Değişen iş yaşantısında çağdaş çözümler

Pandemi ile değişen iş yaşantıları, belki bir daha eskisi gibi olmayacak...

Değişen iş yaşantısında çağdaş çözümler
kobiaktuel
kobiaktuel
07 Mart 2021 Pazar 22:43

Herkes bir dönüşümün içinde. Pandemi ile değişen iş yaşantıları, belki bir daha eskisi gibi olmayacak; ama herkesin içinde yenilik arayışı ve değişime ayak uydurma hızı ile devam etme gücü var. Yaşanan bu radikal değişimler ve çalışan odaklı çözüm arayışları İnsan Kaynakları’nın da gündeminde önemli bir yer teşkil ediyor.

Şirketlerin çalışan psikolojileriyle ilgili farkındalıkları ve aksiyonları her geçen gün biraz daha artıyor; çalışan iyiliğinin genel şirket başarısına etkileri artık çok daha iyi gözlemlenebiliyor. İş-yaşam dengesini kurabilen, zamanı doğru kullanan, kendine güvenen, aidiyeti, motivasyonu, konsantrasyonu yüksek çalışanlar şirketi daha çok sahiplenerek, hedefleri daha güçlü içselleştiriyorlar. İşveren, yönetici ve çalışanın buluştuğu en önemli ortak paydalardan birinin iş yerinde verimliliği artırmak olduğunu söyleyen Avita Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Nil Büyükkayalar, “Bu hedefe ulaşmak için öncelikle çalışanların iş ve iş dışında karşılaştıkları problemleri en aza indirmek ve işe daha iyi odaklanabilmelerini sağlamak gerekir. Bu nedenle şirketler, geleneksel İK fonksiyonlarında yeni açılımlara giderek, Çalışan Destek Programı’nı da uygulamaya başladıklarını ve bu programlara yaptıkları yatırımın da pozitif geri dönüşlerini kısa sürede gözlemleyebildiklerini belirtiyorlar” şeklinde açıklamada bulunuyor.

Çalışan Destek Programı

Büyükkayalar, iş ve özel hayatta üstlenilen rol ve sorumlulukların getirdiği geçici sıkıntılar sonucu herkesin iş yaşantısının belirli dönemlerinde, hatta gün içinde bile değişik zamanlarda yoğunlaşma ve performans problemleri ile karşılaşabildiklerini dile getiriyor. Sonuç olarak, bu durumun hem çalışanda hem de işverende maddi ve manevi kayıplara yol açabildiğini belirten Büyükkayalar, Çalışan Destek Programı’nın tam da bu tür kayıpların önlenmesinde önemli roller üstlendiğini aktarıyor. Büyükkayalar, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı Çalışan Destek Programı Avita kapsamında çalışanlara 7 gün 24 saat olmak üzere Psikolojik Danışmanlık, Hukuki, Mali, Tıbbi Bilgi, Yenidoğan Bakımı, Sağlıklı Beslenme, Veteriner Danışmanlığı, Teknoloji ve Genel Bilgi hizmetleri sunuyoruz. Ayrıca gerekli durumlarda ihtiyacı olan danışanlara yüz yüze psikolojik danışmanlık hizmetleri de sağlıyoruz. Türkiye çapında anlaşmalı olduğumuz uzman psikolog ve psikolojik danışmanlık merkezleri ağımız vasıtası ile yüz yüze seans hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Özetle danışanlarımızın 7 gün 24 saat ulaşabilecekleri psikologları, uzman doktorları, hemşireleri, mali müşavirleri, hukuk uzmanları, diyetisyenleri, veterinerleri, teknoloji uzmanları ve hatta kişisel asistanları olduğunu söyleyebiliriz. Hizmetlerimizi ihtiyaçlara göre çok hızlı bir şekilde geliştirip zenginleştiriyoruz; örneğin pandemi döneminde ev ve bahçe bitki bakımı ile ilgili çok talep geldiğini gördüğümüzde ilgili uzman ağı oluşturarak bu başlık altında da kullanıcılarımıza uzman desteği sunmaya başladık.”

300 binden fazla çalışan yararlanıyor

Avita’dan şu anda değişik sektörlerde 300 binden fazla çalışanın yararlandığını açıklayan Büyükkayalar, hizmetin çalışanları ve birinci derece aile bireylerini de kapsaması nedeniyle toplamda yaklaşık bir milyon kişinin bireysel olarak birçok uzman desteği alabildiği bilgisini veriyor. Büyükkayalar, “Program dahilindeki Yönetici Araçları ile yöneticilere de ekip arkadaşlarıyla ilgili kullanabilecekleri birçok yönetimsel araç sunuluyor. Ayrıca aylık raporlamalar, kriz durumlarında yerinde uzman desteği, seminerler ve online hizmetler ile kurumsal çözümler de programımızda yer alıyor. Büyük bir değişime uğrayan iş yaşantımız, Avita Çalışan Destek Programı kapsamında sunduğumuz çalışana ve iyilik hâline yapılan yatırımlarla daha verimli ve sürdürülebilir oluyor; kurumların en değerli kaynağı olan insan ve onu olumsuz etkileyen faktörler de çağdaş uygulamalar sayesinde etkisiz hâle geliyor” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.