Gelecek yıllarda rüzgar enerjisinde gerçekleşecek 5 mega trend

Rüzgar enerjisi, pandemi döneminde dünyanın en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olduğunu gösterdi. Gelecek yıllarda, rüzgar enerjisinde hem Türkiye’de hem de küresel çapta 5 mega trendin gerçekleşmesi bekleniyor.

Gelecek yıllarda rüzgar enerjisinde gerçekleşecek 5 mega trend
kobiaktuel
kobiaktuel
09 Eylül 2021 Perşembe 20:22

2020 yılı rüzgarın yükselişi olarak tanımlanırken, bu yılın ilk yarısı ise rüzgar enerjisinin dünya için kurtarıcı enerji rolünde olduğunu gösterdi. Fosil yakıtların yaşadığı ve yaşattığı krizlere rağmen, doğayı ve geleceği kurtaracak misyonunu defalarca kanıtlayan rüzgar enerjisi, aldığı ve alacağı yatırımlarla da hem kendisini hem de dünyayı şekillendirmeye devam ediyor. Rüzgar enerjisinin kara ve denizdeki hakimiyetinin birçok alanı değişime sokacağını belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın’a göre gelecek yıllarda rüzgar enerjisi sektöründe gündem olacak 5 mega trend bulunuyor.

  1. Deniz üstü rüzgar enerjisi büyüyecek

Dünya genelinde RES kurulu gücü yaklaşık 743 GW seviyelerine ulaşırken, bunun yaklaşık 707 GW’si karasal, 35 GW’si de deniz üstü rüzgar enerjisi. Hızla gelişen teknolojinin sonucu olarak, deniz üstü yatırımlarının da önem kazanmaya başladığı görülüyor. GWEC’e (Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi) göre önümüzdeki 5 yılda ortalama yıllık 80 GW karasal, 14 GW deniz üstü yatırımının gerçekleşmesi bekleniyor. Deniz üstü rüzgar enerjisi sektörünün de önümüzdeki yıllarda hem Türkiye’de hem de dünyada oldukça hızlı büyümesi öngörülen bir pazar olacağını aktaran Aydın, türbin ve ekipmana olan talebin de bu doğrultuda artacağını ve servis hizmetlerinde teknolojik gelişmelerin daha da gelişeceğini, çoklu GW’ye sahip rüzgar çiftlikleri ve 15 MW’den büyük türbinlerin inşasının gerçekleşeceğini belirtiyor.

  1. Kara rüzgarı yeniden güçlendirilecek

Geçmiş yıllara oranla rüzgar enerjisi teknolojisindeki ilerlemeler, artık rüzgardan daha da fazla verim elde etmenin önünü açıyor. Bu nedenle en güçlü rüzgar alanlarından en iyi şekilde yararlanma, daha az türbinle daha fazla güç çıkışı elde etme ve türbinlerin ömürlerinin daha da verimli hale gelmesini sağlamanın kara rüzgarındaki mega trendlerden olduğunu ifade eden Aydın; bu aşamada Ülke Enerji olarak rüzgar enerjisi servisleri alanında Avrupa standartlarını geçtiklerini, türbinlerin kurulum, bakım ve onarım işlemlerini uluslararası standartlarda yerine getirebilen dinamik mühendis ve teknisyen kadrosu, otonom dronları, kule ve kanat erişim platformları, dişli kutusu yağ değişim ünitesi ve mobil bakım atölyeleriyle birlikte organizasyonel yapıda hareket ettiklerinin altını çiziyor.

  1. Deniz üstü rüzgar enerjisi endüstrileşecek

Türkiye gibi derin suları olan ülke ve bölgelerde, büyük rüzgar kaynaklarından faydalanma dönemine girildiğini kaydeden Aydın, “Bunun için altyapıların hazırlanması, dinamik kabloların ve ankrajların seri üretimine geçilmesi gerekiyor ve bunun için farklı sanayi kollarının da devreye girmesi, deniz üstü rüzgar sanayisinin gelişmesine olanak sağlayacak” diyor.

  1. Kara rüzgarındaki olumsuzluklar giderilecek

Aydın, rüzgar türbinlerinin karada yarattığı minimal olumsuzlukların üzerine daha da gidildiğini belirtiyor. Özellikle arazi kullanımının daha da optimize edilmesinin, gelecek yıllarda rüzgar enerjisindeki başlıca trendlerden biri olarak görüldüğünü aktarıyor.

  1. Rüzgar enerjisi yüzde yüz geri dönüştürülebilir olacak

Aydın’ın açıklamalarına göre rüzgar enerjisi sektörü, sadece yenilenebilir enerji kaynağı olarak değil, sektörün de tamamen geri dönüşüme geçmiş bir hale gelmesi için çaba sarf ediyor. Bu anlamda, diğer sektörlere sunabileceği geri dönüşüm malzemeleri ve yeni türbinlerde geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımı önemli aşamalardan görülüyor. Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Wind Europe’ye göre bugün rüzgar türbini bileşenlerinin yaklaşık yüzde 85-90’ı geri dönüştürülüyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.