GKL Platformu, Covid-19 Döneminin Etkisi Araştırma Raporu’nu açıkladı

GKL, sektörde çalışan kadınların pandemi sürecinden nasıl etkilendiğini belirlemek ve kariyer yolculuğunda zorlu bir aşama olan bu dönemi analiz etmek amacıyla; Covid-19 Döneminin Etkisi Araştırma Raporu’nu hazırladı.

GKL Platformu, Covid-19 Döneminin Etkisi Araştırma Raporu’nu açıkladı
kobiaktuel
kobiaktuel
07 Ocak 2021 Perşembe 02:35

142 kadın sektör çalışanının katılımıyla gerçekleştirilen araştırma; pandeminin sektör kadınlarının iş, günlük ve duygusal hayatlarına etkilerine dair önemli tespitler içeriyor.

Gayrimenkulde Kadın Liderler (GKL) Platformu, sektörde çalışan kadınların pandemi sürecinden nasıl etkilendiğini belirlemek ve kariyer yolculuğunda zorlu bir aşama olan bu dönemi analiz etmek amacıyla; Covid-19 Döneminin Etkisi Araştırma Raporu’nu hazırladı. Rapor, GKL Platformu adına,  ERA Research & Consultancy tarafından 19 Haziran – 5 Ağustos 2020 tarihleri arasında online anket yöntemiyle ve 142 kadın sektör çalışanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Gayrimenkul sektörünün geleceğinden endişe duyuluyor

Pandeminin sektör kadınlarının iş, günlük ve duygusal hayatlarına etkilerine dair önemli tespitler içeren raporun sonuçları, platform adına GKL Başkanı Neşecan Çekici tarafından açıklandı. Çekici, Covid-19 Döneminin Etkisi Araştırma Raporu’nun, GKL’nin dört yıl içerisinde sektördeki kadın çalışanların ihtiyaç ve sorunları ile gelecek hedeflerini belirleme amaçlı hazırladığı üçüncü rapor olduğuna dikkat çekti ve şöyle devam etti: “Dünya genelinde ekonomiler pandemiden büyük ölçüde yara aldı ve işsizlik arttı. Rapor da bu endişeye dikkat çekiyor. Sektör çalışanı kadınların yüzde 66’sı; kendilerinin veya hanelerinden birinin işini kaybetmesi veya işlerinin kötüye gitmesinden endişe duyuyor. Rapor, ayrıca sektör çalışanı kadınların gayrimenkul sektörünün genel durumunun daha kötü olacağına dair endişeleri olduğuna da işaret ediyor. Buna göre, sektörün daha kötü olacağını düşünenlerin oranı yüzde 47.2 iken, aynı kalacağını düşünenlerin oranı yüzde 30.3 ve daha iyi olacağını düşünenlerin oranı yüzde 16.9; ancak sektöre dair endişelere rağmen kadınların yüzde 63’ü gelecekte de gayrimenkul sektöründe çalışmaya devam etmeyi düşünüyor.”

Sosyal hayat pandemiden olumsuz etkilendi

Rapor, sektördeki kadınların sosyal hayatlarına dair veriler de içeriyor. Buna göre, kadınlar yüzde 90 oranında sosyal hayatlarının pandemiden olumsuz etkilendiğini ifade ediyorlar. Kadınların yarısından fazlasını olumsuz etkileyen konular ise yüzde 64 ile hane dışı yaşayan akrabalar ve aile büyükleri ile ilişkiler ve yüzde 57 ile çalışma hayatı. Çocuğu olan kadınların yüzde 66’sı ise çocukları ile ilişkilerin pandemi sürecinden olumlu etkilendiğini söylüyor. Corona öncesi ‘mutluyum’ diyenlerin oranı yüzde 64 iken, bu rakam şimdi yüzde 51’e gerilemiş görünüyor. Rapora göre; yüzde 71 ile 2020 Haziran ayında normal hayata vaktinden erken geçilmesinin doğru bulunmadığı ifade edilirken,  geleceği öngörememek ve salgınla ilgili doğru ya da yanlış çok fazla bilgiye maruz kalarak özgürlüklerinin kısıtlanması dikkat çeken tespitler olarak sıralanıyor.

Kariyer engelleri arasına pandemi de eklendi

Rapor, sektör çalışanları kadınların profiline ilişkin de detaylar içeriyor. Buna göre araştırmaya çalışan kadınların hem çalışma hayatından hem de gayrimenkul sektöründe çalışmaktan memnuniyetleri oldukça yüksek. Çalışma hayatından memnun olanların oranı yüzde 69 iken, gayrimenkul sektöründe çalışmaktan yüzde 67 oranında memnuniyet duyuluyor. Kariyer hedeflerinde yüzde 23.9 ile üst düzey yönetici olmak, yüzde 17.6 ile kendi işini kurmak ve yüzde 16.9 ile yönetim kurulu başkanı/üyesi/hissedarı olmak ilk üç sırada yer alıyor. Sektör çalışanı kadınların kariyer gelişimindeki engeller arasına pandeminin de katıldığı görülüyor. İlk üç sıradaki engeller, şirket yapısının uygun olmaması, objektif olmayan terfi uygulamaları ve pandemi döneminin terfi gibi süreçlerini etkilemesi olarak sıralanıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.