KOBİ’lerin büyüme yolculuğunu yeni nesil çözümlerle destekleyeceğiz

Türkiye’nin ödeme teknolojilerinde lider şirketlerinden Paynet, TÜRKONFED’le birlikte “KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi” araştırmasını gerçekleştirdi.

KOBİ’lerin büyüme yolculuğunu yeni nesil çözümlerle destekleyeceğiz
kobiaktuel
kobiaktuel
08 Mayıs 2021 Cumartesi 17:13

Araştırmayla ilgili değerlendirmede bulunan Paynet CMO’su Serra Yılmaz; ödeme ve tahsilatta KOBİ’lerin tercihlerinde nelerin öne çıktığını, KOBİ’lerin dijitalleşmesini desteklemek amacıyla sundukları çözüm ve hizmetleri anlatıyor.

Paynet olarak TÜRKONFED ile gerçekleştirdiğiniz “KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi” araştırmasının sonuçlarında özellikle neler dikkatinizi çekti?

Araştırmaya katılan KOBİ’lerin yüzde 60’a yakınının pandemi döneminde cirolarında ortalama yüzde 40’a varan kayıplar yaşadıklarını görüyoruz. KOBİ’lerin 2021’e dair öngörüleri de kötümser bir tablo çiziyor. 2021’e ilişkin olumsuz makroekonomik kaygılarının giderilmesinin ve ciro kayıplarındaki telafilerin ancak dijital dönüşümle sağlanacağını düşünüyoruz. Araştırmada dijital olgunluk seviyesi yüksek firmalarda finansal olgunluk seviyesinin de yüksek olması bu görüşümüzü destekliyor, yani dijitalleşen KOBİ’ler finansal olarak da güçleniyorlar. Bir diğer çarpıcı sonucun ise, pandemi sürecinin KOBİ’lerde dijital dönüşümü hem hızlandırdığını hem de bu alanda yapılacak yatırımların önünde bir engel olduğunu gözlemliyoruz.

Peki KOBİ’lerin en güçlü motivasyon kaynağı ne?

KOBİ’lerin finansal davranışlarında en güçlü motivasyon kaynağınınsa ayakta kalma olduğu görülüyor. Son üç yılda KOBİ’lerin en fazla gerçekleştirdikleri finansal uygulamalar içinde yüzde 60,2 ile sigorta ilk sırada. Ödeme planı oluşturan KOBİ’lerin oranı yüzde 57,9 ve KOBİ’lerin yüzde 57,5’i ise son üç yılda nakit yönetimi ve sürekliliği sağlamaya çalışmış. Yatırımların yüzde 56,2 ile dördüncü sırada gerçekleştirilen finansal aktivite olması, ekonomik genel görünümde, şirketlerin büyümeden çok mevcudu korumaya odaklandıklarını gösteriyor. KOBİ’ler gelecek üç yılda da önceliklerini değiştirmiyorlar.

KOBİ’ler hangi nedenlerle dijitale yatırım yapıyorlar?

Araştırmamıza göre 2017-2020 yılları arasında dijitale yatırım yapmış KOBİ sayısı 324 iken, gelecek üç yıl içerisinde yatırım yapmayı planlayan KOBİ sayısı 306’ya düşüyor. Gelecek üç yıl içinde dijitale yatırım yapmayı hedefleyenlerin öne çıkan gerekçelerini; Covid-19 sürecinde dijitalleşmenin öneminin artması, yeni müşteri talebini karşılayabilmek ve rekabette geri kalmak endişesi olarak görüyoruz. Gelecek üç yıl içinde yatırım yapmamayı düşünenler ise Covid-19’u bir çekince olarak gördüklerini ve aynı zamanda ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdan ötürü yatırım yapmaya yönelmediklerini belirtiyorlar. Dijital dönüşüme yatırım yapılmamasının bir diğer sebebinin ise dijital ve teknoloji alanında KOBİ’lerin bu alanlarda bir fırsat veya tehdit görmemesi olduğunu gözlemliyoruz. Araştırmaya katılan KOBİ’lerin yüzde 53,2’si dijital ve teknoloji alanında fırsat görmediğini, yüzde 77,2’si bu alanda bir tehdit olmadığı yanıt görmediğini belirtiyor.

Ödeme ve tahsilatta KOBİ’lerin tercihlerinde neler öne çıkıyor?

En çok öne çıkan yöntem hesaba ödemeler. İkinci yaygın kullanılan metot ise Fiziki/Sanal POS kullanımı. Sanal POS çözümlerinde Paynet, en çok tercih edilen finansal teknoloji firması olarak lider konumda. Sanal POS kullananların tercih nedeni olarak kullanım kolaylığı ilk sırada geliyor, internetten satış yapabilme imkanı ve müşteri talebi Sanal POS tercihinin diğer nedenleri olarak öne çıkıyor. Firmaların POS çözümlerine yönelik önerilerinde ise mobil POS çözümleri ve daha hızlı bir sistem talebi göze çarpıyor.

KOBİ’lerin dijitalleşmesini desteklemek için neler yapıyorsunuz?

Müşterilerimizin dijital dönüşümünü finansal teknoloji çözümlerimizle destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde de KOBİ’lerin nakit akışı yönetimlerini ek yatırım maliyetine katlanmadan, tek bir anlaşmayla, tek bir platform üzerinden Paynet hizmet modeliyle dijitalleştirebileceklerini daha sık vurgulayacağız. KOBİ’lerin büyüme yolculuklarını desteklemek amacıyla 2021 yılında dijital dönüşüm süreçlerine katkı sağlayacak yeni finansal ürün ve çözümlerimizi hızla devreye almaya devam edeceğiz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.