ÜRETİM YÜRÜTME SİSTEMLERİNDE OPC TEKNOLOJİSİ

Üretim takip sistemleri; işletmenizdeki mevcut hatları, istasyonları kısaca tüm üretim sürecini, geçmişten bugüne kadar aldığınız tüm operasyonel verileri, bitirilmiş projeleri geriye dönük izleyebilme, anlık üretimi canlı olarak izleyebilme ve müdahale etmeye olanak verir.

ÜRETİM YÜRÜTME SİSTEMLERİNDE OPC TEKNOLOJİSİ
kobiaktuel
kobiaktuel
06 Ocak 2020 Pazartesi 11:05

Yaşadığımız dönem ve Endüstri 4,0 dalgası, üretim kelimesini tek başına anlamlı bir ibare olmaktan çıkarmış, verimli üretim olarak yeniden tanımlanmasını gerekli kılmıştır. Verimli üretim, müşteriden veya pazardan gelen talebi; istenilen terminolojide, miktarda, yüksek kalite ve mümkün olan en az işletme kaybı ile ortaya koyar. Üretimin yapıldığı uygun değer ölçekli her işletmede, otomasyon ve üretim yönetim -takip sistemlerinin gerekliliğinin en önemli nedenleri arasında üretimin sürdürülebilirliği ile eş zamanlı rekabet, pazar ihtiyacını zamanında ve doğru şekilde karşılayabilme vardır. Üretim yönetim-takip sistemleri işletmede aktif kullanılıyorken depo edilmiş, saniye bazında alınan her verinin doğruluk-kesinlik ölçütü sürdürülebilirlik açısından hayati öneme sahiptir. Bu durum ise bize veri toplamanın zorunluluk olduğunu göstermekle birlikte, üretim yönetim-takip sistemini ve bu sistemin varlığında kullanılacak her türlü ekipmanı akıllıca seçmeye ve efektif kullanmaya iter. Bu seçimler yapılırken, öngörülü olmak işletmeyi gelecekte doğacak olan yeni teknolojilere ve yatırım fırsatlarına hazır veya uyarlanabilir kılacaktır.

OPC Standardı Getirildi

Üretim yönetim-takip sistemleri ile üretim sahasından toplanan veriler birçok farklı şekilde toplanabilir. OPC Server bunlardan sadece biridir. Durmaksızın gelişen endüstride, talep edilen ve kullanılan aygıtların da gelişmesiyle sistemlerden veri aktarımı sağlamak karmaşık bir hale gelmiştir. Sistemi karmaşık hale getiren ve herhangi bir problem olduğunda veya yeni bir çözüme ihtiyaç duyulduğunda zaman kaybına sebebiyet veren bu problemleri çözmek için mutabakata katılan bazı şirketler OPC (Object Linking and Embedding for Process Control- süreç kontrolünde nesnelerin bağlaşması ve ilişkilendirilmesi) standardını geliştirmişlerdir.

                                                       

Problemlerin Çözümü Basite İndirgendi

OPC standardını destekleyen ürünler, OPC uyumlu her türlü ürünle direkt haberleşebilme olanağına sahiptirler. Kapalı haberleşme yapısını çözmekle zaman ve emek harcanmadan tek bir ara yüz gelişimi, güncellenmesi için zaman ve kaynak ayrılır. Standart tek olduğu için de karşılaşılabilecek problemlerin çözümü basite indirgenmiş olur. Varlık söz konusu iken ekipmanın ömrünü uzatması, haberleşme yükünü düşürmesi, sisteme esneklik kazandırması ve ekipmanların gerektiğinde farklı markalar dahi olsa değiştirilebilmesi imkanını sunar. Bu yeni standardın oluşturulmasıyla birlikte, tek bir ara yüzle desteklenebilen bir haberleşme standardı olan OPC oldukça geniş kullanım alanına sahip olmuştur. OPC’nin yaygınlaşması ile birlikte hemen her modern tabir edilen aygıtta OPC bağlayıcısı yer almaya başlamıştır. Tüm bunlarla birlikte, bir donanım için farklı üreticiler tarafından üretilmiş sürücülere olan bağımlılık ortadan kalkmıştır. Sonuç olarak, gerek üretim yönetim-takip sitemleri gerekse endüstri 4.0 kapsamında olan her türlü dijitalleşme, teknolojik ve insan odaklı gelişim kaçınılmazdır ve gelecekte de var olmak isteyen her işletme sahibinin teknolojiye adapte olması zorunludur.

Ecem Karagöl

Proje Satış Uzmanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.