Turkish Cargo, Türkiye’nin ihracatına değer katıyor

Güçlü uluslararası kargo uçuş ağı ile kıtalar arasında ticaret köprüleri kuran Turkish Cargo, bu gücüyle Türkiye’nin ihracatına büyük katkı sağlıyor.

Turkish Cargo, Türkiye’nin ihracatına değer katıyor
kobiaktuel
kobiaktuel
06 Mart 2021 Cumartesi 01:18

Bayrak taşıyıcı hava kargo şirketi, Anadolu’nun dört bir yanında, bin bir emekle üretilen ürünleri dünyada 100’den fazla ülke ve 300’den fazla noktaya ulaştırıyor.

Pandemi sürecinde ticari ürünlerin yanı sıra dünyanın ihtiyaç duyduğu tüm medikal ekipmanları, ilaçları ve aşıları özenle taşıyan Turkish Cargo ortaya koyduğu başarılı performans ile Türkiye’nin toplam ihracatında önemli bir paya sahip oldu. Hava kargo markası, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) iş birliğinde Türkiye’nin ihracat seferberliğine desteğini bu zor dönemde de sürdürdü. TİM ve Turkish Cargo arasında Aralık 2020’de yapılan anlaşma kapsamında, Türk İhraçatçısı açısından stratejik öneme sahip 28 destinasyon için 50 bin tonluk ek kapasite ve yüzde 30’a varan indirimler yapılarak, Türkiye’nin ihracat seferberliğine ciddi katkılar sağlandı. Kampanyanın sadece Aralık ayı raporlarına göre ihracat pazarının ilgili hatlarında taşınan kargo miktarında yüzde 47 büyüme elde edilirken, 400 milyon dolara yakın tutarda yüksek katma değerli ürün ihracatı gerçekleştirildi. Türk ihracatçısı için katma değeri yüksek olan bu değerli kampanyanın kapsamı genişletilerek Mart ayı sonuna kadar devam ettirilmesi kararı alındı.

Son üç yılda yüzde 105’e varan ihracat artışı

İhracatın Türkiye için büyük önem taşıdığına değinen Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı; “Geçtiğimiz üç yıl içinde Turkish Cargo’nun ihracatçılara özel çözümleri sayesinde hava kargo ile ihraç edilen yaş meyve, su ürünleri, tekstil, otomotiv ürünleri, ilaç gibi çeşitli ürün guruplarında yüzde 40’lardan yüzde 105’lere varan ihracat artışları sağlandı. Yani hava kargo taşımacılığı ekonomik anlamda ülkemize ciddi şekilde katma değer sağlıyor, örneğin diğer taşıma modlarında yer alan ortalama ürün değerine göre, hava kargo taşımalarında 50 kat daha değerli ürünler yer alıyor. Katma değeri çok yüksek olan bu önemli pazarda, dünyanın en geniş uçuş ağına sahip markası olarak, ihracatçılarımızın lojistik çözümlerinin önemli bir parçası oluyor, bu değerli misyonun bilinci ve motivasyonuyla müşteri odaklı hizmet kalitemizi her geçen gün geliştiriyoruz” diyor.

Hava kargo ile taşınan ürünler daha fazla değer kazanıyor

Aycı’nın aktardığı bilgilere göre ürün taşımacılığı ve ulaştırma hizmetleri kapsamında, diğer taşıma modlarına kıyasla hava kargo taşımacılığını farklı ve değerli kılan unsurlar; hızlı ve güvenli taşıma standartlarıdır. Türkiye’nin emeğinin tüm dünyaya taşınması noktasında hava kargo ile yapılan taşımaların ortalama değeri, diğer taşıma modlarına oranla 50 kat daha değerli konumda yer alıyor. Global anlamda önemi giderek daha kritik bir konuma gelen hava kargo taşımacılığı, dünya ticaretinin hacimsel anlamda sadece yüzde 1'ini, değer olarak ise en az yüzde 35'ini oluşturan çok önemli bir taşıma yöntemi olarak öne çıkıyor. Global hava kargo sektörü içinde ağırlığını hissettiren e-ticaret talepleriyle birlikte, ürünlerin kapıdan kapıya hızlı teslimatı yeni ve sürekli iş olanakları için önemli pencereler açıyor. Hava kargo taşımacılığı, ülkelerin ihracatının en önemli paydaşlarından biri olma yolunda konumunu güçlendiriyor.

Güvenli ve hızlı taşıma standartları sağlıyor

Turkish Cargo; yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek ürünlerin yanı sıra dünya için kritik öneme sahip olan ilaç taşımalarını IATA-CEIV Pharma Sertifikasına (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) sahip kalite standartlarıyla gerçekleştiriyor. Global ilaç ve ilaç ürünleri kapsamındaki taşımalarında pazar payını yüzde 7,5 seviyesine yükselten başarılı marka, hassas soğuk zincir şartlarına sahip ve steril ortamda taşınmaları gereken kanser ilaçlarını, dünyanın dört bir yanındaki kanser hastaları için hızlı ve güvenli şekilde taşıyor. Bayrak taşıyıcı marka, pandemi dönemi boyunca 50 bin tonun üzerinde sağlık taşıması gerçekleştirerek global anlamda önemli bir görev icra etti. Marka; bozulabilir ürünler, bitkisel yağlar, çeşitli baharatlar, yaş sebze-meyve ürünleri, değerli taşlar, tekstil ürünleri, dünyaca ünlü olan Türk halıları, canlı hayvan taşımaları, otomotiv sanayi ürünleri, çeşitli petrokimya ürünleri ve yüksek teknoloji ürünleri dahil olmak üzere birçok farklı ürünü küresel ağında başarılı şekilde taşıyor ve geniş bir ticari yelpazede hizmet sunuyor.

İhracatçılara önemli fırsatlar sağlıyor

Turkish Cargo’nun uçuş ağında bulunan 96’sı direkt kargo olan 300’den fazla destinasyon, Türk ihracatçısı için dünyanın dört bir yanında pazar imkanı sağlıyor. Dünya üzerindeki her 20 hava kargodan birini taşıyan marka, kargo uçaklarıyla 8 bin 563, kargo uçaklarına dönüştürülen yolcu uçaklarıyla 2 bin 900 sefer düzenleyerek 2020 yılında 1.5 milyon tondan fazla yük taşıdı. Dünyanın herhangi bir ülkesinden gelen ithalat-ihracat talebine rahatlıkla karşılık verebilen milli marka, sunduğu imkânlarla ihracatçıların yeni ülkelere açılma noktasındaki ticari ağ imkanlarını genişletiyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.