Açık rızanın alınması ile kişisel veriler yurt dışına çıkabilir

Veri merkezlerini yurt dışında bulunduran birçok şirket ve servis, kişisel verileri yurt dışına aktarıyor.

Açık rızanın alınması ile kişisel veriler yurt dışına çıkabilir
kobiaktuel
kobiaktuel
08 Kasım 2020 Pazar 18:18

Kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasında belirli koşulların sağlanması gerektiğini aktaran Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasında en önemli koşulun kişinin açık rızasını almaktan geçtiğini belirtiyor.

Yabancı merkezli birçok şirket ve e-posta servisleri veri merkezlerini yurt dışında bulunduruyor. Bu durum da beraberinde kişisel verilerin yurt dışına gönderilip gönderilmediği, bunun bir sorun teşkil edip etmediği sorusunu akıllara getiriyor. Kişisel verilerin yurt dışına aktarılması konusunda veri sorumlularının yükümlülük altında olduğunu hatırlatan Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kişisel verinin yurt dışına aktarılabilmesinde en önemli koşulun kişinin açık rızasını almak olduğunu aktarıyor.

Açık rıza alınmadan veriler aktarılamaz

Kişisel verilerin işlenmesi, saklanması ve korunması için sorumlulukları bulunan veri sorumluları, verileri yurt dışına aktarırken de aynı yükümlülükleri taşıyor. Öyle ki, kanunun belirttiği şartlar altında verinin işlenmesinde aranan açık rızanın alınması yükümlülüğünün veriler yurt dışına taşınırken de kişiden alınması gerekiyor. Kişilerden açık ve anlaşılır bir şekilde verinin yurt dışına aktarılacağına dair açık rızanın alınmaması durumunda, kanun tarafında yaptırımların olduğunu ifade eden Günal, bu durum neticesinde veri sorumlularının para cezası ile karşılaşacağının altını çiziyor.

Yeterli koruma şartı

KVKK’nın beşinci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan durumlardan birinin varlığı açık rızanın aranmasının önüne geçerken, veri sorumlusunun veriyi yurt dışına aktarabilmesinde ise yeni bir koşulu doğuruyor. Kanun bu tür kişisel verilerde, verinin aktarılacağı ülkede yeterli korumanın olup olmadığı koşulunu devreye sokuyor. Yeterli korumanın olduğu ülkeler listesinin henüz açıklanmaması ve bu süreçte net bilgilerin olmaması nedeniyle veri sorumlularının dikkatli olması gerektiğini belirten Günal, yeterli korunma statüsünde olunmaması dahilinde Türkiye’deki ve ilgili yabancı ülkedeki veri sorumlularının yeterli bir korumayı yazılı olarak taahhüt etmeleri ve kurulun izninin bulunması gerektiğini vurguluyor.

Hukuki ve teknik destek şart

Kişisel verilerin işlenmesi, korunması, saklanması ya da yurt dışına aktarılmasında dikkat edilmesi gereken birçok adım bulunuyor. Kanunun işaret ettiği idari ve teknik yükümlülüklerin sağlanmasının profesyonel destek almadan imkânsız olduğunu ve bir yerde sorun yaşanmasına neden olduğunu ifade eden Günal, idari ve teknik tedbirlerin eş zamanlı alınarak veri sorumluların en doğru çözüm ve süreci yönetmelerine destek olduklarını aktarıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.