LOJİSTİK SEKTÖRÜ GÜÇLÜ BİR YÖNETİM SÜRECİNE GİRİYOR

Lojistik sektörü hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

LOJİSTİK SEKTÖRÜ GÜÇLÜ BİR YÖNETİM SÜRECİNE GİRİYOR
kobiaktuel
kobiaktuel
05 Mart 2020 Perşembe 10:50

Tedarik zinciri süreçlerinde, teknoloji merkezli lojistik modelleme sisteminin olması ile sektörün güçlü bir yönetim sürecine girmesi bekleniyor.

Lojistik sektöründe beklentilerin oldukça yüksek olduğu 2020’de küreselleşme ile birlikte, işletmelerin dış ticaret hacimleri daha da artış gösteriyor. Tam zamanında pazarda yer almak rekabetin olmazsa olmaz unsuru olmaya devam ediyor. İşletmelerin rekabet ortamında sürdürülebilirliğini sağlamasının, lojistik sistemlerinin daha öncelikli olarak önemsendiğini ortaya koyduğunu dile getiren Nazar Trans Şirket Yetkilisi Dr. Sabire Yazıcı, “Makro olarak bakıldığında lojistik sektörünün ülke ekonomilerini geliştiren önemli bir sektör halini aldığını söylemek mümkündür. Son yıllarda hızla büyüme ve gelişme gösteren sektörün, Türkiye’nin yaklaşan 2023 yılına yönelik birçok ekonomik hedefe ulaşılmasında oynayacağı temel rolün etkisi oldukça hissedilecektir” diyor.

Yeni Yönetim Sistemlerinin Geliştirilmesi Kaçınılmaz

Yazıcı’nın açıklamasına göre; tüm sektörlere dokunması ve geniş bir alanda hizmet vermesi sebebiyle lojistik sektörü, dijital dönüşüm ve yenilikçi uygulamalar ile yoğun teknolojiye ve kaliteli insan gücüne en çok ihtiyaç duyan sektörler arasında yer alıyor. Taşımacılık konusunda esnekliğin artırılarak yeni yönetim sistemlerinin geliştirilmesi, bunların entegre ve kombinasyonlarının sağlanması ise kaçılmaz olmaya devam ediyor. Öte yandan gelişen teknolojiler ve yeni trendler, müşterilerin beklentilerini de artırıyor; onların da verilere etkin bir şekilde ulaşarak, sürecin içerisine daha şeffaf olarak dahil olmasını sağlayıp hizmet kalitesinin artırılmasına daha fazla katkıda bulunuyor. Bu kapsamda rekabet ortamının yoğun yaşandığı koşullarda, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmek için lojistik maliyetlerini dikkate alarak, kayıp satış durumuna düşmemek için ürünlerin satış noktalarında yer almasını sağlamak ve doğru ürünü, doğru müşterinin, doğru yerine, doğru zamanda, doğru miktarda, doğru şekilde, doğru maliyette teslim etmek son derece önemli oluyor.

Tedarik Zincirinde Ortak Dönüşüm

“Dijital dönüşümün alışkanlıkları ve düşünme biçimlerini değiştirmesi, inovatif yenilikler ile hem yıkıcı hem de yaratıcı etki oluşturulurken trendlerin ve pazar eğilimlerinin değişmesi, lojistikte büyümeye etki ediyor. Bu teknolojik gelişmeler, endüstrinin artan talebi karşılayabilmesi için yeni yollar açabiliyor” diyen Yazıcı; böylece birbirine bağlı süreçler ve birçok kaynaktan alınan verilerle sektörün daha da koordineli bir şekilde çalışmak zorunda kaldığını vurguluyor. Yazıcı, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Bu noktada bir bütün olarak düşünüldüğünde, sadece lojistik süreçlerin değil, depolama dağıtım elleçleme tarafında da tedarik zinciri süreçlerinin ortak bir dönüşüm geçirmesi ve hedeflenen teknoloji merkezli lojistik modelleme sisteminin olması, sektör olarak güçlü bir yönetim sürecine girmemizi sağlayacak ve olumlu sonuçlar getirecektir. Söz konusu süreçte, bu dönüşüme katkı sağlayacak insan gücünün etkisi oldukça büyük olup; mesleki eğitim, akademi ile sektörün iş birliği, teknolojik altyapıyı sağlayacak kaynakların yapısal otoriteler ile sağlanması, teknoloji ve insan gücünün birleşimi yeni bir yılda temel beklentilerdir.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.