Deniz Faktoring, dijital faktoringde çevik yapısı ile büyümesini sürdürüyor

Ticaretin finansmanı bakış açısıyla faaliyetlerini hız kesmeden sürdüren Deniz Faktoring, hem KOBİ’lere hem de kurumsal firmalara yönelik yenilikçi çalışmalar gerçekleştiriyor.

Deniz Faktoring, dijital faktoringde çevik yapısı ile büyümesini sürdürüyor
kobiaktuel
kobiaktuel
05 Temmuz 2021 Pazartesi 12:45

Hayata geçirdiği hizmetler ile faktoring süreçlerini dijitalleştiren ve sektörün öncülerinden olan şirket, bu yıl yüzde 40 büyümeyi hedefliyor.

Deniz Faktoring, dijitalin sunduğu imkanları müşterilerle buluşturarak, faktoring işlemlerinin rahatça, güvenle ve hızlı yapılmasını sağlıyor. Deniz’e Çek Gönder uygulaması ile kullanıcılar, özellikle küresel salgın kaynaklı kısıtlamalardan etkilenmeden, zaman ve mekandan bağımsız olarak faturalı çekleriyle ilgili işlemlerini hızlıca yapabiliyor ve DenizBank şubelerinden gerekli evrakları iletmek koşulu ile nakit finansmana erişebiliyorlar. Bu süreçte ticaretin içinde olan tüm KOBİ’lere; bu uygulamayı indirip, çeklerinin sorgulamalarını faturaları ile 7 gün 24 saat online gerçekleştirme imkanı sunduklarını dile getiren DenizLeasing ve Deniz Faktoring Yönetim Kurulu Üyesi ve DenizBank Genel Sekreterlik ve Yurt Dışı İştirakler Genel Müdür Yardımcısı Hayri Cansever; kullanıcı dostu hizmet kolaylığının yanında, nakdi vadesinden önce alma isteği bulunanların da kolaylıkla başvuru yapmalarını sağlamayı hedeflediklerini aktarıyor. Cansever, “2020 yılında küresel salgın ile ticaret hacmi düştü ve pazardaki nakit finansman ihtiyacını azaldı. Bu sıra dışı yavaşlama ile birlikte Deniz Faktoring olarak dijital kanallarımızı daha da güçlendirmek adına, teknolojik altyapımızı geliştiriyor ve yenilikçi projelerimizi hayata geçiriyoruz.  2021’de Deniz Faktoring olarak mevcut kazanımlarımızı koruyarak hizmet verdiğimiz tüm alanlarda artış sağlamayı ve dijitalde faaliyetlerimizi sürdürerek şirketimizin rakamsal performansını geçtiğimiz yıla göre yüzde 40 büyütmeyi hedefliyoruz” diyor.

6,8 milyar liralık işlem hacmi

Deniz Faktoring olarak, 2020 yıl sonunda yaklaşık 6,8 milyar liralık işlem hacmi ile 2,6 milyar liralık alacak büyüklüğüne ulaştıkları bilgisini veren Cansever, 2020 yılının şirket için ihracat faktoringi tarafında çok başarılı bir sene olduğunu aktarıyor. İhracat cirosunda 145 milyon euroya ulaştıklarını açıklayan Cansever, “2021 ilk çeyrek verilerinde 1,9 milyar liralık işlem hacmi ile 2,2 milyar liralık alacak büyüklüğüne ulaştık. 2020 yılı yılında sektör yüzde 30 büyüme gösterirken, Deniz Faktoring olarak yüzde 70 büyüme kaydettik. Bu yıl ilk çeyrek rakamlarına göre sektör yüzde 25 büyüme kaydetmişken, biz yüzde 60 oranında büyüme sağladık” ifadelerinde bulunuyor.

Güvenli ihracat imkanı

Yurt içindeki faktoring işlemlerinin satıcılara peşin, alıcılara ise vadeli alış yapabilme olanağı sağladığını dile getiren Cansever; ayrıca alacakların uzman kuruluş tarafından tahsili ve yönetimine imkan tanıyarak, esnek finansman fırsatı, vadeli faturaları istenilen zamanda istenilen şekilde nakde dönüştürme imkanı sunduğunu belirtiyor. Yurt dışı faktoring işlemlerinde ise ihracat faktoringi sistemi ile ülke olarak ihracatın artırılmasına çok önemli katkıda bulunduklarını vurgulayan Cansever, sözlerini şöyle sürdürüyor: “İhracat faktoringi, mal mukabili ve açık hesap ihracatları için firmalara garanti, tahsilat ve finansman hizmetlerini bütün olarak sunan bir sistem. Böylece müşterilerimiz, riskli gördükleri alacaklarını Deniz Faktoring aracılığıyla garanti altına alarak ihracatlarını artırabiliyorlar. Firmalara ve yurt dışı alıcılarına ürünlerini açığa göndermek yerine, alıcılarını faktoring garantisi altına alarak ihracatlarını güvenli şekilde gerçekleştirmelerini sağlıyoruz.”

Nakit ihtiyaçlarına hızlı çözüm

Cansever’in aktardığı bilgilere göre KOBİ’ler, hızlı kredi karar süreçleri ve daha az dokümantasyon sebebiyle faktoring kullanımını tercih ediyorlar. Bunun yanında çeşitli nedenlerle bankaların iletişime geçemediği KOBİ’ler de faktoring firmalarını tercih ederek hızla nakit ihtiyaçlarına çözüm sağlayabiliyorlar.  İhracatçı firmalar için ise yeni girecekleri yurt dışı pazarlar için istihbarat sağlayarak doğru müşteri bulabilmeleri için destek verdiklerini söyleyen Cansever, “Açık hesap gerçekleştirdikleri ihracatlarını Garanti Hizmetimiz ile garanti altına alarak riskleri minimize etmelerini sağlıyoruz. Talep edilmesi durumunda, firmaların vadeli ihracatlarına finansman sağlayarak, kendi nakit akışlarını belirleme imkanı sunuyoruz” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.