Faktoring sektöründeki ilk dijital işlemi gerçekleştirdik

Covid-19 salgını birçok şirketin faaliyetini durma noktasına getirirken, özellikle KOBİ’ler için finansmana kısa sürede ulaşmak daha da önemli hâle geldi.

Faktoring sektöründeki ilk dijital işlemi gerçekleştirdik
kobiaktuel
kobiaktuel
07 Temmuz 2020 Salı 11:34

Bugün dijital altyapısıyla işletmelerin finansmana hızlıca ulaşmalarını sağlayan Tam Faktoring’in CEO’su Hakan Karamanlı ile şirketin faaliyetlerini ve işletmelerin faktoring desteği alma süreçlerini konuştuk.

Tam Faktoring’in hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Tam Faktoring, mikro KOBİ’ler, küçük işletmeler, esnaf ve serbest meslek sahiplerine faturalı alacak ve çeklerini nakde çevirerek bankacılık dışı alternatif finanman çözümleri sunuyor. 8 yıllık genç bir şirket olmasına rağmen Tam Faktoring, bankacılık dışı finans kuruluşları arasında ilk Ar-Ge merkezini kurarak ve dijital altyapıya yaptığı yatırımla diğer faktoring şirketlerinden ayrıştı. Dijital altyapısı ile yarattığı fark sayesinde bugün Tam Faktoring, müşterilerinin finansman ihtiyaçlarını en hızlı şekilde çözebiliyor. Müşterilerinin ihtiyaç duyduğu anda, tam zamanında tam yanında olan Tam Faktoring’in, 24 farklı ilde 37 Şube ile çok yaygın bir hizmet ağı var. Tam Faktoring, 110 bin işlem ile geçen yıl sektörde en çok işlem yapan faktoring şirketi oldu ve 35 bin müşteri tarafından tercih edildi.

Faktoringin KOBİ’ler için avantajları neler? 

KOBİ’lerin bir taraftan işletme sermayesi sorunları var, diğer taraftan nakit akışını düzenlemekte zorluk çekiyorlar. Kredi erişim olanakları ise kısıtlı. Türkiye’de ticaret vadeli ödeme sistemi üzerine kurulu. İşletmeler, birbirleriyle ticaret yaparken çek kullanıyorlar. Yeni kurulan işletme için bu durum önemli bir sorun hâline gelebiliyor. Yüzde 60’ı genel finansal kurumlarca makbul kredi notuna sahip değil, hatta yüzde 36’sının finansal problemi var. Bu noktada, ülkenin ekonomisi için büyük önem taşıyan mikro KOBİ’lerin finansman ihtiyacını karşılamak ve finansman riskini dağıtmak için alternatif bir finans çözümü olarak faktoring devreye giriyor. Şirket olarak, her koşulda müşterilerimizin tam zamanında yanındayız. Müşterilerimizden gelen farklı finansman ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına, yeni ürün ve iş birlikleri geliştirmek için de çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Faktoring desteği almak isteyen işletmeler hangi süreçlerden geçiyor?

Faktoring desteği almak isteyen şirketler, faturalı çeklerini ya da faturalı alacaklarını faktoring şirketleri ile nakde çevirip, işlerini devam ettirmeleri için gereken “can suyu” niteliğindeki finansman desteğini alabiliyorlar. Faturalı alacaklarını temlik ederek ya da faturalı çekini faktoring şirketine getirerek yapılan değerlendirme sonucu, nakit ihtiyaçları aynı gün karşılanıyor. Şirketler, geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçen ve Resmi Gazete’de yayımlanan faktoring mevzuat değişikliği ile birlikte, artık faktoring işlemlerini tümüyle elektronik ortam üzerinden de gerçekleştirebiliyorlar. Tam Faktoring olarak, dijital işlem için yürüttüğümüz çalışmaları önceden tamamlamış, pilot uygulamalarımızı yapmıştık. Yasa resmileştiğinde, faktoring sektöründeki ilk dijital işlemi Tam Faktoring olarak biz gerçekleştirdik.

Tam’a Sor uygulamanızın sağladığı kolaylıklar neler?

Tam’a Sor, Tam Faktoring Müşteri Deneyimi ve Ar-Ge ekibinin ortak bir ürünü. Sorgu kriterlerimiz düzenli olarak Krediler ekibimizin geri bildirimleri ile güncellenerek geliştiriliyor. Tam’a Sor ile müşterilerimize, şubelerimize gelmelerine gerek kalmadan faturalı çeklerini 7 gün 24 saat ve ücretsiz sorgulama olanağı sağlıyoruz. Uygulamayı bugüne kadar mobil cihazlarından 100 binin üzerinde kişi indirdi.

Pandemi döneminde nasıl bir strateji izlediniz?

Pandemi dönemi, hasar gören ekonomiyi canlandırmak ve devam etmesini sağlamak için bankacılık dışı finans kurumlarının önemi ortaya çıktı. Özellikle küçük işletme ve mikro KOBİ’lere finansman çözümleri sağlayan bir şirket olarak, biz de tüm bu süreci üzerimizdeki sorumluluğu bilerek yönettik. Salgına rağmen bu süreçte hiç durmadık ve ihtiyaç anında müşterilerimizin tam yanında olmaya devam ettik. Müşteri ve çalışanlarımızın sağlığını hep ön planda tuttuk, gerekli tüm önlemleri aldık. Müşterilerimizi yakın temastan kaçınmak amacıyla; var olan faturalı çeklerini şubelerimize gelmelerine gerek kalmadan mobil uygulamamız Tam’a Sor üzerinden sorgulamaya yönlendirdik.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.