KOBİ’lerin Yüzde 23’ü Veri Güvenliği Konusunda Endişeli

Aksigorta tarafından KOBİ’ler özelinde gerçekleştirilen araştırma, işletmelerin yüzde 44’ünün evden çalışma düzenine geçtiğini, ancak bunların yüzde 79'unun hiçbir siber güvenlik önlemi almadığını gösteriyor.

KOBİ’lerin Yüzde 23’ü Veri Güvenliği Konusunda Endişeli
kobiaktuel
kobiaktuel
09 Mayıs 2020 Cumartesi 20:43

Geri kalanların ise antivirüs programları ve firewall gibi basit güvenlik önlemlerinden öteye geçememesi dikkat çekiyor.

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi alan koronavirüs salgını kapsamında değişen iş yaşamı ve beraberinde gelişen uzaktan çalışma modeli, sadece bireyler için değil, kurumlar için de büyük bir risk teşkil ediyor. Salgın nedeniyle çalışanların evlerinden işlerini yürüttüğü yeni dönemde, korunmasız kalan şirket ağları önlem alınmaması hâlinde çok büyük siber risklere davetiye çıkarabilir. Sabancı Holding iştiraki Aksigorta’nın, 25 Mart - 01 Nisan tarihleri arasında KOBİ’ler özelinde gerçekleştirdiği araştırmaya, evden çalışma düzenine geçen işletmelerin, ağırlıklı olarak bu dönemde aldığı önlemlerin çalışanların bilgisayarına antivirüs programları yüklemek ve şirket için firewall kullanımı başlatmaktan öteye geçmediğini ortaya koydu.

Çalışan Bilgilendirmesi Yüzde 35 Düzeyinde

Aksigorta’nın Yöntem Araştırma firması ile birlikte gerçekleştirdiği, 12 ilde, hizmet ve imalat sektöründe faaliyet gösteren 304 mikro KOBİ’yi kapsayan araştırmasına göre; KOBİ’lerin yüzde 56'sı hâlen iş yerinde faaliyetlerine devam ederken, yüzde 44'ü evden çalışıyor. Tüm mikro KOBİ’lerin yüzde 23'ü ise kurumsal veri güvenliği konusunda endişe taşıyor. Araştırmaya göre, koronavirüs salgını döneminde mikro KOBİ’lerin yüzde 21'i siber güvenlik konusunda önlem alırken, söz konusu önlemin çalışan bilgisayarlarına virüs programı yükleme olduğu göze çarpıyor. Siber güvenlik algısı çerçevesinde, tüm mikro KOBİ’lerin yüzde 34'ü kurumsal veri güvenliğini iyi bir çalışma ile "öngörülebilir" ve "engellenebilir" olarak algılıyor. Yine araştırmaya göre; tüm işletmeler nezdinde, evden çalışma ile ilgili olarak siber riskler konusunda çalışan bilgilendirmesinin yüzde 35 düzeyinde yapıldığı görülürken, hâlen evden çalışan yüzde 44'lük grup içinde bu oranın yüzde 52'ye kadar çıktığı dikkat çekiyor.  

Önlem Almayan İşletmeler Risk Altında

Bu dönemde, şirket verilerine bilgisayar ve telefonlardan uzaktan erişim sağlanmasının şirketler için büyük bir risk taşıdığını ifade eden Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz; kurum cihazlarını veri sızıntıları sonucu oluşabilecek maddi zarar ve itibar kayıplarına karşı korunmanın büyük önem taşıdığını vurguluyor. Yaptıkları araştırmaya göre, mikro KOBİ’lerin büyük risk altında olduğunu belirten ve bu dönemde şirket verilerini güvenle korumak için pek çok tedbirin alınabileceğini ifade eden Altıngöz; “KOBİ’ler, yazılımlarını güncelleştirmeli ve güncel tutmalı. Kurum içinde güvenlik ve gizlilik politikaları oluşturulmalı, şirket dosyalarına erişim konusunda kurallar belirlenmeli ve her çalışanın her dosyaya ulaşması engellenmeli. Şirket verilerine uzaktan erişimde mutlaka çift faktörlü kimlik doğrulama kullanılmalı” şeklinde değerlendirmede bulunuyor. Siber Koruma Sigortası ile kurumların siber risklere karşı büyük bir koruma sağlayabileceğine de dikkat çeken Altıngöz; bu ürünün geniş teminat yapısı ile farklı senaryolara göre kurumları koruduğunu, olası siber risk ve bu risklerin oluşturacağı zararların önüne geçebileceğini sözlerine ekliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.