MHR GYO’nun Halka Arz Süreci’nde Gelecek Stratejileri

Maher Yatırım Holding çatısı altında olan MHR GYO A.Ş. faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde, temel değerlerinden ödün vermeden, yerel yaklaşım ve global standartlarda, çağdaş bir hizmet anlayışını benimseyerek çalışmalarına devam ediyor.

MHR GYO’nun Halka Arz Süreci’nde Gelecek Stratejileri
kobiaktuel
kobiaktuel
04 Eylül 2023 Pazartesi 15:15

2022 yılı itibariyle dönüşüm sürecinde olan GYO, yoğunlaştığımız halka arz çalışmalarında son aşama olan izahnamenin SPK onay aşamasına geldi. MHR GYO A.Ş. Genel Müdür Nurkan Kaçmaz, halka arz konusu ile ilgili olarak Kobi Aktüel’in sorularını yanıtlayarak, sektöre kazandırdıkları yenikleri ve hedeflerini anlattı.

MHR GYO’nun yeni dönemindeki stratejileri nelerdir? Halka arzı hakkında bilgi verir misiniz?

MHR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş olarak 2022 yılı itibariyle GYO dönüşüm sürecini başlattık. 2022 yılı aralık ayında SPK’dan GYO dönüşüm onayını alarak 2023 yılıOcak ayında tescilimizi gerçekleştirdik. 2023 yılı başında yoğunlaştığımız halka arz çalışmalarında son aşama olan izahnamenin SPK onay aşamasına geldik. Beklentimiz sonbaharın başında halka arzın tamamlanması. Halka arzda Borsa’da Satış ve daha adil olduğunu düşündüğümüz eşit dağıtımı yöntemini seçtik. Özellikle küçük yatırımcı oransal dağıtımda halka arzdan alacağı pay azalırken, eşit dağıtımda; toplam halka arz, talep eden yatırımcı sayısına bölündüğünden herkese eşit dağıtım yapılabiliyor. Böylece paylar, belli gruplar yerine yatırımcılar arasında eşit dağıtılarak küçük yatırımcının hakları korunması ile sermayenin tabana yayılması sağlanmış oluyor. Toplam 207 milyon adet MHR GYO hissesini halka arzda eşit dağıtım ile Borsa da Satış yöntemi ile talepte bulunan yatırımcılara eşit olarak dağıtacağız. Halka arzı Yapı Kredi Yatırım aracılığı ile gerçekleştireceğiz. Halka arz gelirlerinin tamamını Şirket’in gayrimenkul portföyünün genişletilmesi amacıyla iktisap edilecek yeni gayrimenkullerin finansmanında veya kat karşılığı, hasılat payı karşılığı inşaat projelerinin geliştirilmesi ile kentsel dönüşüm projelerinin finansmanında kullanılacağız. Mevcutta Borsa’da 42 adet GYO Şirketi işlem görüyor. 3 GYO Şirketi son 2 ayda bu listeye eklendi. Bu alana ilgi devam ediyor. Yıl sonuna kadar bu sayının 45 civarında olması bekleniyor. Bu yeni eklenecek şirketlerden biri de MHR GYO olarak biziz. Borsa’daki sigorta şirketi iştiraki ilk GYO olacağız. Ana ortaklarımız Quick Sigorta ve Corpus Sigorta. Sigorta şirketlerinin desteği bizi diğer şirketlerden ayrıştırıyor. Sigortanın gücünü geliştireceğimiz projelerde kullanacağız. Sektörde farklı ve yenilikçi uygulamalarımız olacak. Maher Grubu çatısı altında, diğer şirketlerin sinerjisinden yararlanacağız. Bu kapsamda Quick Finans şirketi de geliştireceğimiz projelerin finans kısmında; yer alacak. Dolayısı ile sigortanın ve finansın desteklediği bir yapı olacak.

MHR GYO’nun sektöre kazandırdığı yenilikler nelerdir?

Gayrimenkul sektörüne yenilikler getirmek istiyoruz.Hızlı büyüyen Maher Grubunun, bu hızda öncü Şirketlerinden biri olarak ve Grubun Borsa’da işlem gören ilk Şirketi olma çalışmalarımız devam ediyor. Bu anlamda ana ortaklarımız Quick Sigorta ve Corpus Sigorta’nın desteğini geliştireceğimiz projelerde kullanacağız.

MHR GYO’nun gelecekteki hedefleri nelerdir?

Maher Grubu olarak regülasyonun içinde yer alan şirketleriz. Finansal bir çatımız var. Bu çatı altındaki MHR GYO olarak SPK denetimine tabiyiz. Quick Sigorta ve Corpus Sigorta SDDK denetimine tabi, Quick Finans SPK, BDDK ve Merkez Bankası denetimine Elektronik Para ve Ödeme Şirketi QPay Merkez Bankası denetimine tabi. Bu anlamda Kamu kurumları denetimine tabi ve regülasyonun içinde bir Grubuz. MHR GYO olarak bu sinerjisinden yararlanacağız. Güven duyulan bir Gayrimenkul Şirketi olmak önceliğimiz. Bunu Sigora Şirketleri ile destekleyeceğiz. Projelerimizden konut v.b ürünleri alacak müsterilerimize finansman sağlamada Quick Finans Şirketinden yararlanacağız. Aslına bakarsanız gayrimenkul müşterisinin ihtiyaç duyacağı yeni ürünleri de ilerleyen dönemde sunma amacındayız. Yine QPAY ile de ödeme sistemleri, yeni nesil dijitalleşen dünyada yeni etkileşimler oluşturacağız.

MHR GYO sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk alanında hangi adımları atmaktadır.

Sürdürülebilirlik çok önemsediğimiz bir konu. Portföyümüzde bulunan Koztayağı/Ataşehir bölgesinde yer alan Quick Tower Binası çevreci ve LeedPlatinium sertifikasına sahip bir bina. Ülkemizde bu sertifikayı alan sayılı binalardan biri. Aynı zamanda yer almayı planladığımız kentsel dönüşümü, bir anlamda kentsel projelerin sosyal sorumluluk alanı olarak görüyoruz. Özellikle deprem sonrası insanların sağlam ve güvenli binalarda oturma isteğinde binaların dönüşümü önemli hale geliyor ki, bu bir öncelik olmak durumunda. Binaların bir an önce yenilenmesi gerekiyor. Bu nedenle önem verdiğimiz bir alan burası olacak.

Eklemek istedikleriniz var mı?

Ev sahibi olmanın zorlaşması, yeni projeleri gündeme getiriyor. Bizim de üyesi olduğumuz GYODER in bu anlamda yaptığı Yeni Konut Modeli çalışması önemli. Kamunun arazi temin edeceği projelerde üst kullanım hakkı ile geliştirilecek yeni konut projeleri özellikle Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul’un gözetim ve denetimindeki Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) şirketleri tarafından yapılabilir. Aynı zamanda binlerce küçük yatırımcının yatırım yaptığı GYO’lar bu alanda ihtiyaç duyulan yatırımı yapabilir. Bu proje konuta erişilebilirliğe katkı sağlayacaktır. Bizde yeni bir GYO olarak bu alanı düşünebiliriz. Yeni ürünler ile sermaye piyasası araçlarının da aktif kullanılmasının gayrimenkul sektörünü geliştireceğini düşünüyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.