Yeni ürün ve kiralama çözümleri sunacak

Ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli firmalara çeşitli finansman alternatifleri sunan Alternatif Lease, önümüzdeki dönemde ihtiyaca göre yeni ürün ve kiralama çözümleri sunmayı amaçlıyor. Şirketin odağında, üretim makineleri ve tekstil ekipmanları olacak.

Yeni ürün ve kiralama çözümleri sunacak
kobiaktuel
kobiaktuel
04 Nisan 2021 Pazar 20:11

Finansal kiralama sektörünün önde gelen kurumları arasında yer alan Alternatif Lease, ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli firmalardan oluşan müşteri portföyüne, satıcı firmalarla birlikte gerçekleştirdiği özel kampanyalar ve uzman kadrosunun danışmanlığında çeşitli finansman alternatifleri sunuyor. Satıcı kanalına özel satış ekibiyle sektörde satıcı, distribütör ve bayilerin ekipman satışlarını artırmaya yönelik finansman başta olmak üzere alternatif çözümler ürettiklerini söyleyen Alternatif Lease Genel Müdürü Emre Tongo, Alternatif Bank’ın müşterilerine de tüm finansal hizmetleri içinde bulunduran en uygun çözümü bir finans paketi olarak sağladıklarını dile getiriyor.

Yerli Makine Finansmanı ile sunulan avantajlar

Alternatif Lease olarak müşterilerin orta ve uzun vadeli yatırımlarında, projelerine gereken finansmanı sunduklarını belirten Tongo, onların ihtiyaç duydukları makine veya ekipmana uygun ödeme planlarıyla ulaşmaları için destek olduklarını belirtiyor. Türkiye’de üretimin, sanayinin dolayısıyla ekonominin gelişmesinde ve cari açığın azaltılmasında yerli üretimin büyük önem taşıdığını vurgulayan Tongo, “Bu konuya verdiğimiz değerle geçtiğimiz yıl leasing sektöründe bir ilke imza attık ve yerli makine üreticilerinin müşterileri için Yerli Makine Finansmanı ile destek vermeye başladık. Bu kapsamda, müşterilerimize tecrübemizi aktararak ve finansman sağlayarak uzun vadeli yatırımlarında en doğru çözümlerle büyümelerine destek olmayı hedefliyoruz. Bu ürünümüzde finansmanın projelendirilmesi makine satıcısı ve müşteri talebine göre şekilleniyor. Ürünle sunduğumuz avantajları; sipariş üzerine üretim yapacak yerli makine üreticilerine avans ödeme desteği, makine özelinde esnek ödeme planları, 60 aya varan vadeler ile yüzde 100’e varan finansman desteği şeklinde sıralayabiliriz” diyor.

Butik hizmet sunmaya devam edecek

Tongo’nun aktardığı bilgilere göre yatırım ihtiyaçlarına, danışman finansal kiralama hizmeti sunma anlayışıyla ilerleyen Alternatif Lease, sektöre paralel bir büyüme yakalayıp bu yıl yüzde 4 ila yüzde 5 bandında bir pazar payı hedefliyor. Şirketin amacı, her ölçekten ve hacimden müşteriye butik hizmet sunmaya devam etmek. Alternatif Lease, Alternatif Bank'ın danışman bankacılık alanındaki gücünü yanına alarak, bankayla beraber geliştireceği özel çözümleri müşterilerine bir bütün halinde sunmayı sürdürecek.

Yaygın olarak kullanıldığı sektörler

Finansal kiralamanın bankacılık sektörünün tamamlayıcısı olma özelliğiyle öne çıktığını ifade eden Tongo, ülke ekonomisinin gelişimine paralel olarak metal işleme, tekstil, taşımacılık, sağlık, turizm, inşaat, enerji gibi sektörlerde yaygın olarak kullanıldığını belirtiyor. Tongo, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Biz de bu sektörleri mercek altına alarak, geçen yıl hayata geçirdiğimiz Yerli Makine Finansmanı’nda olduğu gibi ihtiyaçlara göre yeni ürün ve kiralama çözümlerimizi müşterilerimize sunacağız. Kaliteli aktifler yaratarak daha çok orta ölçekli işletmelerin ve ticari firmaların yatırım kararlarında yanlarında olmayı hedefliyoruz. Odağımızda ise uzman olduğumuz üretim makineleri ve tekstil ekipmanları olacak. Yenilenebilir enerji ve inşaat sektöründeki gelişmelere göre hareket edecek iş makineleri ise takip ettiğimiz diğer ekipman grupları arasında bulunuyor.”

Vergi avantajı sağlıyor

Tongo, Türkiye’de finansal kiralamanın en önemli avantajının, firmalar veya yatırımcılar açısından herhangi bir kaynak ödemeksizin yatırım malına sahip olması ve kira ödemelerinin kiracının nakit akışlarına göre uyarlanabilmesi olduğunu söylüyor. “Öte yandan yatırım malları ile ilgili olarak 6361 sayılı yasa kapsamında, bazı mal gruplarının leasing ile satın alınması KDV avantajı sağlıyor. Şirketler, yatırımlarında leasingi tercih ederek finansman sağladıklarında, uzman kişilerden operasyonel hizmeti de herhangi bir maliyet ödemeden alabiliyorlar” diyen Tongo, sonuç olarak amortismana tabi bütün yatırım mallarının, ekipman ve makinelerin leasing ile kiralanabildiğini sözlerine ekliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.