Yeni meslek gruplarına talep artıyor

Yerel uzmanlığı küresel ağı ile birleştiren ManpowerGroup, müşterilerine daimî ve dönemsel iş gücü istihdam çözümleri sunuyor.

Yeni meslek gruplarına talep artıyor
kobiaktuel
kobiaktuel
09 Eylül 2021 Perşembe 11:49

Türkiye’de birçok şirketin hibrit çalışma sistemine kalıcı olarak geçme yönünde kararlar aldığını söyleyen ManpowerGroup Genel Müdürü Feyza Narlı, çalışma modellerinin büyük değişime uğradığını ve farklı yeni meslek gruplarına talebin arttığını anlatıyor.

Dünyanın en dinamik kurumlarına rekabet yeteneğini geliştiren, verimliliği arttıran ve daha üretken olmayı teşvik eden küresel iş gücü çözümleri sunan ManpowerGroup, bugün 80 ülke ve bölgede 2 bin 700 şubesinde, yerel uzmanlığı küresel ağı ile birleştiriyor. ManpowerGroup olarak, müşterilerine daimî ve dönemsel iş gücü istihdam çözümleri sunduklarını dile getiren ManpowerGroup Genel Müdürü Feyza Narlı, şirketlerin süreklilik arz eden istihdam taleplerine yönelik hızlı çözümler sunarak, müşterilerine ihtiyaç duydukları iş gücüne daha hızlı ulaşmalarını sağlayacak geniş bir yetenek havuzu oluşturduklarını açıklıyor.

Nitelikli çalışan rekabet avantajı sağlıyor

KOBİ’lerin nitelikli personelden beklentileri ile daha büyük ölçekli işletmelerin beklentilerinin gitgide paralellik sağladığını gördüklerini kaydeden Narlı, “ManpowerGroup olarak, nitelikli çalışanın rekabet avantajı sağlamada önemli bir faktör olduğunu ve nitelikli çalışanın özelliklerinin neler olması gerektiğini KOBİ’lere aktarıyor, bu adayları işe yerleştirme konusunda etkin destek veriyoruz. KOBİ’lere vereceğimiz işe alım danışmanlığı ile sahip olduğumuz geniş aday havuzu içindeki adaylara KOBİ’lerde çalışmanın onlar için avantajlarını anlatıyoruz” diyor.

Hibrit çalışma modeli öne çıkıyor

ABD’de çalışan nüfusun yüzde 62’sinin salgın döneminde evden çalışmaya başladığını belirten Narlı, Türkiye’de de birçok şirketin bu yönde kararlar aldığını gözlemlediklerini kaydediyor. Bu noktada, hibrit çalışma modelinin öne çıktığını söyleyen Narlı; ManpowerGroup olarak, yeni gelen jenerasyonu ve çalışma alışkanlıklarındaki esnekliği gözlemleyerek, daha hedef odaklı, metriklerin tanımlı olduğu, çalışma saatlerinden çok çıktıların tanımlandığı ve ölçümlenebildiği sistemleri hem kendi bünyelerinde uyguladıklarını hem de çalıştıkları firmalara önerdiklerini anlatıyor.

Bu mesleklere talep artıyor

Pandeminin dijital dönüşümü hızlandırmasıyla beraber çalışma modellerinin büyük bir değişime uğradığını ifade eden Narlı, bu yaşanan değişimler ile bugün için bilinmeyen, henüz hayal edilemeyen birçok farklı meslek grubunun ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu aktarıyor. Narlı, “Yakın gelecekte bazı mevcut meslek gruplarında artış beklerken, birçok farklı yeni meslek gruplarına talebin arttığını da gözlemliyoruz. Talebin arttığı rolleri; veri analistleri ve bilim insanları, yapay zekâ ve makine öğrenimi uzmanı, büyük veri uzmanı, dijital pazarlama ve strateji uzmanları, proses otomasyon uzmanları, iş geliştirme uzmanları, dijital dönüşüm uzmanı, bilgi güvenliği analistleri, yazılım ve uygulama geliştiriciler, nesnelerin interneti uzmanları olarak örneklendirebiliriz” diyor.

Doğru yeteneklere yatırım yapılmalı

Kurumsal hayatta verilen eğitimlerin işletmeler için hayati derecede önem taşıdığının altını çizen Narlı; doğru yeteneklere yatırım yapıp, gelişimlerine katkı sağlanırsa, gelecek için önemli adımlar atılmış olunacağını kaydediyor. Çalışanların belirli periyodlarda eğitimlere tabi tutulması ve kendilerini geliştirilmelerinin sağlanmasının, çalışan verimliliği ve tutundurma açısından oldukça önemli bir nokta olduğunu vurgulayan Narlı, kurumların doğru yetenekleri işe almasının yanı sıra mevcut yetenekleri dijitalleşen dünyanın gereksinimleri ile hizalamasında eğitimin önemli bir rol oynadığını açıklıyor.

Çevik yönetim daha önemli hale geldi

Son dönemlerde İK’da teknoloji ve insan odaklı yaklaşımların ön plana çıktığını gözlemlediklerini dile getiren Narlı, zaman kullanımının ve çevik yönetimin artık daha önemli hale geldiğini söylüyor. Dolayısıyla çevik yönetim anlayışına yönelik uygulamaların, İK tarafında da değerlendirildiğini ifade eden Narlı, “Bu durum, İK yöneticilerini dijitalleşmeye yönlendiriyor. Videolu mülakatlar, videolu IK uygulamaları gibi teknolojik desteklerin, yeni kuşakların taleplerine daha etkili cevap verebilmek adına yaygınlaşacağını öngörüyoruz” diyerek sözlerini noktalıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.