Kapasitematik ile üretimde verimlilik ve ihracatta sürdürülebilirlik sağlanıyor

Makine analiz platformu Kapasitematik, alınan yeni siparişlerde üretici firmaların atıl üretim kapasitesini değerlendirebilmelerini, verimliliklerini arttırmalarını ve ihracat faaliyetlerinde daha başarılı sonuçlara ulaşmalarını sağlıyor.

Kapasitematik ile üretimde verimlilik ve ihracatta sürdürülebilirlik sağlanıyor
kobiaktuel
kobiaktuel
08 Ocak 2022 Cumartesi 01:39

İşletme sahiplerinin fabrikadaki üretimi uzaktan takip ve kontrol etmesine olanak sağlayan Kapasitematik, verimliliği artırıyor ve sürdürülebilir üretimi mümkün kılıyor.

Tezmaksan’ın Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen CNC makine analiz platformu Kapasitematik, kullanıcılarının zaman ve emek kaybını ortadan kaldırıyor. Fabrikadaki üretim sürecini anlık ve uzaktan kontrol edebilme olanağı sunan Kapasitematik sayesinde işletmeler, verimli ve ölçülebilir bir üretimle ihracatta sürdürülebilir bir başarı elde ediyorlar. Türkiye’nin ve imalat sanayisinin teknoloji partneri olma vizyonuyla geliştirdikleri Kapasitematik’in özellikle pandemi döneminde üreticilere büyük fayda sağladığını vurgulayan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, şunları söylüyor: “Kapasitematik üretim sürecinde oluşması muhtemel hataları kullanıcıya raporluyor. Kapasitematik ile makinelerin duruş sürelerinin arıza, hazırlık, yükleme-boşaltma ve mola gibi alt kategorilerinin de raporlaması yapılıyor. Kapasitematik özellikle otomotiv, savunma sanayi, havacılık, medikal gibi stratejik sektörlerin yanı sıra KOBİ’lerin büyümesine de yardımcı oluyor. Bu sayede verimliliklerini artıran işletmeler hem maliyet hem de zaman açısından kârlılık elde ediyorlar. Fabrikaların verimlilik yönetimini akıllı telefon ya da tablet vasıtasıyla takip edebilen Kapasitematik’in kullanımının pandemi döneminde yüzde 40 artış göstermesi, yazılımın ne kadar faydalı olduğunu da gösteriyor.”

İhracat başarısında Kapasitematik etkisi

Kapasitematik’in üretim sürecine anında müdahale etme noktasında internetin ulaştığı her yerde verilerin alınmasına imkân sağladığına dikkat çeken Aydoğdu, bunun verimliliğe doğrudan katkı yaptığını belirtiyor. Aydoğdu, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Takım tezgahları konusunda Türkiye, üretimde bir önceki yıla göre yüzde 30 artış gösterdi. Takım tezgahları kullanıcılarımızın artışı ise yüzde 40. Sektörde Kapasitematik’i tercih edenler, bu verilerle ne denli bir doğru bir adım attıklarını dile getiriyorlar. Kapasitematik, verimliliğe yaptığı katkıyla işletmelerin üretimindeki her adımı ölçümlemelerini sağlıyor. Optimal kapasite düzeyinin altında kalmak, atıl kapasiteye neden oluyor. Optimal kapasitenin üstüne çıkmak ise uzun vadede sürdürülebilir olmaması nedeniyle işletmenin varlığını devam ettirme gibi genel amaçlarına uyumlu olmuyor. Bu sayede kapasitelerini ve verimliliklerini ölçümleyen işletmeler, ihracat paylarını da maksimum seviyelere çıkararak ülke ekonomisinin kalkınması ve büyümesini sürdürülebilir kılıyorlar. Türkiye daha ziyade küçük ölçekli işletmeler vasıtasıyla üretim yaparak ihracat gerçekleştirdiği için Avrupa’daki büyük ölçekli üretici devlerle rekabet etmek durumunda kalıyor. Bu noktada Kapasitematik’in önemi ön plana çıkıyor. Önümüzdeki yıllarda otomasyonlaşmanın artması ve Kapasitematik’in bu sürece daha çok adapte edilmesi, verimliliğin önündeki engelleri kaldıracak ve ihracatımızı yukarılara taşıyacak.”

Avrupa’nın devlerine karşı dijital ve otomasyon atağı 

2022 yılının Türkiye sanayisi adına fırsatlar değerlendirmek adına önemli bir dönüm noktası olduğuna değinen Aydoğdu, “2021 yılında takım tezgahları üretiminde yüzde 20 artış gerçekleşti. Hem sanayi hem de takım tezgahı üretimindeki bu artışın 2022 yılında da aynı tempoyla devam edeceğini öngörüyoruz. Bu döneme kadar Avrupa’daki büyük ölçekli üretici devlerin üretimi durdurmasının avantajlarını kullandık; fakat bu durum 2022 yılında değişmeye başlayacak ve dev üreticiler üretime tekrar başlayacaklar. Bununla başa çıkmak ve başarımızı sürdürebilmek adına, Türkiye’nin ekonomisi güçlü ülkeler gibi dijitale ve otomasyona yatırım yapması gerekiyor” ifadelerinde bulunuyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.