QNB Finansleasing’den sanayi ve sürdürülebilir alanlardaki yatırımlara finansman desteği

QNB Finansleasing, Türkiye genelindeki birçok yatırıma finansman imkanı sağlıyor. 2021 yılını en az yüzde 13 ve üzeri pazar payı ile tamamlamayı amaçlayan şirket, 2022 yılında da benzer pazar seviyelerinde kalmayı hedefliyor.

QNB Finansleasing’den sanayi ve sürdürülebilir alanlardaki yatırımlara finansman desteği
kobiaktuel
kobiaktuel
05 Aralık 2021 Pazar 16:15

Sanayi ve sürdürülebilir alanlardaki yatırımların finansmanı ve önemli projelerdeki iş ortaklıklarıyla leasing sektörünün öncü firmaları arasında yer alan QNB Finansleasing; gerek tekstil, sağlık, madencilik, inşaat, gıda, tarım gerekse enerji yatırımlarına finansman imkanı sağlıyor. Şirket olarak, Türkiye’deki tüm yatırımları değerlendirerek finansal çözüm ortağı konumunda müşterilerinin yanında olmaya devam ettiklerini aktaran QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, “Enerji sektöründe yenilenebilir enerji Kaynakları (Güneş Enerjisi Santralleri (GES), Çatı GES, Rüzgâr Enerji Santralleri (RES), Biyokütle/ Biyogaz önümüzdeki dönemlerde de gündemde olacak. Örneğin tekstil sektöründe, küresel hazır giyim grupları Yeşil Mutabakat öncesi üretimde yeşil enerji kullanım şartlarını devreye almaya başladı. Dünya alımlarıyla birlikte Türkiye tedariklerinde çevreci üretime yönelik beklentileri arasında enerjide fosil yakıtlardan uzaklaşılması, su kullanımının azaltılması gibi şartları bulunuyor. Geri dönüşüme öncelik verilmesi ve enerji verimliliğini artıracak yatırımların yapılması bekleniyor. Bu beklenti sadece tekstil sektörü için değil, tüm imalat sanayi için de geçerli olacak” diyor.

2022 hedefleri

Karabiber, QNB Finansleasing’in 2022 hedefleriyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Enerji sektöründe yenilenebilir enerji kaynakları gündem olmaya devam edecek. Bu kapsamda ülke çapında Güneş Enerjisi Santralleri (GES), Çatı GES, Rüzgâr Enerji Santralleri (RES), Biyokütle/ Biyogaz (BES) projelerini finanse edeceğiz. Büyümenin en canlı olacağı alanın çatı üzeri güneş enerjisi santrallerinin kurulumu ve finansmanının en çok talep gören çözümlerimizden biri olacağını düşünüyoruz. Türkiye Kalkınma Yatırım Bankası ve Dünya Bankası kaynaklı krediler (Acil Durum Şirket Desteği Kredisi ve Kayıtlı İstihdam Yaratma Kredisi) ve Eximbank’ın bizlere sağladığı limitler sayesinde, uygun maliyetli kaynaklar ile müşterilerimizin üretim maliyetlerini azaltmak suretiyle yatırımları için finansman desteği sunmaya devam edeceğiz.” Ek olarak, Hollanda merkezli uluslararası kredi kuruluşu FMO ile imzaladıkları sendikasyon anlaşması çerçevesinde üç ve beş yıl vadeli olmak üzere, toplam 100 milyon euro kredi sağladıklarını aktaran Karabiber, şu bilgileri veriyor: “Bu kredinin yüzde 70’i ile KOBİ’lerimizi destekleyeceğiz. Kalan yüzde 30 ile de yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği sağlayan projeleri finanse edeceğiz. Sağladığımız sendikasyon kredisiyle müşterilerimizin üretim maliyetlerini azaltıyor, yatırımları için finansman ihtiyaçlarını karşılıyor ve ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Yeni imzalanan sözleşmelerle de pazar payımız 2021 yılı için yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti. 2021 yılını en az yüzde 13 ve üzeri pazar payı ile tamamlamayı ve 2022 yılı için de benzer pazar seviyelerinde kalmayı hedefliyoruz.”

5 milyar dolar yatırım finansmanı öngörülüyor

2021 yılı toplamında leasing sektörünün 4 milyar 500 milyon dolar boyutunda yatırımın finansmanını tamamlayacak gibi göründüğünü belirten Karabiber, “2022 yılı içinse sektör toplamında öngörümüz 5 milyar dolar olacak şekilde planlıyoruz.  Ayrıca tahsilat tarafında da olumlu görüntünün devam edeceğini düşünürsek, 2022 yılı sektörde büyümenin artarak devam edeceği ve yatırımların daha canlı olacağı bir yıl olacaktır” diyor. Karabiber, Tekstil, inşaat, madencilik, gıda, sağlık, tarım ve enerji yatırımlarının gündemde olmaya devam edeceğini sözlerine ekliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.