Mesco’dan hızlı ve güvenli sevkiyat

Başta konteyner taşımacılığı olmak üzere tüm uluslararası taşımacılık hizmetlerini sağlayan Mesco; Çin, Hindistan, Dubai, Arabistan, Kuveyt, USA basta olmak üzere birçok Avrupa ve Asya ülkesine Türkiye mermerini taşıyor.

Mesco’dan hızlı ve güvenli sevkiyat
kobiaktuel
kobiaktuel
06 Mart 2021 Cumartesi 00:39

Şirket, maden ticaretinin yanı sıra makine, gıda, tekstil ve inşaat sektörlerinde de yoğun taşımalar yapıyor.

İzmir’de üç ortak ile 2008 yılında kurulan Mesco, konteyner taşımacılığı başta olmak üzere tüm uluslararası taşımacılık hizmetlerini sağlıyor. Zamanla Istanbul ve Mersin limanlarında yaptıkları yoğun işleri daha profesyonelce sürdürmek amacıyla şubeler açarak Türkiye’nin başlıca liman şehirlerinde söz sahibi olduklarını dile getiren Mesco Kurucu Ortağı Müge Tekin, ayda yaklaşık 5 bin TEU yükleme elleçlediklerini ve dünyadaki her limanla çalıştıklarını aktarıyor. Tekin, “Dünyada inşaat sektörünün sürekli gelişmekte olduğu Çin, Hindistan, Dubai, Arabistan, Kuveyt, USA basta olmak üzere birçok Avrupa ve Asya ülkesine Türkiye mermerini taşıyoruz. Maden ticaretinin yanı sıra en çok makine, gıda, tekstil ve inşaat sektörlerinde yoğun taşımalar yapıyoruz. Taşıdığımız sektörlerin en önemli ortak özelliği, hızlı ve güvenli sevkiyat ihtiyacı” diyor.

Bütün detaylara anında ulaşılabiliyor

Müşteri memnuniyetini sağlamak adına yük takibini zamansız şekilde yapabilmek için yatırımlar yaptıklarını belirten Tekin; hangi yüklemenin ne zaman varacağı, şu anda nerede olduğu ve hangi limandan aktarılacağına dair bütün detayların müşterilere her zaman ulaştığını açıklıyor. Tekin, müşterilerin aramalarda kullandıkları hızlı teklifleri verebilmek ve yüklemelerine anında onay alabilmelerini sağlamak için geliştirdikleri mobil uygulama ile hızlı dönüş sağlayabildiklerini ifade ediyor ve ekliyor: “Gemi kalkış ve varışlarında konşimento veya ordinoların tesliminde zaman kaybetmemek için teknolojiden faydalanıyoruz. Hem gümrük entegrasyonu hem de armatörlerin konşimentolarını ofisimizde basma imkanına sahibiz.”

Teknolojik yatırımları artıracak

Pandemi döneminin başlarında, birçok ülkenin fabrikaları durdurması ve sınırları kapatması ile dünya ticaretinin durgunluk yaşadığına değinen Tekin; zamanla virüsten korunmaya alıştıkça kontratlı işlerin birikmesi ve kapalı ülkelerin açılması ile birlikte Haziran ayı itibari ile lojistik sektörünün çok canlandığını aktarıyor. Tekin, sözlerine şöyle devam ediyor: “Lojistik ağı kuvvetli olan tüm firmalar işlerini artırdılar. Mesco olarak, Temmuz ayı ile birlikte oldukça hızlandık. Bu dönemde, müşterilerimize tavsiyelerde bulunmak ve seçenekler sunmak onların danışmanlığını yapmak sürdürülebilirlik için çok önemli oldu. Müşteriler bu dönemde, bilgi akışının önemini çok daha fazla anladılar. Yoldaki malları ile ilgili endişe hissettiklerinde, her an firmamızdan bilgi alabilmeleri rahatlamalarını sağladı. Bu nedenle, son bir yıldır en önemli konumuz IT oldu. 2021 yılında da teknolojik yatırımlarımız artacak, yeni alanlarda gelişeceğiz.”

UTİKAD seçimlerinde aday

UTİKAD Olağan Genel Kurulu’na adaylığıyla ilgili de açıklamada bulunan Tekin, “Yaklaşık beş aydır Geçmişten Geleceğe UTİKAD ekibi olarak çıktığımız bu yolculuk adına hevesle çalışmalar yapıyoruz. Sektörümüze ait tek STK olan UTİKAD’da katılan üyelerin söz aldığı, gelecek planlarının konuşulduğu bir Genel Kurul olmasını çok istiyoruz. UTİKAD topluluğunu hareketlendirmek, rekabet ortamı ile daha keyifli işlere imza atılmasına vesile olmak için çok büyük bir istekle çalışmaya başladım. 40 kişilik yönetim kadromuzla çalışıyoruz. Hangi hedefimizden kimin sorumlu olacağı, ne zaman yapılacağı planlandı. Seçildiğimiz gün amaçlarımız doğrultusunda çalışmaya başlayacağız” diyor. Eylül ayından bu yana yaptıkları tüm üye ziyaretlerinde çok olumlu dönüşler aldıklarını dile getiren Tekin, “Seçimin demokratik bir şekilde gerçekleşecek olması, yapılacakların aylar öncesinden tüm üyelere bildirilmesi ve taahhüt edilmesi çok önemli bir adım olarak görüldü. Geçmişten Geleceğe ekibi olarak, öncelikle Genel Kurul’da tüzükte bazı maddeler hakkında değişim istiyoruz. Hedeflerimiz sektörel hedefler, öncelikli hedefler, eğitim hedeflerimiz ve uluslararası hedefler olarak devam ediyor. Tüm hedeflerimiz hakkında detaylı bilgiler internet sitemizde yer alıyor. En önemli isteğimiz, tüm üyelere dokunmak ve herkesin dahil olduğu bir lojistik derneği olabilmek; çünkü yaklaşımımız güven üzerine kuruldu. Genel Kurul’da seçildiğimiz gün, tüm UTİKAD üyelerine güvenerek bu yola çıkacağız. En büyük gücümüz üyelerimizin desteği olacaktır” diyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.