Turquality’deki firmalar pandemide dünyada bir adım öndeler

Turquality iş modelinde, stratejik planlama, İK yönetimi, bütçe yönetimi, marka yönetimi, bilişim yönetimi, risk yönetimi, tedarik zinciri yönetimi gibi konular yer alıyor. Bu iş modelini benimseyen işletmeler, iş süreçlerini etkin yönetebiliyor, markalaşma süreçlerini hızlandırıyor ve global rekabete hazır hale geliyorlar.

Turquality’deki firmalar pandemide dünyada bir adım öndeler
kobiaktuel
kobiaktuel
07 Ocak 2021 Perşembe 02:11

Türkiye’nin devlet destekli ilk marka programı olan Turquality, bir teşvik programından öte, işletmeler için değer oluşturan bir iş modelidir. Turquality iş modelinde, stratejik planlama, İnsan Kaynakları yönetimi, performans yönetimi, bütçe yönetimi, marka yönetimi, satış-pazarlama yönetimi, bilişim yönetimi, risk yönetimi, tedarik zinciri yönetimi gibi çok sayıda konu yer alıyor. Progroup Uluslararası Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salim Çam; bu iş modelinin verimliliği yüzde 17, ihracatı yüzde 15, kârlılığı yüzde 14, yeni ürün geliştirmeyi yüzde 12, marka bilinirliğini yüzde 7 artırdığını ve böylece artı bir katkı daha sağladığını açıklıyor. Çam, Turquality kapsamına giren işletmelerin giderlerinin patent, mağaza kira, istihdam ve yönetim danışmanlık giderleri gibi birçok konuda desteklendiğini dile getiriyor.

Firmalara kapsamlı hizmetler sunuyor

Çam’ın aktardığı bilgilere göre; 18 yıldır Türk firmalarının stratejik, fonksiyonel ve operasyonel yönetim düzeylerini rekabet edebilmeleri için uluslararası şirketlerin seviyelerine getiren Progroup Danışmanlık, bu çalışmalarıyla aynı zamanda bugüne kadar 50’yi aşkın firmanın Turquality kapsamına girmesinde rehberlik etti. Şu anda da 30’u aşkın Türk markası ile evrensel yönetim danışmanlık hizmetlerini yürüten şirket, bu firmaların aynı zamanda Turquality kapsamına da girmesini sağlıyor. Progroup, üreten, pazarlayan, iç piyasaya satış ve yurt dışına ihracat yapan tüm firmalara, stratejik planlamadan tedarik zinciri yönetimine, İK’dan bütçe-planlamaya, pazarlama-satış yönetiminden marka yönetimine kadar birçok konularda, usta yönetim kadrosuyla evrensel uluslararası yönetim danışmanlık hizmetlerini veriyor ve vermeye de devam ediyor.

Firmalar dünya pazarlarında öne geçiyorlar

İşletmesini stratejik yol haritası ile yöneten Turquality’deki firmaların, dünya pazarlarında daima bir adım önde olduğunu kaydeden Çam; bu iş modelini benimseyen işletmelerin, iş süreçlerini etkin yönettiklerini, farklılaştıklarını, markalaşmayı hızlandırdıklarını, global rekabete hazır olduklarını ve kilogram başına ihracatlarını üç katın üzerinde artırabildiklerini açıklıyor. Çam, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Turquality için bir karne ve bir akreditasyon da diyebiliriz. Turquality karnesi pekiyi olan bir Türk işletmesi, global pazarlarda karşısındaki uluslararası şirketlere daima güven verir. Nitekim, pandemi nedeniyle dünya ekonomisinde daralmanın yaşandığı 2020 yılında, Turquality’deki Türk markaları dünyada bir adım öne çıkarak, tercih edilenler arasında oldular.”

İşletmelere sağladığı artı değerler

Turquality iş modelinin mevcut müşteri memnuniyeti seviyesine katkısının yüzde 97, verimlilik artışına katkısının yüzde 17 ve mevcut ihracat artışına katkısının yüzde 15 olduğu bilgisini veren Çam; bu modelin mevcut kârlılığın artışına katkısının ise yüzde 14 olduğunu belirtiyor. Çam’ın aktardığı bilgilere göre Turquality iş modelinin israf ve maliyetleri azaltmaya yüzde 14, mevcut yeni ürün geliştirmeye yüzde 12, mevcut iç piyasa artışına yüzde 10 ve mevcut marka bilinirliğine yüzde 7 katkı sağlıyor.

DESTEK KONULARI

Patent, Faydalı Model Ve Endüstriyel Tasarım Tescili

Marka Tescil Ve Yenileme Koruma

Tanıtım Harcamaları

Mağaza Kira

Ofis Kira Gideri

Depo Kira Gideri

Showroom Kira Gideri

Reyon, Raf Ve Dekorasyonlu Köşe Kira Gideri

Mağazalar İçin, Temel Kurulum/Dekorasyon/Konsept Mimari Giderleri

Ofis İçin, Temel Kurulum, Dekorasyon, Konsept Mimari Giderleri

Depolar İçin, Temel Kurulum Dekorasyon Konsept Mimari Giderleri

Showroom İçin, Temel Kurulum/Dekorasyon/Konsept Mimari Giderleri

Satış Sonrası Servis İçin,  Temel Kurulum Dekorasyon Konsept Mimari Giderleri

Reyon Ve Raf Dekorasyonlu Köşe İçin,  Temel Kurulum Dekorasyon Konsept Mimari Giderleri

Yönetim Danışmanlık Giderleri

Yazılım Giderleri

İstihdam Giderleri

Pazar Araştırma Çalışması Ve Raporlama

Fuar Giderleri

Depolama Hizmetleri Giderleri

Gelişim Yol Haritası Giderleri

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.