Günümüz koşulları kolektif çalışmayı gerektiriyor

Sector Agency Kurucusu Ömer Tümen, genç yaşta iş hayatına atılıp deneyim kazanarak kendi ajansını kurmuş bir girişimci. Sector Agency, ana akım medya ve dijital medya için hazırlanan her türlü yapım için oyuncu seçme ve rol dağıtım ajansı olarak hizmet veriyor

Günümüz koşulları kolektif çalışmayı gerektiriyor
kobiaktuel
kobiaktuel
08 Nisan 2020 Çarşamba 12:39

influencer’lar ile iş birlikleri de gerçekleştiriyor. Tümen ile girişimcilik yolculuğunu, ajansın faaliyetlerini ve girişimciler için önerilerini konuştuk.

Kendinizden ve girişimcilik sürecinizden bahseder misiniz?

1989 yılında Eskişehir’de doğdum. 2007 yılında sinema sektörü ile tanıştım. 2015 yılına kadar farklı çözüm ortaklıkları ile projeler yürütüp sektöre çok sayıda yeni ve yetenekli oyuncu kazandırdım. Sonrasında Ömer Tümen Management şirketini kurdum. Sektörde tecrübelendikçe, Eskişehir’de devam eden projelerin yanı sıra İstanbul’da ajans ve menajerlik şirketleri ile çözüm ortaklıkları yürüttüm. O yıllarda internet mecrasının güçlü bir medya aracı olabileceğini düşünerek bu alanda çalışmalar gerçekleştirdim. TV mecrasının yanı sıra dijital mecradaki gelişmeleri yakından takip ederek kariyerime yön verdim. Önce çalışan olarak başladığım sektörde, belirli tecrübeleri edindikten sonra, artık kendi ajansımı kurmak çizdiğim hedeflerim için en doğrusu olacaktı. Bu doğrultuda, 2019’da Sector Agency’i kurdum.

Sector Agency’i kurarken ne gibi zorluklar yaşadınız? Bunları nasıl aştınız?

Yaşadığımız coğrafyanın ekonomik kırılganlığı nedeniyle, herkes gibi birçok önlem alarak ilerlemeye çalıştık. Her değişen ekonomik denge öncelikli olarak bizim sektörümüzü etkiliyor. Sektörel zorlukların yanı sıra Türkiye’de yeni işler peşinde koşan insanlar olarak eski düşünce kalıplarını kırmak ayrı bir zorluktu. Karşılaştığım problemleri çözmek için birçok seçenek vardı. Bu durumu en baştan kabul edip motivasyonun sürekliliğini sağlamak çok önemli. İşini seviyor olmak, beni her seferinden heyecanlandırıp ayağa kaldıran en önemli etken oldu.

Sector Agency olarak neler yapıyorsunuz?

Ana akım ve dijital medya için hazırlanan her türlü yapım için oyuncu seçme ve rol dağıtım ajansı olarak hizmet veriyoruz. Ayrıca yetenekli, tecrübeli oyuncu ve influencer’lar için kariyer ve yetenek yönetimi, menajerlik, prodüksiyon ve sosyal medya proje iş birlikleri konularında uzman ekiplerle çalışıyoruz.

Influencer’lar ile çalışmak marka bilinirliğini sizce nasıl etkiliyor?

Büyük kitlelere hitap eden, onlarla ilişki kuran ve takipçileriyle güçlü bağlar kurabilen insanlarla çalışmaya özen gösteriyoruz. Takipçinin (seyircilerin) güvenini kazanmış olmak bize markalara referans olabileceğimiz anlamına geliyor; fakat bu güveni zedelememek için ince eleyip sık dokumamız gerekiyor. Sadece para kazanmak için çalışma arkadaşlarımıza herhangi bir ürünün herhangi bir reklamını yaptıramayız. Bu anlamda marka bilinirliği, insanların ilişki kurdukları influencer ile sağlandığında takipçiler/seyirciler direkt olarak onları referans alabiliyorlar.

Son olarak, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere neler önerirsiniz?

Öncelikle iyi bir planlama gerekiyor. Öngörülerine güvendikleri insanlara danışmak, birçok insanla kalıcı ilişkiler kurup onlarla irtibatta kalarak işleri yürütmek çok önemli. Farklı sektörlerde deneyim kazanmış, tanıdıkları ve güvenebilecekleri kişilerle birlikte yola çıkmalarını öneririm. Genelde yeni girişimciler, fikirlerindeki tutuculuklarından dolayı kendilerini çok yalnız hissederler; ama artık dönem biraz değişti. Günümüz koşulları kolektif çalışmayı gerektiriyor. Yolun başındaki girişimcilerin, bu anlamda hayallerine tutunmak yerine, gerçeklere biraz daha yakın olmaları, hayallerini gerçekleştirmeleri için önemli bir adım olacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.