IDC Türkiye, BT Güvenlik Konferansı İstanbul ve Ankara'da Gerçekleşecek

IDC Türkiye, İstanbul ve Ankara’da Şubat ayında gerçekleşecek BT Güvenlik Konferansı’nda; kurumları, “Çoklu Platform Çağında Bilgi G

IDC Türkiye, BT Güvenlik Konferansı İstanbul ve Ankara'da Gerçekleşecek
05 Şubat 2018 Pazartesi 13:39

IDC Türkiye, İstanbul ve Ankara’da Şubat ayında gerçekleşecek BT Güvenlik Konferansı’nda; kurumları, “Çoklu Platform Çağında Bilgi Güvenliği” konusunda yol haritalarını oluşturmaya davet ediyor.

International Data Corporation (IDC) Türkiye, BT Güvenlik Konferans Serisi etkinliklerini, 13 Şubat’ta İstanbul, 22 Şubat’ta ise Ankara’da gerçekleştireceğini duyurdu. Siber Güvenlik, Çoklu Bulut Platformlarında Güvenlik, Olaylara Müdahaleve Bilişsel Güvenlik gibi konuların ön plana çıkacağı bu etkinlikler; finans, perakende, üretim, hizmet, devlet kurumları ve holding şirketlerinden 900’den fazla üst düzey BT güvenlik yöneticisini ve BT profesyonelini ağırlayacak. IDC Türkiye’de Yazılımdan Sorumlu Kıdemli Araştırma Analisti Ayşe Kaptanoğlu’na göre artık güvenlik, tek bir ağ geçidinin veya tek bir cihaz grubunun güvence altına alınması ile yeterli hale gelmiyor; kullanıcının ve verinin olduğu her yerde olması zorunlu hale geldi. Kaptanoğlu, “Herhangi bir ürünü veya hizmeti kullanan organizasyonlar için, güvenlik sadece varolan sistemin üzerine ekleme yapılan bir işleyişten öte, hayati ve kaçınılmaz bir bileşen oldu. İnsan faktörü de bir diğer önemli unsur. Çalışanların bilgi sistemlerine erişimlerini bilerek veya bilmeyerek kötüye kullanmaları kurumlara zarar verip ciddi anlamda risk yaratabilir” diyor. IDC CIO Zirvesi 2017 Anketi sonuçlarına göre önümüzdeki yıllarda da güvenlik, ortak bir endişe olarak birinci sırada yer alıyor. Bu nedenle, planlanan güvenlik yatırımlarının artı ve eksi yönlerinin kapsamlı bir şekilde yönetim kurulu seviyesinde ele alınması gerekiyor. Dolayısıyla, kurumların, BT altyapılarının hem iç hem dış güvenlik risklerini analiz etmeleri ve bu riskleri, gelişmiş güvenlik teknolojilerine yatırım yaparak minimize etmeleri gerekiyor.

Pazarda Yüzde 11.4 Büyüme Bekleniyor
Türkiye BT Güvenlik Çözümleri pazarı, IDC’nin yayınlamış olduğu son rapora göre; 2017 yılı sonunda 233 milyon 200 bin dolara ulaşacak. 'Türkiye BT Güvenlik Çözümleri Pazarı 2017-2021 Tahmini ve Trendleri'  raporu 2016 yılında elde edilen 208 milyon 97 bin dolarlık pazar büyüklüğünün 2017 yılında yüzde 11.6 oranında büyüme göstermesini öngörmekle birlikte, 2017-2021 dönemi için yıllık bileşik büyüme oranının yüzde 11.4 seviyesinde olmasını bekliyor. Bu sonuçlara göre güvenlik yazılımları segmenti 108 milyon 91 bin dolarlık büyüklükle pazarın yüzde 52.1’ini oluşturdu. Güvenlik donanımları segmenti 54.04 milyon dolar ve yüzde 25.9’luk pay ile ikinci sırada yer alırken güvenlik hizmetleri gelirleri 46.02 milyon dolara ulaşarak bu pazardan yüzde 22’lik pay aldı. IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları, konuya şöyle yaklaşıyor: “Uzun yıllardır CIO’ların ajandalarında siber güvenliğin ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz. Risk ortamı her geçen yıl daha da karmaşıklaşarak artıyor. Bu yıl IDC Türkiye olarak CISO Zirvesi 2017 anketimizde kurumların sadece yüzde 19’unun tehditler için acil müdahele ettikleri sonucunu elde ettik. Yüzde 36’sı ise ya hiçbir tehdit yaşamadığını ya da farkında olmadığını belirtti. ATP (Gelişmiş Sürekli Tehdit) veya zero-day ataklar gibi saldırı tipleri maalesef son ana kadar farkedilemeyeceği için, farkına varıldığında da hem maddi hem de prestij anlamında ciddi kayıplara sebep olabiliyor. Dolayısıyla proaktif ve bütünsel güvenlik yaklasımını tüm kurumların benimsemesi gerektiğine inanıyoruz.”

IDC, Konferans İçin Birçok Kurumla İşbirliği Yapıyor
Konferans çerçevesinde en son teknolojilerin ele alınması için, IDC bu etkinlikte; IBM, KoçSistem, Netaş - Thales, Check Point, Citrix, Cyberark, FireEye, Forcepoint, Fortinet, Infosec, Innovera, Lostar, May Siber Teknoloji - Scop, Micro Focus, Palo Alto Networks, Platin Bilişim, SailPoint, Symantec, Turkcell, UITSEC, Attivo Networks, Infoblox, VMware, Biznet Bilişim, Demsistem, Ixia, Dereka, Detech, ESET, Invento, Logsign, Nebula, Netsec, Netsmart, NormShield, NSS, Prolink, F5, QNAP, SAFE-T, SecureFuture, Sekom, Barikat gibi sektörün önde gelen tedarikçileri ile, STK’ları ve CISO’ları ile işbirliği yapıyor. Daha fazla bilgi için IDC BT Güvenlik Konferansı'nın web sitesi ziyaret edilebilir, #idcsecurity18 hashtag’i kullanılarak etkinlikle ilgili paylaşım yapılabilir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.