Rasyotek yurt dışı pazarlara açılacak

Müşterilere ve sektörlere özel, iş süreçlerini hızlandıran çözümler geliştiren Rasyotek; hayata geçirdiği Süper Portal ile şirketlerin ana faaliyet konusu dışında olan iş süreçlerinin ve teşviklerinin yanı sıra tüm işlemleri tek kanaldan yönetme imkanı da sağlıyor.

Rasyotek yurt dışı pazarlara açılacak
kobiaktuel
kobiaktuel
07 Mart 2021 Pazar 23:50

Şirket, bu yıl Süper Portal’a yeni modüller eklemeyi ve teknoloji ihracatı ile yurt dışı pazarlara açılmayı hedefliyor.

Rasyotek, İK’dan bilgi işlem ve hukuk ekiplerine kadar birçok farklı birimin danışmanlık, eğitim, yazılım, bilişim, dijital dönüşüm, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan çözümler sunuyor. Rasyotek Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Pak, “Tüm faaliyet alanlarında, teknolojiyi en üst seviyede kullanarak uzmanlık gerektiren konularda dijital hizmetler veriyoruz. Rasyotek’te teknolojik altyapımız, geliştirdiğimiz yazılımlar ve ‘Teknolojik İnsan’ mottomuzla bütünleşik hizmetler sunuyoruz. Bugün binden fazla şirket ile çalışıyoruz. Türkiye’nin önde gelen ilk 500 şirketi içerisinde yer alan 150 kuruluş ve 40 farklı holdinge birçok referans proje sunuyoruz” diyor. Bugüne dek verdikleri İŞKUR ve SGK danışmanlıkları ile işletmelerin, teşviklerden en etkili şekilde yararlandıklarını dile getiren Pak, bunu yaparken manuel yürütülen tüm süreçleri dijitale entegre ettiklerini açıklıyor ve ekliyor: “Böylece zamanı ve süreci en etkili şekilde yönetirken aynı anda teşvik ve destek paketlerinden de maksimum seviyede yararlanılmasını sağlıyoruz. İşletmeleri teknolojiyle geleceğe hazırlıyoruz.”

Tüm işlemleri tek kanaldan yönetme imkanı

Rasyotek olarak, müşterilere ve sektörlere özel, iş süreçlerini hızlandıran çözümler geliştirdiklerini belirten Pak, bunların başında Süper Portal’ın geldiğini söylüyor. Süper Portal’ı 10 milyon lirayı aşan bir yatırımla hayata geçirdikleri bilgisini veren Pak, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu teknolojik çözümümüz; SGK, İŞKUR, MYK, KVKK gibi şirketlerin ana faaliyet konusu dışında olan iş süreçlerinin ve teşviklerinin yanı sıra tüm işlemleri tek kanaldan yönetmeye de imkan tanıyor. Personel Teşvik Sistemleri’nden Kurumsal SGK Danışmanlığı’na, Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Modülü’nden Ücret Analizi Modülü’ne kadar ilk aşamada 12 farklı modülün yer aldığı Süper Portal, şirketlerin ana faaliyet konusu dışında olan işlerinde zaman ve maliyet tasarrufuyla birlikte iş yükünü de azaltıyor.”

Süper Portal’a yeni özellikler eklenecek

Şirketin bu yılki öncelikli hedefleri arasında Süper Portal’ı özel sektör için dijital bir çözüm platformu hâline getirmenin yer aldığını kaydeden Pak, bu hedefi gerçekleştirmek için Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımlarına odaklandıklarını ifade ediyor. Pak, “Süper Portal, uçtan uca eksiksiz B2B sanal çözümlerin yer aldığı Türkiye’nin ilk dijital AVM’si mantığıyla çalışan bir platform olacak. İşletmelerin ihtiyacı olan tüm sanal mağazaları açıp, orada veriyi çapraz ilişkilerle yönetip entegratör hizmet sunacağız. Süper Portal’a, SGK ve İŞKUR’un yanı sıra diğer kamu kurumları tarafından verilen yatırım teşvikleri ile ilgili bilgilendirme modülleri de eklemeyi planlıyoruz. Ayrıca bugün birçok ülkenin önem verdiği alanların başında yer alan teknoloji ihracatı, bizim de hedeflerimiz arasında bulunuyor. Geliştirdiğimiz teknolojik çözümlerimizin ihracatıyla ilgili çok ciddi çalışmalar yürütüyor, 2021 yılı bitmeden yurt dışı pazarlarına açılmayı amaçlıyoruz. Öncelikli pazarlar arasında Azerbaycan, Türki Cumhuriyetler ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler bulunuyor” şeklinde açıklamada bulunuyor.

Kullanıcı sayısı yüzde 30 arttı

Pandemi sürecinin, işletmelerin dijital dünyadaki gelecek yolculuklarını ve yatırımlarını hızlandırdığını söyleyen Pak, işletmelerin erteledikleri birçok dijital yatırımı bu dönemde gerçekleştirdiğini belirtiyor. Geleneksel çalışma yöntemlerinin bu dönemde terk edildiğini ve yerine teknolojik alternatifin konulduğunu açıklayan Pak, sözlerini şöyle tamamlıyor: “İş görüşmeleri online kanallardan yapılmaya başlandı. Bu dönemde yine online mülakatlara fırsat veren birçok uygulama hayatımıza girdi. İnsan Kaynakları eğitimleri ve etkinlikleri tümüyle teknoloji üzerinden yürütüldü. Bu değişim; üretimden hizmete, sağlıktan eğitime kadar her alana yayıldı ve dijital dönüşüm ihtiyacına hız kattı. Pandeminin tetiklediği bu dijital dönüşümden biz de olumlu sonuçlar aldık. 2020 yılının ilk aylarından itibaren kullanıcı sayılarımızda yüzde 30’a varan ciddi artışlar oldu.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.