Model Sanayi Merkezi Kapaklı hızla yükseliyor

İşletmelere önemli fırsatlar sunacak olan Model Sanayi Merkezi Kapaklı projesinin bu senenin sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Model Sanayi Merkezi Kapaklı hızla yükseliyor
kobiaktuel
kobiaktuel
05 Mart 2021 Cuma 23:17

NET İnşaat Danışmanlık Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yaman ile hem bu projenin işletmelere ve bölgeye sağlayacağı fırsatları hem de sektörün geleceğine dair öngörülerini konuştuk.

Temel atma töreni 2020 yılının Ekim ayında gerçekleşen, Nadir Metal Rafineri ve NET İnşaat ortaklığında kurulmuş olan Inno Gayrimenkul yönetiminde hayata geçirilen Model Sanayi Merkezi Kapaklı projesi hızla yükselmeye devam ediyor. Bu senenin sonuna kadar tamamlanması hedeflenen ve işletmelere önemli fırsatlar sunacak proje ile sağlanacak istihdamın 20 bine ulaşacağı öngörülüyor. Model Sanayi Merkezi Kapaklı ile sundukları hizmetleri ileri boyuta taşıdıklarını söyleyen NET İnşaat Danışmanlık Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yaman; bu projenin hayata geçme sürecini, işletmelere ve bölgeye sağlayacağı fırsatları, sektörün geleceğine dair öngörülerini paylaştı.

Net İnşaat’tan kısaca bahsederek, Model Sanayi Merkezi Kapaklı projenizi kısaca anlatır mısınız?

NET İnşaat olarak, 1996 yılından bu yana inşaat, mühendislik ve danışmanlık alanlarında hizmet veriyoruz. 20 yılı aşan bu sürede tecrübe ve birikimimizle; endüstriyel tesisler, fabrikalar, depolama binaları, araç satış ve servis istasyonları, oteller, okullar, konut ve kentsel dönüşüm projeleri, spor tesisleri gibi birbirinden bağımsız alanlarda birçok projeyi hayata geçirdik. Model Sanayi Merkezi Kapaklı ise Nadir Metal Rafineri ve NET İnşaat ortaklığında kurulmuş olan Inno Gayrimenkul yönetiminde, NET İnşaat’ın ana yüklenici olarak hâlihazırda devam eden projelerinden bir tanesi. Bu projemiz öncesinde de istenilen projeyi, talep eden şirkete arsadan anahtar teslime kadar her şeyiyle teslim edip yeni bir proje için kolları sıvardık. Geçmiş yıllardan gelen tecrübemiz, ekibimizin ihtiyaçlar doğrultusunda büyümesi bize bütün süreci takip edip yönetebilecek bir bakış açısını kazandırdı. Model Sanayi Merkezi Kapaklı’nın ise bizim için yerinin çok ayrı olduğunu söyleyebilirim.

Bu projenin fikri nasıl oluştu?

NET İnşaat olarak, şehir içi sanayi bölgelerinin artık, ticari hayatın bir fiil içinde olup; üreten, işletmesini büyütmek isteyen, yenilikleri denemekten korkmayan ve uzun yıllardır bu sektörün içinde olan işletmelerin ihtiyaçlarına cevap verememeye başladığını gördük. Projemiz bu öngörüden hayata geçti. Fikir aşamasından lokasyon seçimine, proje çizimlerinden sunduğu imkanlara kadar bütün aşamalarda bu ihtiyaçları merkezimize koyduk. Yenilikçi bakış açımızla mükemmeli hedeflerken, her koşula hızlı uyum sağlayabilen bir sanayi merkezini hayata geçirmenin sektöre borcumuz olduğunu düşünerek Model Sanayi Merkezi Kapaklı için Inno Gayrimenkul ile kolları sıvadık. Bu işin başlangıcında uzun yıllardır farklı projelerimizde birlikte çalıştığımız değerli iş insanları ve sektöre öncülük etmiş şirketlerle bu görüşlerimizi paylaştık. Çok doğru bir ihtiyaca cevap verebileceğimizi bir kez daha idrak edince, Model Sanayi Merkezi Kapaklı tam da olması gerektiği zamanda, bu projeye uygun ekip ve yatırımla hayata geçti.

Proje ne kadarlık alana inşa ediliyor?

Bölgede yüksek istihdam ve çalışma hayatına önemli katkı sağlayacak Model Sanayi Merkezi Kapaklı, 100 metrekareden 11 bin metrekareye kadar alternatifler sunarken, yaklaşık 50 bin metrekarelik alan içerisinde 5 ayrı blok olarak inşa ediliyor. İsteğe bağlı iç tasarımı tamamlanmış veya işletmelere uygun olarak kolay tasarlanabilecek şekilde hayata geçen yapısıyla ister imalat ister depolama ister ofis olarak kullanılabilecek alanlardan oluşuyor. Ana uzmanlığımız olan endüstriyel yapı tasarımı ile şekillenen Model Sanayi Merkezi Kapaklı, KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu tüm fonksiyonlara sahip.

Proje şu an hangi aşamada? 

Ekim 2020 tarihinde temel atma törenin gerçekleştirmiş olduğumuz Model Sanayi Merkezi Kapaklı tüm hızı ile yükseliyor. Bugün itibarı ile beş ana bloktan oluşan projemizin ilk bloğu tamamlanmak üzere. Sene sonu itibarı ile hedefimiz projeyi tamamlamak. Eş zamanlı olarak, bölgede yeni yatırımlar ve yeni sanayi merkezleri kurulumu için tüm hazırlıklarımızı tamamladık.

İşletmelere ne gibi fırsatlar sunacaksınız?

Model Sanayi Merkezi Kapaklı ile işini büyütmek isteyen bütün işletmelere cezbedici imkanlar sağlıyoruz. En önemli özelliklerinden biri olan 12 metre tavan yüksekliği, 9,5 metre genişliği ile sanayi ve depolamaya ciddi oranda katkı sağlarken; tır girişlerinde ve yük indirmelerinde işletme müşterilerine büyük avantaj sunuyoruz. Model Sanayi Merkezi Kapaklı’nın planında farklı büyüklüklerde dükkanlar, atölyeler ve uygulama alanları bulunurken; mimarlarımız üretim ve depolama hizmeti veren firmaların da tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sanayi merkezinin projesini hazırladı.  Ayrıca yurt içi ve yurt dışı ticaretine en kolay ulaşım imkanı sağlayan Model Sanayi Merkezi Kapaklı, lokasyonu ile de birçok avantajı elinde bulunduruyor. Zira yüksek hızlı trene 9 kilometre, Gümrük Müdürlüğü’ne 8 kilometre, olan sanayi merkezimiz Kapaklı Organize Sanayi Bölgesi ve hâlen yapımı süren Balo Yük Treni’ne 1 kilometre, Çerkezköy Sanayi Bölgesi’ne 3 kilometre ve Asyaport Limanı’na 75 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Model Sanayi Merkezi Kapaklı’nın bölgeye ne gibi katkıları olacak?

NET İnşaat olarak, bölgesel kalkınmayı, ülke kalkınmasında önemli bir adım olarak görüyoruz ve projelerimize o doğrultuda yön veriyoruz. Bir sanayi sitesindeki tüm beklentileri karşılayacak olan Model Sanayi Merkezi Kapaklı’nın bölge ekonomisi için çok önemli bir atılım olduğunu düşünüyoruz. Projemiz, uzun yıllardır farklı sektörlerde ekonomiye sağladığımız katkıyı daha ileri boyuta taşıyabileceğimiz bir yatırım olarak hayata geçiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kapaklı, en fazla nüfus artışı olan ve göç alan ilçe olarak dikkat çekiyor. Pandeminin göçü yavaşlatmasına rağmen Kapaklı hâlâ Trakya’da en fazla göç alan ilçelerin başında geliyor. Her geçen gün büyüyen ve gelişen Kapaklı, bizlerin de hedefinde olan yeni projelerimizle bir cazibe merkezi olma yönünde hızla ilerliyor.

Peki, proje kapsamında, kaç kişiye istihdam sağlanması planlanıyor?

Nüfusu 300 bin kişinin üzerinde olan Kapaklı ve Çerkezköy ilçelerinde nüfus artışının yıllık yüzde 10 civarında olduğunu, bu nüfusun yaklaşık yüzde 50’sinin ise 25-45 yaş arasında olduğunu biliyoruz. Model Sanayi Merkezi Kapaklı’nın, yüksek istihdam imkanı ile bulunduğu bölgeye güç katması öngörülüyor. Proje üretiminde demir-çelik sektöründen beton üretimine, altyapı ile üstyapı işlerinden çevre düzenleme konularına kadar 20’den fazla ana yüklenici ile birlikte çalışılması nedeniyle proje devam ederken de istihdam oranını arttırdığını görüyoruz. Sadece NET İnşaat’ın bu proje için istihdam sağladığı kişi sayısı 200’e yaklaşırken; projenin hayata geçmesi ile bu rakam doğrudan yaklaşık 2 bin, dolaylı olarak da 5 bin ila 10 bin kişiyi bulacaktır.

Bu projenin ihracata etkisi nasıl olacak?

Model Sanayi Merkezi Kapaklı, benzer faaliyette bulunan firmaların aynı coğrafi yerleşke içinde bulunmasını sağlarken, lokasyonu gereği uluslararası pazara erişimde büyük kolaylık sunuyor. Model Sanayi Merkezi Kapaklı’daki imkanlar sayesinde uluslararası pazara hitap eden işletmeler ihracat kapasitesini artıracaklar. Ayrıca, dış pazarlara henüz girmemiş olan şirketlere ihracat sürecinin her aşamasında yardımcı olunabilecek. Ayrıca Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak olan Demir Yolu Projesi'nin yapımı hızla devam ediyor. Projenin tamamlanmasıyla Halkalı-Kapıkule hattında taşınan yükün yıllık 1,5 milyon tondan 9,6 milyon tona ulaşması hedefleniyor.

Projenizin sanayi sektörüne katkıları konusunda neler söylemek istersiniz?

Model Sanayi Merkezi Kapaklı sadece bölge ve kurulduğu şehrin değil, ülke ekonomisinin gelişimine de büyük katkıda bulunuyor. Verdiği hizmetlerle üretim faaliyetlerinin daha verimli yürütülmesi ve sürekliliğin sağlanması ile farklı sektörlere birçok avantaj sunuyor. Benzer faaliyette bulunan firmaların aynı coğrafyada bulunması sayesinde, olumlu bir sinerji ve verimlilik sağlanıyor. Model Sanayi Merkezi Kapaklı, kurulmuş olduğu bölgeye sadece ekonomik anlamda olumlu katkı sunmuyor, aynı zamanda sosyal yapının da gelişmesine yardımcı oluyor. Merkezimiz ile hem istihdamın arttırılmasına hem de nitelikli personelin yetiştirilmesine katkı sunacağız. Kentleşmenin yoğunlaştığı bölgelerde, sanayi tarafından meydana getirilen insan yaşamına ve doğaya zararlı maddelerin güvenli altyapı çalışmaları ile bertaraf edilmesine, kontrol ve denetim altına alınmasına da imkan sağlayacağız.

Pandemi süreci sanayi sektörünü nasıl etkiliyor?

Uluslararası ticaret, salgın döneminde kayda değer şekilde kayıp yaşarken, ihracat açısından Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerini bünyesinde barındıran sanayi de bu durumdan etkilendi. Normalleşme yolunda yapılan çalışmalar ve ekonomi yönetiminin iş dünyasını destekleyici adımları sayesinde sanayi ihracatında toparlanma görüyoruz. Pandemi sonrasında, her ülkenin kendi üretimini destekleyeceğini düşünüyorum. Verimli toprakları ve nitelikli iş gücü olan Türkiye’de gerek üretim ve tarımda gerekse de sanayileşmede çok hızlı gelişmeler yaşanacaktır. Bu gelişmeler sanayiyi olumlu etkileyecektir.

Son olarak, inşaat sektörün geleceğiyle ilgili öngörülerinizi paylaşır mısınız?

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de etkisi altına alan koronavirüs salgınından etkilenen sektörlerin arasında yer alan inşaat sektörünün çimentodan hazır betona, tuğladan makineye 200'den fazla alt sektörle bağlantısı bulunuyor. Gerek yarattığı istihdam gerek büyüklüğü açısından inşaat sektörü, lokomotif olmaya devam edecektir. İnşaat sektörünün ülke ekonomisine sağladığı olumlu etkinin sürdürülebilirliği için vizyoner bir bakış açısı ve somut göstergeler ile kurgulanmış yol haritası çok önemli. Ülkemizde inşaat sektöründe geliştirilen her proje için demografik ve sosyal göstergeler gün geçtikçe daha önem taşıyor. Gayrimenkul yatırımı planlarken, her şeye hazırlıklı olmak ve karşılaşacağımız olası durumları doğru yönlendirebilmek için geleceği daha fazla düşünerek değer yaratacak yeni ürün ve iş modelleri yaratmak zorundayız.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.