EDM Bilişim, farklı coğrafyalarda büyümeye devam edecek

Bugün dünya genelinde 22 ülkede faaliyet gösteren EDM Bilişim, yurt dışındaki büyümesini sürdürmeyi ve Orta Doğu ülkelerinde de yer almayı hedefliyor. Şirket, Türkiye’deki e-fatura pazar payını yüzde 25’e çıkarmayı amaçlıyor.

EDM Bilişim, farklı coğrafyalarda büyümeye devam edecek
kobiaktuel
kobiaktuel
09 Eylül 2021 Perşembe 20:18

E-Dönüşüm alanında faaliyet gösteren EDM Bilişim; E-Fatura, E-Arşiv Fatura, E-Defter, E-Bordro, KEP, E-İmza, E-Mutabakat ve E-Müstahsil hizmetlerini sağlıyor. 2020 yılında 2019’a göre şirket cirosunun yüzde 70 ve e-Fatura kullanıcı sayısının yüzde 110 seviyesinde arttığını dile getiren EDM Bilişim İcra Kurulu Başkanı Özcan Ermiş, pazar payının ise yüzde 15’lerden yüzde 20’lere yükseldiği bilgisini veriyor. Pandemi döneminde özellikle Rusya’daki E-Fatura hizmetlerine yoğunluk verdiklerini belirten Ermiş, Türkiye’de ise E-Adisyon, E-Dekont ve E-Gider Pusulası servislerini devreye almak için çalışmaları yoğunlaştırdıklarını ifade ediyor ve ekliyor: “Türkiye’deki hizmet merkezi sayımızı 274’ten 312’ye çıkardık. Sahada çalışan arkadaş sayımız paralelde 500 seviyesini geçti.”

Orta Doğu pazarında büyüyecek

Yeni yatırımları coğrafi bazlı yoğunlaştırmayı planladıklarını açıklayan Ermiş, “Bugün bulunduğumuz 22 ülkenin coğrafyası eski Sovyet ülkeleri ve Avrupa ülkelerinden müteşekkil. Hem bu coğrafyalarda hem de Orta Doğu ülkelerinde büyümeyi hedefliyoruz” diyor. Türkiye’de ve yatırımlarının bulunduğu diğer ülkelerde, hem Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) hem de Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) tarafında düzenleme kapsamlarının genişletilmesini beklediklerini söyleyen Ermiş; bu yönde ciddi yatırımlar yaptıklarını ve şirketin kurumsal müşteri sayısını dünya genelinde 30 ülkede 1 milyonun üzerine çıkarmayı amaçladıklarını aktarıyor.  

Yazılım entegrasyonları sayısını artıracak

Ermiş, 2021 yılında Türkiye’ de yüzde 40, dünya genelinde yüzde 80’lik E-Fatura kullanıcı sayısı artışı bekledikleri bilgisini veriyor ve ekliyor: “2021 yılından beklediğimiz önemli atılımlardan birisi de KEP kullanıcı sayısındaki artış olacaktır. Mevcut 150 bin KEP kullanıcı sayımızı 1 milyon seviyesine çekmek için ciddi çalışmalar içerisindeyiz.” Şirketin yazılım entegrasyonları sayısını artırmak için yoğun çalışmalar yürüttüklerini belirten Ermiş, 450 civarı olan ERP sayısının 2021 yıl sonu itibarıyla 700’ler seviyesine erişmesini hedeflediklerini söylüyor. Ermiş, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan stratejik plan doğrultusunda, üç yıl içinde Türkiye’deki e-Fatura kullanıcı sayımızın 2 milyon kullanıcı sayısına erişeceğini tahmin ediyoruz. EDM olarak, bu pazarda yüzde 25’lik bir pay almayı istiyoruz. KEP pazarının ise 4 milyonluk bir kitleye ulaşacağını düşünüyoruz. Şirket olarak, bu pazarda yüzde 35 bir pay almayı amaçlıyoruz.”

10 yıl boyunca saklanıyor

E-Fatura kullanımının kurumlar için önemi ile ilgili de konuşan Ermiş, “E-Arşiv Fatura, E-Defter, E-Bordro, Ücret Pusulası, Zaman Çizelgesi, Tebligat, İhtar, İhbar, KEP, E-imza, E-Mutabakat, E-Müstahsil ve EBYS gibi hizmetlerle kağıt, baskı, toner, kargo, arşivleme gibi zaman ve para maliyetleri gerektiren süreçler minimum seviyeye düşürülür. Manuel işlemlerden kaynaklı hatalar sıfırlanır ve firmanın verimliliği artar” diyor. Tüm belgelerin, ERP ve muhasebe programı içerisinden ve EDM üzerinden elektronik imzalanmış şekilde tam ve eksiksiz olarak anında muhataplarına ulaştığını aktaran Ermiş, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Gönderici, belgenin muhatabı tarafından tam eksiksiz alındığına dair yasal olarak birinci derece geçerli teyidini alır; alıcı ise aldığı faturaların tam, eksiksiz ve yüzde 100 gerçek olduğuna emin olur. Faturalar, EDM sistemlerinde 10 yıl boyunca, dört yedeklemeli ve 3DS şifreleme teknolojisiyle en güvenli şekilde saklanır. Faturalara yıl boyunca dilenilen an çevrim içi erişilebilir, görüntüleme ve PDF/baskı alma işlemleri yapılabilir. Kurumsal web sayfamızdan ya da Türkiye genelindeki 300’ün üzerinde hizmet merkezimiz aracılığıyla başvuru gerçekleşebilir. Yapılan başvuruların aynı gün içerisinde hızlı kurulum ve entegrasyonu sağlanır.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.