Global e-ticaret trendleri: Yeni normale dair öngörüler

Nielsen, e-ticaretin büyümesi ile ilgili araştırma sonuçlarını açıkladı.

Global e-ticaret trendleri: Yeni normale dair öngörüler
kobiaktuel
kobiaktuel
07 Ocak 2021 Perşembe 02:03

Yeni normalin başarılı e-ticaret stratejileri üzerine içgörüleri paylaşan Nielsen E-Ticaret Asya Lideri Ji Hyuk Park ve Nielsen APAC EEMEA Türkiye Analitik Danışmanlık Kıdemli Başkan Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan, e-ticaret alanında analitik çalışmaların önemini vurguladılar.


Covid-19 pandemisiyle birlikte tüm dünyada tüketici harcamaları durağanlaşırken, e-ticaret ciddi bir ivme kazandı. Alkaş tarafından düzenlenen ve Digital Network Alkaş’ta gerçekleşen FutureCommerce360’ta, yeni normalin başarılı e-ticaret stratejileri üzerine içgörülerini paylaşan Nielsen E-Ticaret Asya Lideri Ji Hyuk Park, yeni normalde kazanmak için e-ticaret stratejilerinin tekrar şekillendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Tüketici tercihinin online’a yönelmesiyle birlikte pandemi sürecinde tüm dünyada e-ticaretin önemli bir gelişim içinde olduğunu söyleyen Park, bu büyüme dönemini kârlı bir şekilde değerlendirmek isteyen tüm oyuncuların stratejilerini gözden geçirmeleri gerektiğini belirtti.

Gelişen diğer pazarlara da ışık tutacak

Temel stratejinin trafik, geri dönüş oranı ve sepet büyüklüğü faktörlerinde kazanmak olduğunu belirten Nielsen APAC EEMEA Türkiye Analitik Danışmanlık Kıdemli Başkan Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan ve Ji Hyuk Park, bu eksende 6 başlık olarak şunları sıraladılar: Tüketici davranışları ekseninde kategorilerin yeniden tanımlanması; iletişim için gelişen dijital kanallar üzerine yoğunlaşılması; tüketici için birim fiyatın daha şeffaf hâle getirilmesi; canlı yayında satış; gelişen ürün-fiyat tercihleri ekseninde asortman ve online’a/üyeliğe özel ürün asortmanı oluşturmak. Nielsen içgörülerine göre, e-ticaret gelişiminin tüm dünyada en ileri aşamalarını yaşamakta olan Çin ve Kore pazarlarından zengin örnekler paylaşan Park, bu içgörülerin gelişen diğer pazarlar için de ışık tutacağının altını çizdi.

Türkiye’de online FMCG büyümesi uçuşa geçti

FutureCommerce360’ta konuşan Didem Şekerel Erdoğan, “Nielsen’in verilerine göre, Türkiye’de pandemi öncesi dönemde de hızlı olan online FMCG büyümesi, pandemi ve yeni normalde adeta uçuşa geçti. Pandemi öncesi yüzde 57 olan online FMCG büyümesi, Covid-19 döneminde yüzde 159, yeni normalde ise yüzde 130 olarak gerçekleşti. Avrupa’da ise bu oran, pandemi öncesi yüzde 9 seviyelerinde iken Covid-19 döneminde yüzde 65, yeni normalde ise yüzde 46 şeklinde oldu” dedi. Erdoğan, bu verilerin söz konusu süreçte Türkiye’de online FMCG büyümesinin Avrupa’nın çok daha üzerinde seyrettiğini gösterdiğini ifade etti.

E-ticaret paylarında ciddi artış var

Global pazarlarda Covid-19 pandemisiyle birlikte FMCG pazarı içinde e-ticaret paylarının ciddi bir artış kaydettiğinin altını çizen Erdoğan; e-ticaret payının pandemi öncesi dönemle kıyaslandığında ABD’de 6 puan artışla yüzde 15’e, Meksika’da 9 puan artışla yüzde 12’ye, Birleşik Krallık’ta 7 puan artışla yüzde 13’e, Çin’de 5 puan artışla yüzde 30’a ve Kore’de 4 puan artışla yüzde 22’ye yükseldiğini belirtti. Türkiye pazarında da ivmeli artış trendinin görüldüğünü aktaran Erdoğan, FMCG pazarı içindeki e-ticaret payının 2 puan artışla yüzde 4’e yükseldiğini paylaştı. Perakendeci Analitiği çalışmalarının offline’da olduğu kadar online kanalda da önem taşıdığına dikkat çeken Erdoğan, online perakendecilerin stratejilerini kurarken Perakendeci Analitiği boyutundan daha çok yararlanmalarının önemini vurguladı. 

Online’da fiyat hassasiyeti daha yüksek

Online tüketici davranışlarıyla ilgili çarpıcı içgörüler paylaşan Erdoğan, offline kanala nazaran online’daki fiyat hassasiyetinin çok daha yüksek olduğunu; tüketicilerin aynı ürün için online kanalda daha az fiyat ödeme eğiliminde olduklarını ve tüketicilerin online’da daha büyük gramajlı ürünleri tercih ettiğini belirtti. Tüm bu farklılıkların kârlı bir şekilde değerlendirilmesi için Perakendeci Analitiği çalışmalarının yapılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, e-ticaret kanalının sunduğu kolaylık, güvenlik gibi diğer faydaların da sürekli biçimde vurgulanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.