Yazılım Sektörü Cazibesini Koruyor

Yazılım sektörü, her geçen gün daha fazla gelişme göstererek hızla ilerliyor.

Yazılım Sektörü Cazibesini Koruyor
kobiaktuel
kobiaktuel
04 Eylül 2019 Çarşamba 16:02

Yazılım sektörünün inovasyon algısının yüksek olması, sektörün cazibesini arttırıyor.

Dünya genelinde en çok yatırım alan sektörlere bakıldığında ilk göze çarpanlardan biri yazılım. Dünyaca ünlü yazılım firmalarının dudak uçuklatan piyasa değerlerine çok kısa sürelerde ulaştığını aktaran Atiker Yazılım İş Geliştirme Uzmanı Havvana Çamurlu, “Enerji, gıda, sağlık, finans ve otomotiv gibi geçmişi yüz yıllar öncesine dayanan sektörleri geride bırakan yazılım sektörü bu cazibesini elbette ki karlılığına ve yenilikçi oluşuna borçlu. Yenilikçi olan sektörlerin bu özelliklerini devam ettirebilmeleri için Ar-Ge ve insana yatırım yapmaları önemli bir gerekliliktir” diyor. Karlılığını yenilikçi özelliğine dayandıran yazılım sektörünün inovasyon algısını değerlendiren Çamurlu; bu sektörün hızlı ilerlemesine ve her geçen gün daha fazla gelişme göstermesine, inovasyon potansiyelinin oldukça yüksek olmasına dikkat çekiyor. Bu açıdan bakıldığında yazılım sektörünün, çağın ekonomik fırsatlarından biri olduğunu kaydeden Çamurlu, “Bu sebeple yazılıma dayalı firmaların piyasa değerleri her geçen gün büyüyor. Yüksek teknolojiye dayalı firmalar istihdam yaratma, ekonomik büyüme ve teknolojik inovasyonların önemli bir kaynağı haline geliyor” diyor.


İnovasyon Algısında Odaklanıyor

Çamurlu’nun açıklamalarına göre; teknoloji şirketleri, son yıllarda bireysel yazılım geliştiriciler ve bazı küçük yazılım şirketleriyle ortaklık yoluna giderek iş geliştiriyor, sadece kendi çalışanları ile değil, dışarıdaki topluluklar ya da bireylerle de iletişim sağlıyorlar. Yazılımlar genelde kullanıcı ihtiyaçlarına göre geliştiğinden ya da bir ürün kendinden önceki bir ürünün devamı ya da geliştirilmiş hali olabileceğinden yazılım şirketleri ile müşteriler arasındaki yakın ilişkiler de inovasyon sürecinde çok önemli bir hale geliyor. Müşteriler gibi, yazılım firmalarının tedarikçileri ve donanım üreticilerinin de ürün geliştirme aşamasında inovasyon sürecinde etkili olmayı sürdürdüklerini belirten Çamurlu, “Dolayısı ile yazılım sektörü inovasyon algısının yüksek olduğu bir sektördür. Adeta her an bir yenilikle yaşamını sürdüren yazılım sektörünün kurumsal vizyonu tümüyle inovasyon algısına odaklanmıştır. Bilişsel olarak derinleşen, öğrenen ve üreten yazılım geliştiricileri, inovasyonu bir yaşam tarzı olarak kabul ediyorlar” ifadelerinde bulunuyor.

Farklı Yatırım Araçlarında Yazılım Sektörü Öncelikli

Çamurlu, yatırımcısına yüksek kazanımlar sağlayan pek çok yazılım teknolojisi şirketi olduğunu belirtiyor.             Atiker Yazılım’ın kuruluşunun da bir yatırım öyküsüne sahip olduğunu kaydeden Çamurlu, “Uzun yıllar ERP sektöründe, Türkiye’nin büyük şirketleri için üçüncü parti tamamlayıcı inovatif Ar-Ge ürünleri geliştiren Ayosis Yazılım, Atiker Grubu tarafından bünyeye katılarak yatırım desteği almayı başarmış bir başka yazılım şirketidir. Günümüzde risk sermayesi, melek yatırımcılık ya da girişimcilik, devlet destekleri gibi yatırım araçlarının yazılım sektörünü tercih etmelerinin ardındaki cazibe, yazılım sektörünün inovasyon algısının yüksek olmasına dayanıyor. Yazılım sektörü bu özelliği ile daha uzun yıllar yatırım almaya devam edecektir” diyerek sözlerini noktalıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Koray - 2 yıl önce
Atiker Yazılımı dört beş yıldır sektörde görüyorum. Bildiğim kadarıyla kadrosunu sürekli geliştiriyor. Umarım bunca yazılım firmaları arasında yerli ve milli olmanın farkıyla ivmesini hızlandırır. Ne diyelim, başarılar.