TCMB POLİTİKA FAİZİNİN ÜST ÜSTE DÜŞÜRÜLMESİ KARARI

politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 12'ye düşürdü.

TCMB POLİTİKA FAİZİNİN  ÜST ÜSTE DÜŞÜRÜLMESİ KARARI
kobiaktuel
kobiaktuel
04 Ekim 2022 Salı 19:20

Ağustos ayına kadarki yedi toplantıda üst üste faizi sabit tutarak yüzde 14 seviyesini koruyan kurul, ağustos toplantısında 100 baz puanlık indirimile politika faizini yüzde 13 yaparak faiz indirimlerine başlamıştı. Değişen ekonomik ve jeopolitik risk unsurlarına rağmen faizin sabit tutulmasına getirilen eleştiriler bu durumda yön değiştirerek ağırlıklı olarak faiz artırımlarının olduğu süreçte faiz düşürülmesi üzerine yoğunlaşmıştı.

Ağustos ayındakikimileri için beklenen kimileri için sürpriz 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından eylül toplantısında da 100 baz puanlık indirime gidilmesinin karar metninde, küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olmasının önem arz ettiğine vurgu yapıldı. Böylelikle, aynı aya ait manşet enflasyon rakamı 80,2 ile TCMB politika faizi farkı, 68,2 ile tarihi zirveyi görmüş oldu. Beklentilerin faiz indirimlerinin devam edeceği yönünde şekillenmesi ardından bu zirvenin geçilmesinin muhtemel olduğunu belirtebiliriz. Zira, yakın dönemde üretici fiyatlarının artma eğiliminin devam etmesi, manşette de yukarı yönlü hareket sonucu aradaki makas gittikçe açılacaktır.

Aynı hafta içerisinde ABD Merkez Bankası (FED) üçüncü kez 75 baz puanlık faiz artışına giderek politika faizini yüzde 3-3,25 aralığına yükseltti. J. Powell yaptığı açıklamada enflasyonu yüzde 2’lik hedefe getirmeye kararlı olduklarını,ihtiyaçları  olan araçlarının para politikasında ve fiyat istikrarının ABD Merkez Bankası’nın sorumluluğunda olduğunu belirtti. Aynı günlerde, Endonezya, İngiltere, Norveç, Tayvan, Güney Afrika ve İsviçre merkez bankaları da faiz artırımına gittiler. İsviçre, negatif faiz döneminden çıktı, Japonya Yen değerine müdahalede bulundu. Para politikası araçlarında rota farklı olsa da tüm dünyada ortak beklenti;enflasyonun artacağı ve resesyon olasılığının göz ardı edilmemesi gerekliliği gibi gözükmekte. Bu süreçte tartışmaların odağı olarak PPK aldığı kararlar ile döviz kuru, enflasyon, cari açık gibi değişkenler üzerinde ne derece etkili olacaktır kurulun resmi görev tanımına bakarak yorumlamaya çalışalım:

“PPK, enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde, para politikası kararlarının alındığı organdır. PPK; Başkan (Guvernör), Başkan Yardımcıları, Banka Meclisi üyeleri arasından seçilecek bir üye ve Başkanın önerisi üzerine müşterek kararla atanacak diğer bir üyeden oluşur. Para Politikası Kurulu’nda alınan kararlar öncesinde, Bankanın ilgili birimleri; enflasyon, ödemeler dengesi, ekonomik faaliyet, kamu maliyesi ve uluslararası gelişmeler hakkında detaylı bir şekilde Kurul’u bilgilendirir. Kurul, Merkez Bankasının uygulayacağı para politikası ilke ve stratejilerini belirler ve Hükûmetle birlikte enflasyon hedefini tespit eder. Bunun yanında, Türk lirasının iç ve dış değerini korumak için alınacak tedbirler de PPK’nın görevleri arasındadır. Para Politikası Kurulu açıklamaları, para politikasının temel iletişim araçlarından biridir. Kurul, önceden açıklanan bir takvim çerçevesinde toplanır. Para Politikası Kurulu, faiz kararını alırken Merkez Bankası Kanunu’nda belirtildiği gibi fiyat istikrarını sağlamayı amaçlar. Bu nedenle PPK, geniş bir veri skalasını dikkate almakta; orta vadeli bir bakış açısıyla, gelecek dönemin enflasyon görünümüne odaklanmaktadır.”.  Tanımda da belirtildiği gibi enflasyon ve fiyat istikrarı birincil görev ve şu an bununla mücadelede faiz düşürülmesi tercih ediliyor ve ifade edildiği şekliylebüyüme yanlı bakış açısı ile hareket temel alınıyor ise faiz indirim sürecinin devamını beklentilere dahil edebiliriz. Keza, en son açıklanan Orta Vadeli Program’da 2023 enflasyon oranı yüzde 65 ve TCMB 2022 III.Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,8'den yüzde 60,4'e yükseltmişti.

Dr. Öğr. Üyesi 

AYŞEGÜL AK

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.