İSEK sağlık sektörünün pandemi karnesini değerlendirdi

Covid-19 pandemisi, tüm dünya ülkelerinde sağlık sektörünün önemini, sektörde yenilikçi teknolojilerin yaratacağı dönüşümü gözler önüne serdi.

İSEK sağlık sektörünün pandemi karnesini değerlendirdi
kobiaktuel
kobiaktuel
04 Nisan 2021 Pazar 17:59

İSEK, Türk sağlık sektörünün bu dönemde ortaya koyduğu performansı ve gelecekte sektörün nereye gideceğini yorumladı.

Son bir yıl içinde hayatı doğrudan etkileyen koronavirüs salgını ile sağlık sektöründe kritik sarf malzemelerinden başlayarak yüksek teknolojili ürünleri içeren geniş bir yelpazede üretim yapabilecek ve bu ürünlerin hem ulusal hem de uluslararası pazarlara girişini sağlayabilecek kapasitede olmanın önemi bir kez daha anlaşıldı. Salgın Türk sağlık sektörünün de yerli üretim kapasitesini ortaya çıkarmasını, eksikliklerini görmesini, iyi taraflarının üzerine gidilerek daha iyi hâle getirilmesini sağladı. Teknopark İstanbul’un koordinasyonunda yürütülen İstanbul Sağlık Kümelenmesi (İSEK) pandeminin ilk yılı geride kalırken, Türk sağlık sektörünün bu dönemde ortaya koyduğu performansı ve gelecekte sektörün nereye gideceğini yorumladı.

Sağlık odaklı tematik programların gündeme alınması umut verici

İSEK yetkilileri, bu dönemde faaliyet gösterdiği tıbbi cihaz sektöründe; kritik temel sarf malzemelerden yüksek teknoloji içeren ürünlere kadar yerli üretim kapasitesinin yeterliliğine odaklanıldığını vurgulayarak, kamu-sanayi iş birliklerinde de istenen seviyede olmasa da umut verici gelişmelere şahit olduklarının altını çiziyorlar. İSEK yetkilileri özellikle farklı yerel ve ulusal fonların hayata geçirilmesiyle yenilikçi projelerin geliştirilmesi ve kamu tarafında sağlık odaklı tematik programların gündeme alınmasının sektörün geleceği için umut verici olduğunu vurguluyorlar. Bundan sonraki süreçte özellikle ürün geliştirme ve pazara çıkış süreçlerindeki engellerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması, yeni yatırımların önünün açılması ve sağlık dikeyindeki yatırımların artması sektörün global seviyede rekabetçi bir hâle gelmesini sağlayacak.

Küresel arenada rekabetin önü açılabilir

Salgın sürecinde ortaya çıkan eksik noktaları da değerlendiren İSEK yetkilileri, en büyük eksikliğin sektörün mevcut durumunun hızlıca analiz edilip eksiklikleri tamamlamak için aksiyon planlarının katılımcı bir süreçte ortaya konamaması olduğuna vurgu yapıyor. İSEK yetkililerine göre sektör, mevcut projeler ve ürünlerin bir sonraki aşamaya geçişlerini desteklemekte, farklı seviyeler için farklı destek mekanizmalarını odaklı olarak yürüterek süreci yönetmede eksik kalıyor. Kümelenme, yeni aksiyon planlarında bu eksik noktaların giderilmesi için gerek sektör temsilcileri gerekse kamuyla yoğun iletişim yürütmeye hazırlanıyor.bbi cihaz sektöründe pandemi öncesi dönemden başlayan geri ödemelerle ilgili problemlerin bu dönemde de devam ettiğini vurgulayan İSEK yetkilileri, sektörde bu tür problemlerin çözülmesi hâlinde Türkiye’nin sağlık endüstrisinde küresel arenada rekabet edebilir seviyeye geleceğinin altını çiziyorlar.

Girişimci faaliyetlerinin sektöre etkileri artacak

Sağlık sektöründe pandemi sonrasında “yeni teknoloji” odaklı önemli gelişmelerin yaşanacağını ve sağlıkta dijitalleşmenin artacağına da vurgu yapan İSEK yetkilileri, bu dönemde özellikle girişim şirketlerinin aldığı hızlı aksiyonlara dikkat çekiyorlar. İSEK yetkililerine göre tüm sektörleri dönüştüren girişim faaliyetlerinin sağlık sektöründe de etkileri katlanarak artacak. Özelikle derin teknolojilere odaklanan sağlık teknolojileri girişimleri, sektörün önümüzdeki dönemde önemli bir ivme yakalamasını sağlayacak.

Teknopark İstanbul’da çalışmalar hız kazandı

Pandemi döneminde İSEK koordinatörü Teknopark İstanbul kapsamında öne çıkan projelerin başında Tematik Biyokuluçka alanıyla ilgili faaliyetler geldi. Bu kapsamda 3. Etap A Blok’ta inşaatına başlanan modüler kabin sistemli, tıbbi cihaz ve biyoteknoloji çalışmaları için elverişli, Class 7 standartlarında ortak kullanıma uygun, ürün geliştirme süreçlerinde kritik olan 8 adet temiz oda ile 12 adet ıslak-kuru laboratuvar alanı kurgu çalışmaları hız kazandı.

Üniversite-sanayi iş birliği

Temiz oda altyapı kurulumunun ilk tohumları İSEK Pilot Üretim Tesisi iş paketi çalışmaları kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Bilimleri UYGAR Merkezi (Bu LifeSci) ve Teknopark İstanbul arasında imzalanan protokol ile atıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı ile desteklenen BU LifeSci yürütücülüğündeki “KOBİ’lerin Küresel Rekabetçiliğini Arttırmaya Yönelik Ar-Ge Destek Laboratuvarlarının Geliştirilmesi” projesi de bu dönemde üzerinde çalışılan projelerin başında geldi. Üniversite-sanayi iş birliğine başarılı bir örnek olarak İSEK öncülüğünde hayata geçen bu proje sonucunda, daha önce Türkiye’de yapılmamış uluslararası standartlarda tematik bir altyapı işletme ve hızlandırma programı kapsamında firmalara hizmet verilmesi ve bölgedeki sağlık odaklı üretim ve yenilikçilik kapasitenin arttırılması hedefleniyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.