eLogo Genel Müdürü Başak Kural: 'E-Çözümlerimizle Firmaların Dijital Dönüşümüne Rehberlik Ediyoruz'

Dijital dönüşüm, şirketlerin gelirlerini ve pazar paylarını arttırmalarında kilit rol oynuyor.

eLogo Genel Müdürü Başak Kural: 'E-Çözümlerimizle Firmaların Dijital Dönüşümüne Rehberlik Ediyoruz'
30 Mart 2018 Cuma 22:29

Dijital dönüşüm, şirketlerin gelirlerini ve pazar paylarını arttırmalarında kilit rol oynuyor. eLogo Genel Müdürü Başak Kural, dijital dönüşümün ve eLogo’nun sunduğu dijital çözümlerin kurumlar için önemini anlatıyor.

eLogo’dan ve sunduğunuz çözümlerden bahseder misiniz?
Logo Yazılım’ın sektördeki 34 yıllık deneyiminin gücüyle, dijital dönüşüm sürecine rehberlik ediyor, müşterilerimizin dijitalleşmesi yolunda uçtan uca çözümler sunuyoruz. Gelirlerimizin çoğunu GİB tarafından esasları belirlenen e-fatura, e-arşiv gibi e-dönüşüm ürünlerden elde ediyor, bu hizmetlerin çevresini hızla katma değerli dijital çözümlerle sarıyoruz. eLogo olarak sunduğumuz e-çözümlerle firmaların; kâğıt, baskı, arşivleme, iş gücü ve dağıtım maliyetlerinin düşürülmesini, operasyonel yükünü azalması ile beraber finansal süreçlerinin hız kazanmasını ve dijital dönüşüm sürecinde veri güvenliğini sağlıyoruz. Sadece Logo ekosistemindeki işletmeleri değil; büyük, küçük tüm işletmeler için çözümler sunuyoruz.

*Bu çözümlerin şirketler ve özellikle KOBİ’ler için önemi konusunda neler söylemek istersiniz?
Sunduğumuz katma değerli servisler arasında, dijital dönüşüm sürecinin önemli tamamlayıcılarından olan ve firmaların mutabakat süreçlerini daha rahat yönetebilmesini sağlamak için geliştirdiğimiz e-Mutabakat; firmalara, çalıştıkları şirketlerle mutabakat süreçlerini posta, telefon veya faks gibi zaman alan süreçler yerine elektronik olarak tek tıkla ve kolaylıkla gerçekleştirme imkânı sunuyor. Kâğıt ortamdaki “sevk irsaliyesi” ile aynı hukuki niteliklere sahip olan ve bu yıl hizmete aldığımız e-İrsaliye ürünümüzle de “ilk” e-irsaliyeyi kestik. Ayrıca e-tahsilat, e-ekstre ve banka bağlantıları gibi verimlilik sağlayan ürünlerimizin yanında, yeni geliştirdiğimiz pazarlama ve satış çözümlerimizi de yıl içinde lanse edeceğiz. Müşterimizi merkeze alıyor, onlara karşı sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Kullanıcıların faydasını gözeterek, onların ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda geliştirdiğimiz ürün ve hizmetleri ek olarak uzun yıllara dayanan tecrübemiz, bizi rakiplerimizden ayıran önemli özelliklerimiz.

*Sizce KOBİ’ler bugün dijital çözümleri yeterli ve etkin bir şekilde kullanıyor mu?
İşletmelerin en önemli gündem maddesi dijital dönüşüm. Büyük kurumsal firmalar, hem bütçeleri hem de geniş IT ekipleri sayesinde bu dönüşüme daha kolay ayak uydurabiliyor. Sektöre ve ölçeğe göre dijitalleşmede ve dijital çözümler kullanmada farklı seviyelerde firmalarla karşılaşıyoruz. KOBİ’leri ve müşterilerimizi rekabette bir adım öne çıkarmak ve global arenada onları daha güçlü kılmak, gerek Logo Yazılım’ın gerekse eLogo olarak bizim en büyük amacımız. Bu nedenle, ürün ve servislerimizi geliştirirken, kullanıcılarımızın beklentilerini, bazen kendilerinin bile farkında olmadıkları ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kullanımı ve entegrasyonu kolay çözümler üzerinde çalışıyoruz.

*Dijital dönüşüm iş yapış biçimlerini ve verimliliği nasıl etkiliyor?
Dijital dönüşüm, her şeyden önce şirketlerin operasyonel maliyetini düşürmesini ve verimliliğini arttırmasını sağlıyor, böylece şirketler rekabet avantajı yakalayarak ticarette bir adım öne geçiyor. Şirketlere rekabet ortamında büyük avantaj sağlayan dijital dönüşüm, aynı zamanda kaynak ve süreçlerini optimize etmelerini sağlayarak, hem yeni müşteri kazanımı hem de müşteri bağlılığını arttırma konularında yeni stratejiler geliştirmelerine olanak tanıyor. Bu açıdan bakıldığında dijital dönüşüm, şirketlerin gelirlerini ve pazar paylarını maksimize etmelerinde kilit rol oynuyor. Öte yandan, dijital dönüşümün şirketlere sağladığı esnek yapı sayesinde, kurumlar değişen koşullara hızla adapte olabiliyor, yeni ürün ve servislerin piyasaya sunulmasına ve yeni ticari modellerin geliştirilmesine öncülük edebiliyor.

*Dijital dönüşümle birlikte, e-fatura ve e-arşiv uygulamalarında önümüzdeki dönemlerde ne gibi yenilikler göreceğiz?
E-dönüşüm özelinde baktığımızda, 2018 yılıyla beraber yasal mevzuat kapsamında şirketlerin hayatına yeni ürünlerin girdiğini söyleyebiliriz. Bunlardan en önemlisi e-irsaliye uygulaması. E-irsaliye ile kâğıt ortamında oluşturulan “sevk irsaliyesi” de dijital ortama taşınıyor, uygulama içerisindeki şirketler, aralarındaki irsaliye sürecini dijital ortamda takip edebiliyor. 2018 itibarıyla, serbest meslek makbuzları ve müstahsil makbuzları da isteğe bağlı olarak dijital ortama taşınabilecek. Bunun dışında kotaların düşmesi, e-ticarete özel yeni uygulamalar başlaması, e-irsaliyenin kapalı devreden çıkması gibi konular da gündemde. Biz de servislerimize yeni özellikler katarak, hem müşterilerimize fayda sunacağız hem de tercih edilme oranımızı arttırarak liderliğimizi pekiştireceğiz.

*E-faturaya geçme zorunluluğu, sektörünüzü nasıl etkiliyor?
Yasal zorunluluk nedeniyle başlayan dijital dönüşüm, bazı firmalar için endişelere neden olmuştu. Her yeni değişiklikte benzer endişeler ortaya çıkabiliyor. Ancak bu sürece iyi bir yol arkadaşıyla çıktıklarında, hem zaman hem de maliyet avantajı yakalayabiliyorlar. Böylece sürece entegrasyon konusunda daha hızlı ve aktif olabiliyorlar.

*Kurumlar neden eLogo’yu tercih etmeli? Bu bağlamda, ürünlerinizi kullanan müşterilerinizden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?
Yeni tanıştığımız ve bizimle çalışmaya başlayan kullanıcılarımızdan en çok duyduğumuz cümle; “Keşke eLogo’yu daha önce tanısaymışız” oluyor. Bunda, sunduğumuz çözüm ve hizmetzzlerde Logo’nun kalite standardını yakalamamız ve müşterimizin beklenti ve ihtiyaçlarını dinleyip, doğru analiz edip, ürünlerimizi buna göre geliştirmemizin büyük etkisi oluyor. Çözüm odaklıyız ve hızlıyız. Aynı zamanda güveniliriz. Çok hassas nitelikteki ticari bilgileri, 10 yıl boyunca saklamak için güvenilir firma algısına sahip olmayı en temel gereklilik olarak görüyoruz. Dinamik bir yapıya sahibiz ve yenilikçiyiz; birçok yeni servisi hızla geliştiriyor ve hayata geçiriyoruz. Kullanıcılarımızın derdini dinliyor, onların beklentilerini anlıyoruz, terzi işi çözümler sunuyoruz.

*Sektörünüzdeki eksiklikler konusunda neler söylemek istersiniz? Bu eksikliklerin giderilmesi için sizce neler yapılmalı?
Türkiye’de birçok kurum ve kuruluş, teknolojideki gelişmelere ayak uydurarak bir dönüşüm süreci yaşıyor. Ülkemizde çok sayıda KOBİ var, alanlarında çok başarılı olmalarına rağmen bazen dijitalleşme sürecinde zorlandıkları için aksaklıkla karşılaşabiliyorlar. Büyük ölçekli şirketlerse satın almalar, birleşmeler gibi nedenlerle dönüşüm süreçlerine girebiliyor. Bir şirketin en önemli yapı taşı; kalıcı, sürdürülebilir, sağlıklı büyüyebilen bir sisteme sahip olması. Bu ihtiyaç, içinde dijitalleşme denen gerçeği taşıyor. İş süreçlerinin ve örgütsel yapının bir sistematiğe oturması, yeni teknolojilere ayak uydurulması, e-dönüşüm gibi çoğu firmayı etkileyen yeni gelişmeler, şirketlerin kurumsal dönüşüme ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Bu dönüşüm verimliliği ve çalışan motivasyonunu arttırıyor, şirketleri rekabette bir adım öne geçiriyor. Dönüşüm sürecinde başrolü ise birçok alanda olduğu gibi teknoloji üstleniyor. Bilişim teknolojilerindeki dönüşüm, insanları olduğu kadar şirketleri de değişime zorluyor. KOBİ’ler de bu değişime ayak uydurmak için yatırımlarına hız veriyor ve süreçlerini mobile taşıyor. Bu yatırımların yaygınlaştırılarak daha fazla sürecin mobile aktarılması gerekiyor.

*Şirket olarak, sürdürülebilir başarıyı sağlamanın püf noktaları neler?
Hizmet verdiğimiz 15 bine yakın müşterimizle en çok tercih edilen, lider dijital çözüm ortağı olarak sektöre öncülük ediyoruz. eLogo, müşteri havuzunu bir önceki seneye oranla yüzde 28 genişletti ve hâlihazırda Logo kullanmayan müşterilerinin sayısını iki katına çıkardı. Yarattığımız fark, müşterilerimizin tarafında da değer görüyor. Bu nedenle, Türkiye’de e-devlet süreçlerinde ve dijital dönüşümde en çok tercih edilen çözüm ortağıyız. Ürünlerimizin ağırlıklı bulutta çalışması ve geliştirilmeye açık olması, tercih edilmemizde önemli etkenler arasında yer alıyor. Ülke genelindeki 800 iş ortağımızla, üzerinde değişim ve geliştirme yaptığımız pek çok ürünümüz bulunuyor. Her ölçekteki işletmeye uygun çözümler sunuyoruz. Çünkü firmaların dijital dönüşüm ortağı olmayı istiyoruz. Dijital dönüşüme e-devlet çözümleriyle başladık ve bununla sınırlı kalmayarak, sektörlere göre farklılaşan ürünlere de yöneleceğiz. Yıl boyunca yeni servisler sunmayı, dolayısıyla bir servis şirketi olmayı hedefliyoruz. Bunun için müşteri ile direkt temasa geçiyoruz. Müşterilerimiz içerisinde, Logo Yazılım ERP veya diğer yazılım ürünlerini kullanmayan ciddi bir müşteri kitlesi de bulunuyor.

“Kadın çalışanlarımızın sayısının arttırılması, bir şirket uygulaması ve kültürü olarak, hem üst yönetimin hem de bölüm yöneticilerinin önceliğinde yer alıyor. Üst yönetimde kadın sayısı arttırılırken, kadın çalışanlarımızın yönetsel pozisyonlarda değerlendirilmesi de teşvik ediliyor. Şirketlerimizde kadın istihdamı yüzde 40 civarında olup, kadın çalışan sayısının az olduğu bölümlerde sayıyı arttırmayı ve tüm bölümlerde kadın erkek çalışan oranını dengelemeyi hedefliyoruz.”


*Peki, başarılı bir yönetici olarak, genç yönetici adaylarına tavsiyelerinizi paylaşır mısınız? Kariyer yolculuklarında, sürekli olarak başarıyı sağlamak için nasıl bir strateji izlemeliler?
Yöneticilik, yüksek sorumluluk ve pek çok farklı zorlukla aynı anda baş etmeyi gerektirir. Pozisyon değişikliğine bağlı olarak, hem çalışanların hem de kurumun yeni beklentileri oluşur. Bu süreçte, hazırlık yapmak, açık fikirli olmak ve yeni şeyler öğrenme isteği genç yöneticilerin başarılı olmasında etkili olan temel özellikler diyebilirim. Açık iletişime çok inanıyorum. Yoğun tempo içinde hızlı hareket ederken yanlış anlaşılmalar yaşanabiliyor. Bu yüzden, şans vermeye ve hislerini paylaşmaya, karşı tarafın hislerini öğrenerek empati kurmaya özen gösteriyorum. Bunun kip içi ilişkilerin geliştirilmesinde çok etkili olduğunu düşünüyorum. Bence, iç motivasyon, esneklik, tecrübelerden ders alıp güçlenerek ayağa kalkma, kendine ve yaptığı işe inanç ve her şeyden önce kişinin kendi yetkinliklerini doğru analiz ederek tanıması, başarıyı yakalamada önemli özelliklerdir.

*Kariyerinizin ilk yıllarında, zorlandığınız noktalar oldu mu? Bunların üstesinden nasıl geldiniz? Başarı yolunda attığınız en önemli adımlar nelerdi?
Kariyer basamaklarını çıkarken pek çok zorlukla mücadele etmek zorunda kalabiliyoruz. Eğitim hayatı ile iş hayatı birbirinden tamamen farklı. Eğitim hayatım boyunca yarı zamanlı çalışmama rağmen, işe başladığım ilk yıllarda oldukça zorlandım. Pek çok yeni durumla karşılaşıp doğru hamleler yapmak, davranışlarınızın doğuracağı olumlu veya olumsuz sonuçlarla baş etmek ve pek çok riski yönetmek özellikle ilk yıllarda beni zorladı. İnsan kazanmanın önemine çok inanıyorum ve kariyerim boyunca buna önem verdim. Mükemmele ulaşmak için işimi nasıl daha iyi yaparım, sorusunu sorar ve yaptığımla yetinmeyerek kendimi geliştirmeye çalışırım. Üst yönetimin ve ekibin, ihtiyaç anında gerekli desteği vermesi de başarıya ulaşmada önemli bir etken.

*Türkiye’de kadın yöneticilerin oranı sizce yeterli mi? e-Logo’da bu oran nasıl?
Kadın istihdamı, Logo Yazılım’ın çok önemli gördüğü ve çeşitli çalışmalar yürüttüğü bir konu. Kadın çalışanlarımızın sayısının arttırılması, bir şirket uygulaması ve kültürü olarak, hem üst yönetimin hem de bölüm yöneticilerinin önceliğinde yer alıyor. Kadın sayımızın az olduğu bölümlerde, ekiplerindeki kadın sayısını arttırma konusunda yöneticilerimizin hedefleri bulunuyor. Üst yönetimde kadın sayısı arttırılırken, kadın çalışanlarımızın yönetsel pozisyonlarda değerlendirilmesi de teşvik ediliyor. Şirketlerimizde kadın istihdamı yüzde 40 civarında olup, kadın çalışan sayısının az olduğu bölümlerde sayıyı arttırmayı ve tüm bölümlerde kadın erkek çalışan oranını dengelemeyi hedefliyoruz. Erkek egemen yazılım sektöründe, özellikle yeni işe alımlarda kadın çalışana pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Şirketlerimizde kadın ve erkek çalışan oranını sürekli takip ediyor, kadın çalışanlarımızın yönetici pozisyonlarında değerlendirilmesine özen gösteriyoruz. Logo, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun hayata geçirdiği “Bağımsız Kadın Direktörler Projesi” kapsamında Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülleri’ne layık görüldü. eLogo’da da kadın istihdamına önem veriyoruz. Şirketlerin yönetim kurullarında kadın oranının arttırılması için çalışmalar yapan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin destekçileri arasındayım. Kadınların çalışma hayatında üst düzey yöneticiler olmasının hem işletmeler hem de toplumsal gelişme için elzem olduğuna inanıyorum.

“Logo ekosisteminin gücüyle;
*Çalıştığımız birçok kurumdan elde ettiğimiz deneyimi ve iyileşmeleri tüm müşterilerimizde kullanıyoruz.
*Müşterilerimiz özelinde terzi işi çözümler üretebiliyoruz.
*ERP bağımsız hizmet verebilme yeteneğimizle, sadece Logo müşterilerimize değil, tüm ERP müşterilerine hizmet verebiliyoruz.
*Alanında uzman geliştirme ve destek kadrosuna sahibiz. Yeni yayınlanan veya güncellenen yasal mevzuata hızlı ve hatasız uyum sağlayarak, müşterilerimize yenilikçi çözümler sunuyoruz.
*Sadece yasal mevzuatlarla kısıtlı kalmayıp, müşterilerimizin dijital dönüşümdeki iş süreçlerini kolaylaştıracak, verimlilik artışı ve maliyet düşüşü sağlayacak inovatif ürünlerimizle de müşterilerimize rehberlik ediyoruz.”


Başak Kural Kimdir?
*İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 2003 yılında mezun oldu.
*Kariyerine aynı yıl Beko Elektronik A.Ş.’de ürün yöneticisi olarak başladı.
*2007 yılında Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Pazarlama ekibinde görev alan Kural, 2010-2014 arasında Avea’da Mobil İnternet Gelirlerinden Sorumlu Grup Müdürü oldu.
*2014-2017 yılları arasında, Türk Telekom Grubu’nda Teknoloji ve Regülasyon Stratejilerinden Sorumlu Direktör olarak çalışma hayatını sürdürdü.
*İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin MBA programından 2017’de mezun oldu.
*2017 yılı Mart ayından bu yana Logo Elektronik Genel Müdürü olarak görev yapan Kural, Logo Yazılım’da ise İcra Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor.
*Başak Kural, sosyal hayatında sürekli farklı şeyler denemeyi seviyor. Her yıl farklı bir spor dalını deniyor. Farklı türden kitap ve filmlere ilgisi olan Kural, son dönemlerde “Chi-gong” ile nefes ve temel hareketler çalıştığını, böylece hızlı tempoda biraz dinginleşebildiğini belirtiyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.