Otokoç Otomotiv olarak yaptığımız her işin odağına insanı alıyoruz

Otokoç Otomotiv Kiralama&Mobilite İş Birimi Lideri Mert Atılgan, araç kiralama sektöründeki merak edilen soruları Kobi Aktüel’e anlattı.

Otokoç Otomotiv olarak yaptığımız her işin odağına insanı alıyoruz
kobiaktuel
kobiaktuel
02 Ağustos 2023 Çarşamba 15:05

Otokoç Otomotiv’in araç kiralama ve araç paylaşımı sektöründeki faaliyetlerinden söz edebilir misiniz?

Otokoç Otomotiv, 95 yıllık geçmişi süresince birbirinden önemli pek çok başarının yanı sıra üç tarihi başlangıca da imza atmış durumda. Bunlardan birincisi otomotiv sektörünün oluşumuna giden yolda ilk adım olan otomotiv perakendeciliğini kurması; ikincisi Avis’i bünyesine katarak Türkiye’de kurumsal araç kiralama işini başlatması ve Budget’ı bünyesine katarak güçlenmesi; üçüncüsü ise çok hızlı bir dönüşüm ve değişim içinde olan dünyanın gidişatına uyum göstererek Zipcar’ı da bünyesine dahil etmesi ve araç paylaşımında da öncülüğü üstlenmesi. Araç kiralamada Avis ve Budget markalarıyla kısa dönem kiralama; Avis Filo ile operasyonel kiralama, Zipcar markasıyla ise saatlik kiralama yani araç paylaşımı hizmetini müşterimizle buluştuyoruz. Faaliyette bulunduğumuz 9 ülkede yaklaşık 108 binlik araç filomuzu yönetiyoruz. Geçtiğimiz birkaç yıllık süreç içinde uzun dönem araç kiralamak isteyen kurumsal müşterilerimiz için hızlı, kolay ve kişiselleştirilebilir bir deneyim sunan, baştan sona dijital teklif ve sipariş sürecini kapsayan, MyAvis adında yeni bir dijital satış kanalı oluşturduk. Uygulamamız, müşterilerimizin bilgisayar ya da akıllı telefon ile myavis.com.tr linki üzerinden kolayca ulaşabilecekleri, istedikleri kiralama koşullarına en uygun aracı belirlemelerini sağlayan hızlı ve kolay bir karar verme hizmeti sunuyor. 12-48 ay aralığındaki kiralama periyotlarında, sınırlı adette araç kiralama ihtiyacı olan tüm kurumsal müşterilerimiz, MyAvis hizmetimizden faydalanabiliyor. İstedikleri marka, model, yakıt türü ve vites tipi gibi kriterlerini belirleyerek görüntüleme yapabiliyor ve seçtikleri araç ya da araçlar için en uygun teklifi alabiliyorlar. Karar sonrası araçlarımız müşterilerimize hijyenik koşullarda ve zaman kaybetmeden ulaştırılıyor. Müşterilerimizin diledikleri yerde araç teslimatının yapılabilmesini mümkün kılan “Avis Yanında” ve “Budget İstediğin Yerde” hizmetlerimiz sayesinde adrese teslimatlar gerçekleştiriyoruz. Otokoç Otomotiv çatısı altında faaliyet gösteren Zipcar markamızla, değişen ihtiyaçlar paralelinde yeni iş modelleri geliştirebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mobil uygulama üzerinden aldığın yere bırak modeliyle, İstanbul’da ve Ankara’da 100’ün üzerinde lokasyonda saatlik ve günlük kiralama hizmetimiz bulunuyor.

2023 yılı araç kiralama sektörü açısından nasıl geçiyor, önümüzdeki döneme ilişkin öngörüleriniz neler?

Yılın geride bıraktığımız ilk yarısını değerlendirdiğimizde; ülkemiz ve mobilite sektörünün gündemi bir önceki yıldan devralınan jeo-politik gerilimler, yatırım amaçlı araç talebinin sektör ortalamasının çok üzerinde seyretmesi, bu yüksek talebi karşılamada ortaya çıkan üretim ve tedarik zinciri kaynaklı kısıtlar, ekonomideki dalgalanmalar, finans kaynaklarına erişim zorlukları ve şubat ayında yaşanan deprem felaketinden oldukça etkilendi. Türkiye’nin lider mobilite şirketi Otokoç Otomotiv olarak, 2023 yılı planlarımızda da her koşulda proaktif olma ve hızlı hareket edebilme gücümüz sayesinde bulunduğumuz tüm noktalarda faaliyetlerimizi emin adımlarla sürdürdük.

Yılın ilk 6 ayında günlük kiralama işimizde gerçekleşen satış adetlerinin, yılın ikinci yarısında sezonsal etki ile birlikte %55 oranında artacağını öngörüyoruz. Bu bağlamda, araç kiralama ve paylaşım pazarının bu yılın geri kalanında, hem dünyada hem de Türkiye’de büyüme eğilimini sürdüreceği düşüncesindeyiz. Operasyonel kiralama pazarında ilk yarı yılı değerlendirecek olursak piyasada krediye ulaşmada yaşanan zorluk, araç tedariklerinde hala azalarak da olsa devam eden sıkıntılar nedeni ile sektörde çok az da olsa bir daralma görüldü. Uzun dönem iş birimimizde Avis Filo markamızda %4 büyüme ile ilk yarı yılı kapattık, yılın geri kalanında da aynı şekilde olacağını öngörüyoruz. 2024 yılı için sektörde tedariklerde ve kredide yaşanacak olumlu gelişmelerle ek olarak hem sektörde hem de uzun dönem iş birimimizde büyüme gerçekleşeceği öngörüsüne sahibiz.

Sektörde çok fazla oyuncu olduğunu biliyoruz, bu yüzden araç kiralama ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

En baştan özetlemek gerekirse, kötü sürprizler yaşamamak açısından şirketlerin de bireysel müşteriler gibi kesinlikle kurumsallaşmış bir yapıdan hizmet almasını en önemli adım olarak görüyoruz. Her şeyden önce amacımızın kendi işimizi yaparken ulaşım ihtiyacımızı karşılamak olduğunu, bu nedenle bize sorun yaşatarak amacımızın önüne geçmeyecek bir “araç” kiralama sürecinden kaçınmamız gerektiğini akılda tutmamızda fayda var. Hemen devamında ise kiralayacağımız aracın her şeyden önce güvenli, aynı zamanda da konforlu bir sürüş ve yolculuk deneyimi yaşatması da son derece önemli.

Kiralama sürecine başlarken kurumun ihtiyaçlarını doğru belirlemesi gerekiyor. Araca hangi nedenle ve ne kadar süreyle ihtiyaç duyulacağı, şehir içi mi yoksa şehir dışında mı kullanılacağı, bu hizmetten kaç kişi ile birlikte yararlanılacağı ve bütçenin ne olacağının belirlenip buna göre araştırma yapılması da önemli. Bu aşama doğru planlandığında sağlıklı bir kiralama deneyimine giden yol da büyük ölçüde netleşmiş hale geliyor.

Planlamanın ardından, sürecin doğru ilerlemesi için araç kiralama şirketini seçmek büyük bir titizlik gerektiriyor. Kurumsal bir şirket olması ve sürecin her adımında ihtiyaçları karşılayabilme kabiliyetine sahip olması büyük önem taşıyor. Araç seçiminde yeni araçların tercih edilmesi kullanıcının konforunu artıracaktır. Hasar güvencesi ve sigortası olmayan araçlar kesinlikle kiralanmamalı ve araç kiralama sözleşmeleri dikkatli bir şekilde okunmalı.

Avis Filo Maestro’yu geçtiğimiz yıl hizmete sundunuz. Avis Filo Maestro, hangi yenilikleri ve avantajları sağladı?

Türkiye’nin ilk, en büyük ve en itibarlı operasyonel araç kiralama markası Avis Filo olarak başarılarımızı daha da ileri taşırken, müşterilerimize yönelik olarak geliştirdiğimiz yenilikçi ürün ve hizmetlerle sektöre öncülük ediyoruz.

Türkiye’de pek çok aracın oluşturduğu filoları yöneten çok sayıda şirket bulunuyor.  Oldukça  detaylı olan bu operasyonun mutfağında da takip edilmesi gereken  alt süreçler var. Tüm bu etkenlerin gittikçe sınırlı hale gelen insan kaynağını zorladığını ve filoların 2. el değerlerinde kayıp yaşanmasına neden olduğunu gözlemledik. Bununla birlikte sadece bir aracı olan müşterilerimizin de kısıtlı zaman ve  kaliteli servis gereksinimi nedeniyle güvenilir araç yönetim sistemlerine ihtiyaçları mevcut.

Bu kapsamda biz de sektörde yine bir ilke daha imza atarak geçtiğimiz yıl Avis Filo Maestro Ürün ve Hizmet Paketleri’ni hayata geçirdik. Avis Filo Maestro’yu kısaca; “Bir aracın veya araçların filoya dahil olmasından itibaren uçtan uca tüm filo ihtiyaçlarının karşılandığı, giderlerin tek bir fatura ile yönetilebildiği, sürüş ve lokasyon verilerinin raporlanabildiği hizmetler bütünü” olarak tarif edebiliriz.

 “Avis Filo Connect” platformunun sağladığı telematik imkanların da katkısıyla müşterilerimizin sürücü davranış analizinden sürücü skorlamasına, sürücü bazlı koçluktan yakıt ve risk yönetimine, filo sağlığından ihlal tespitlerine, elden çıkarmadan yeniden pazarlamaya kadar akla gelebilecek tüm başlıkları 360 derecelik bir bakış açısıyla görmesine imkan tanıyoruz. Güvenli sürüşe paralel olarak yakıt tasarrufu ile filoların hem yakıt maliyetlerini azaltıyor hem de çevresel faktörlerde sürdürülebilirlik yaklaşımımız doğrultusunda karbon salınımının azaltılmasını destekliyoruz. “Geleceği Keşfet” mottosu ile yola çıktığımız Avis Filo Maestro, filo yönetimini ileriye taşıyacak.

 “Mobiliteyle ilgili tüm çözümleri tek çatı altında müşterilerimizle buluşturuyoruz”

Otokoç Otomotiv, mobilite ile ilgili tüm çözümleri tek çatı altında müşterileriyle buluşturuyor. Bu çözümlerle ilgili neler söylemek istersiniz?

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 9 ülkede, 400’e yakın noktada ve yaklaşık 3.827 çalışma arkadaşımızla müşterilerimize hizmet sağlıyoruz. Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna, Gürcistan, Macaristan, Yunanistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs ve Kuzey Irak pazarlarında faaliyet gösteriyoruz. Azerbaycan ve Kazakistan’da araç kiralama sektör lideri, Yunanistan ve Gürcistan’da ise uzun dönem araç kiralama sektör lideriyiz. Mobiliteyle ilgili tüm çözümleri tek çatı altında müşterileriyle buluşturan Otokoç Otomotiv olarak; araç satış, servis, ikinci el, sigorta, ihale sistemi ve toptan yedek parçada Otokoç, Otokoç Sigorta, Otokoç 2.El, Otokoç İhale, Otokoç Parça; araç kiralamada Avis, Avis Filo, Budget; uçtan uca filo yönetiminde Avis Filo Maestro; araç paylaşımında ise Zipcar markamızla her sene müşteri memnuniyeti ve tercihlerini içeren pek çok ödül ile taçlandırılıyoruz.

Mekanla sınırlı kalmadan özgürce tatil yapmak isteyenlere Avis Caravan diyorsunuz. Bu kapsamda hizmetlerinizden ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Avis Caravan hizmetiyle, mekanla sınırlı kalmadan özgürce tatil yapmak isteyen tatilcilere, en üst düzey hijyen ile otel konforundaki hizmeti beraberinde sunuyoruz. Doğayla iç içe tatil yapmak için tüm ihtiyaçlara yönelik geliştirilen Avis Caravan, karavan hayatını deneyimlemek isteyenlere “Yollar Eviniz” sloganıyla dört mevsim tatil yapma imkânı sağlıyor. Avis Caravan, mekanla sınırlı kalmadan özgürce tatil yapmak isteyen tatilcilere, en üst düzey hijyen ve güvenli ortamla otel konforundaki hizmeti beraberinde sunuyor. Karavan kiralama hizmetimiz çerçevesinde motokaravan, çekme karavan ve offroad karavan sağlayabiliyoruz.

Avis Caravan, standart olarak bulunan yatak, buzdolabı, televizyon, masa, tuvalet, lavabo, mutfak dolapları gibi temel ihtiyaçların yanı sıra camping için gerekli olan birçok malzemeyi de müşterilerine sağlıyor. Doğa severler diledikleri takdirde, bisiklet, mutfakta gerekli olan temel gereçler, camping için gerekli olabilecek masa ve sandalyelerden oluşan kamp setigibi diğer ekipmanları da hizmet süresi boyunca Avis Caravan’dan temin edebiliyor. Türkiye’de, karavan kiralama işini gerçekleştiren ilk kurumsal araç kiralama firması olarak İstanbul’dan sonra İzmir’de de faaliyet göstermeye başladık.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.