Yeniden Başlasın ile kadınlara iş hayatına geri dönme imkanı sağlıyoruz

Datassist, hayata geçirdiği Yeniden Başlasın projesi ile çalışma hayatından annelik sebebiyle uzak kalmış kadınlara eğitimler vererek, onların yeniden iş hayatına dönmelerine destek olmayı amaçlıyor.

Yeniden Başlasın ile kadınlara iş hayatına geri dönme imkanı sağlıyoruz
kobiaktuel
kobiaktuel
05 Temmuz 2021 Pazartesi 19:23

Datassist Bordro Servisi Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Nazmiye Uça ile projenin kapsamını, eğitimlerin içeriğini ve hedeflerini konuştuk.

Yeniden Başlasın projenizin hayata geçme sürecini anlatır mısınız?

20 ile 30 yaş arası, kariyer şekillenmesinde altın bir dönem. Bu dönemi iyi değerlendiren şanslı kişiler ivme kazanarak bir basamağı aşabiliyor. Bu basamaktan sonrası ise yeni bir iklim, kişiyi daha iyi bir gelir grubuna dahil ediyor; kişiye doygunluk yaratıp kendini gerçekleştireceği iş ve meslek gruplarında olmasını sağlıyor. Öte yandan yine aynı yaşlarda bir yandan üniversiteyi bitirmiş, toplumda bir birey olmuş gençlerin aile kurma zamanları. Kadın, aile kurmasının peşi sıra anne olma, soyunu devam ettirme isteği ile birlikte ilk bebeğini kucağına alıyor. Annelik ve kariyer arasında seçim yapmak ise oldukça zor. Anne olduktan sonra farklı sebeplerle kadınlar iş yaşamlarını geride bırakabiliyorlar. Gelecek nesilleri şekillendiren en önemli unsur olan annelerin, çocukların çok daha sağlıklı yetişmesi için önceliklerini çocuklarına vermeleri takdir edilmesi gereken bir davranış; ancak sonrasında eğitimli ve ekonomik anlamda üretimden kopan kadınlar bir arayış içine giriyorlar. Çeşitli tercihleri ve bunların sonuçlarını gören bir iş insanı olarak, annelerin geri dönüşlerine vesile olmak ve onları güçlendirmek adına en azından kendi faaliyet alanımızda bir destek projesi yapmak istedim ve Yeniden Başlasın projemizi hayata geçirdim.

Proje kapsamında verilecek eğitimlerin içeriğinde neler var?

23 senedir bordro servisi standartlarını biz Datassist Bordro Servisi olarak biz belirliyoruz. Yerelde ve uluslararası alanda aldığımız onlarca ödülün, başarının, plaketin yanı sıra piyasaya sayısız personel armağan ettik. Datassist, bu bağlamda okul olarak bilinir. Hâl böyle olunca; eğitimimizin içeriği de ülkemize sağladığımız en büyük katma değer olan, en iyi bildiğimiz iş olan bordro olacak. İş ve sosyal güvenlik konularının bordro uygulamalarını ilgilendiren bölümleri teori olarak verilecek, ardından bordro hesaplamanın inceliklerine gireceğiz. Eğitimimiz tam 125 saat sürecek. Uzun süre iş dünyasından uzak kalmış bu kişilere, iş dünyasında yeni gelişen kavramlara ağırlık vereceğimiz İnsan Kaynakları’nın yönetimsel alanlarına değineceğimiz bölümler var. Uluslararası şirketler ve kurumsal Türk firmalarının gerek zorunluluk gerek sürdürülebilirlik açısından uygulanan uyumluluk süreçleri konuları eğitimin bir başka ayağını oluşturacak. Bu arada katılımcılarımız PWN İstanbul bünyesinde gerçekleşen eğitim ve mentörlük programlarına da dahil olacaklar.

Eğitimleriniz sınıf ortamında mı, uzaktan online olarak mı gerçekleşecek?

Pandemi sürecinde, toplantılarımızı mecburen dijital ortamlarda gerçekleştirdik; ancak biz bu eğitimde yüz yüze olmaktan, göz teması kurmaktan mahrum kalmayacağız. Eğitimimizi pandemi kurallarını ihmal etmeden, sınıf ortamında gerçekleştireceğiz. Kendi sınıf alanlarımız bu koşullara oldukça elverişli. Öte yandan vaka sayılarının da hızla düşüyor olması, yüz yüze eğitimlerin de önünü açacak.

Eğitimlere kimler katılabilir? Belli şartlarınız var mı?

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ekonomi, İstatistik veya benzeri bölümlerden mezun olmuş, iş hayatından annelik nedeni ile ayrılmış, geri dönmeye istekli veya bir nedenle iş hayatına ara vermek zorunda kalıp, yaş nedeni ile çalışma hayatında kendisine yer bulamayan kadınları davet ediyoruz. Tabii bu arada İnsan Kaynakları’nın bu alanında kariyer yapmak ile ilgili bir ilgi ve isteklerinin olması gerekiyor. Bu alanı sevmeli ve bu alanı kişisel becerileri ile birleştirerek aradan geçen yılları hızlı bir biçimde tamamlama arzusunda olmalılar. “Aslında yeteneğim var, problem çözme becerim çok iyi; tek ihtiyacım, yaşıma bakmaksızın bana bir fırsat verilmesi” diyen, birçok değer üreten kadın var. Biz onlara bu konuda eğitim verip konuya yatkınlıklarını test etmek istiyoruz. Bu arada katılımcılar da bu alanı deneyimlenecekler ve bu alanda devam etme konusunda kendilerini test edecekler. İki tarafta da olumlu yaklaşımla Datassist ile pratik eğitim, işbaşı eğitimi ve sonrasında kadroya geçiş süreci ile devam edecek.

Bu eğitimi tamamlayanlara, şirketiniz bünyesinde istihdam sağlayacak mısınız?

Eğitim sonucunda başarılı olan katılımcılarımız, kendilerinin de bu alanı benimsemeleri hâlinde bünyemizde çalışmaya başlayacaklar. Kendi yetenekleri doğrultusunda, çeşitli unvanlara hak kazanacaklar. İnsan Kaynakları sektörü olgunlaştıkça bu alandaki uzmanlıklar önem kazanıyor ve gittikçe daha değerli bir konuma yükseliyor. Yeter ki bu buradaki deneyimi sevsinler. Datassist bir servis şirketi olarak, müşterilerimizin kendi alanlarında rekabet avantajını geliştirmek için onlara risk ve soru işareti yaratmayan bir bordro süreçleri hizmeti vererek değer yaratıyor. Müşterilerimizin bize güveni ve takdiri çalışanlarımız için gerçek bir keyif ve enerji yaratıyor. Bunu ancak deneyimlerek görebilirler. Önümüzdeki iki senede, yalnızca Datassist için 150 istihdam hedefimiz var.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.