Covid-19 Salgını Y Kuşağını Vurdu

KPMG’nin ABD’de bin tüketiciyle yaptığı ‘Covid-19 Tüketicinin Nabzı’ anketine göre salgından geliri en fazla etkilenenler Y kuşağı oldu

Covid-19 Salgını Y Kuşağını Vurdu
kobiaktuel
kobiaktuel
03 Temmuz 2020 Cuma 13:35

Araştırmaya göre Y kuşağından tüketicilerin gelirleri yüzde 47,7 oranında azaldı.

KPMG yaptığı ‘Covid-19 Tüketicinin Nabzı’ araştırmasında, koronavirüs salgınının tüketici üzerindeki etkisini inceledi. ABD’de bin tüketiciyle yapılan ankete göre salgın en fazla Y kuşağını etkiledi. Katılımcıların yüzde 44’ü, pandemi nedeniyle gelirlerinin düştüğünü söyledi. Salgının Y kuşağının gelir durumu üzerindeki etkilerine bakıldığında ise milenyum kuşağından katılımcıların yüzde 52’si gelirlerinin olumsuz etkilendiğini belirtti. Bu gruba gelir düzeylerindeki düşüş sorulduğunda ise Y kuşağından tüketiciler, gelirlerinde yüzde 47.7’lik azalma yaşadıklarını ifade ettiler. Katılımcıların yüzde 11’i, Covid-19 salgını nedeniyle artık çalışmadıklarını kaydetti. Karantina boyunca tüketicilerin büyük çoğunluğunun zorunlu olmayan harcamalardan uzaklaştığı görülüyor. Y kuşağının sektörlere göre harcamalarına bakıldığında ise ana ürün ve hizmetlerde harcama yapanların sayısının yüzde 62 arttığı gözleniyor.

Çoğunluk Hızlı Ekonomik Toparlanmadan Umutlu Değil

Salgın sonrası toparlanma sürecinin nasıl ve ne zaman olacağı ile ilgili çok farklı görüşler var. Ekonominin düzelmesi ve harcama alışkanlıklarının normale dönmesiyle ilgili tahminler birbirinden hayli uzak. Ankete katılanların çoğunluğu hızlı ekonomik toparlanmanın olacağı konusunda umutlu değil. Çoğunluk toparlanmanın altı ay ve iki yıldan fazla bir süre arasında gerçekleşeceğini öngörüyor.

Dört Yeni Tüketici Grubu

Salgının tüketici grupları üzerindeki küresel etkilerinden biri de, yeme-içme alışkanlıklarındaki benzerlik. Anketin uygulandığı tüm gruplarda yeme-içme alışkanlıklarının ‘evde yemek yapma’ temasına döndüğü anlaşılıyor. Tüm gruplarda evde spor yapanların sayısının da arttığı görülüyor. KPMG Türkiye Tüketici Ürünleri ve Perakende Sektör Lider Emrah Akın, “2008 krizini de yaşayan milenyum kuşağı, pandemi sırasında ekonominin durması nedeniyle en çok etkilenen sektörlerde çalışıyor. Bu, 20 yıl içinde yaşadıkları ikinci büyük kriz. Borçlu ve düşük ücretli Y kuşağı, salgının etkilerini uzun süre yaşayacak gibi görünüyor” diyor. Akın, araştırmaya göre salgının dört yeni tüketici grubu ortaya çıkardığını belirterek, bu grupları şöyle sıralanıyor:

  1. Salgından Derinden Etkilenenler

Bunlar yüzde 23’ü oluşturuyor. Gelir kesintileri veya iş kaybı yaşayan bu grup, salgından önce de ekonomik anlamda zor durumda olan tüketicileri kapsıyor. Bu gruptakilerin ortalama gelirleri yıllık 45 bin dolar, yaş ortalaması 51, perakende kategorileri arası harcamaları düşük ve bu kişiler geleceğe umutlu bakmıyorlar.

  1. Dikkatli İlerleyenler

Yüzde 45’i oluşturan bu grupta, iş kaybından daha az etkilenen ve harcamalarını dramatik bir şekilde değiştirmeyen tüketiciler var. Ortalama gelirleri yıllık 60 bin dolar, yaş ortalaması 44. Salgından ilk kategori kadar yüksek etkilenmeyen bu tüketiciler, salgından önce de salgın dönemindeki miktarda harcama yapıyorlardı. Gelecekle ilgili en şüpheli grup.

  1. Evlerine Sığınıp Tasarrufa Devam Edenler

Ankete katılanların yüzde 27’si bu grubu oluşturuyor. Görece varlıklı ve ekonomi ile en ilgili olan bu tüketici grubundakiler, daha fazla tasarruf ediyor ve zorunlu olmayan harcama kategorilerinde az harcama yapıyorlar. Bu kişilerin ortalama gelirleri yıllık 110 bin dolar, yaş ortalaması 53. Ekonomik olarak pandemi ile baş edebiliyorlar. Gelecekle ilgili en karamsar grup.

  1. Harcamaya Hazır Olanlar

Ankete katılanların yüzde 5’ini oluşturan bu grup, en genç grup olup, ekonomi ile daha az ilgili olmalarına rağmen kategoriler arası çok rahat harcama yapan tüketicileri kapsıyor. Ortalama gelirleri yıllık 65 bin dolar olan bu grubun, yaş ortalaması 33. Bu gruptaki tüketiciler, salgından doğrudan ve yüksek oranda etkilenmediler. Sosyal aktivitelere katılmaya hevesli; ama yine sosyal mesafe kuralarına duyarlılar. Geleceğe en olumlu bakan grup.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.