Mesleklerden Beklenen Bilgi, Beceri ve Yetkinlikler Değişecek

"Dijital dönüşümle birlikte birçok disiplinde, mesleklerden beklenen bilgi, beceri ve yetkinlikler değişecek. Dolayısıyla şirketlerin nitelikl

Mesleklerden Beklenen Bilgi, Beceri ve Yetkinlikler Değişecek
01 Şubat 2019 Cuma 23:49

"Dijital dönüşümle birlikte birçok disiplinde, mesleklerden beklenen bilgi, beceri ve yetkinlikler değişecek. Dolayısıyla şirketlerin nitelikli insan gücüne ihtiyaçları artacak.”

Dijital dönüşüm, iş yapma şeklinin dönüşümüdür. Odağında işi yapan, tasarlayan, kendisine mal ve hizmet sunulan insan vardır. Anahtar nokta, şirketlerin bu konudaki farkındalıklarını geliştirmeleri ve taklit edilemez konuma gelmeleridir” diyerek The Coaching Company Yönetici Koçu & Liderlik Eğitmeni Dr. Habibe Akşit sözlerine başlıyor. Akşit, dijital dönüşümün sadece mühendislik gibi sanayi ile doğrudan ilişkili bölümleri değil; sürecin niteliği nedeniyle sağlık, hukuk, işletme, pazarlama ve finans gibi birçok programı etkilediğini dile getiriyor. Akşit, “Dijital dönüşümle birlikte birçok disiplinde, mesleklerden beklenen bilgi, beceri ve yetkinlikler değişecek. Dolayısıyla şirketlerin nitelikli insan gücüne ihtiyaçları artacak. Okullardan bu yetkinliklerde mezun olmayan ve geçmişin ihtiyaçlarına göre donanmış işgücüne, şirketler yatırım yapmak ve kullanacakları yetkinlikleri kazandırmak durumunda. İnsan Kaynakları bölümleri, hem mevcut hem de şirketlere kazandıracakları yeni işgücü için bu süreci yönetecekler” diyor.

“İşyeri Kavramı Yeniden Tanımlanıyor”
Akşit, dijital dönüşümün yanı sıra sosyoekonomik ve demografik değişimlerin de iş süreçlerindeki değişimi tetiklediğini dile getiriyor. Dijitalleşme sonucunda iş yapma biçimlerindeki değişimle, işyeri kavramının da yeniden tanımlandığını aktaran Akşit, “Önümüzdeki dönemlerde iş ortamı ve iş anlaşmalarında değişimler yaşayacağız. Küresel ticaretin çeşitlenmesi ve işgücü piyasasındaki hareketlilik artacak. Tüketicilerin kişisel hakların korunması ve veri güvenliği, iş standartları, çevre güvenliği, etik ve gizlilik uygulamalarını daha çok gündemimizde olacak” diyor.

“Profesyonel Koçluk Hemen Her Alanda Kullanılıyor”
The Coaching Company’nin faaliyetleriyle ilgili bilgiler de paylaşan Akşit, “İş ortaklığı anlayışını benimseyerek, birlikte çalıştığı kurumların sektörlerine, özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre farklı ürünler ve çözümler üretiyor. Bireysel ve organizasyonel gelişim alanlarında; bireysel koçluk, takım ve grup koçluğu, liderlik gelişim programları sunuyor” diyor. Günümüzde profesyonel koçluğun hemen her alanda kullanıldığını kaydeden Akşit, “Koçluğun iş yaşamında etkilerini değerlendirirken, koçluk becerileri gelişmiş lider yöneticilerin kendi gelişimlerine odaklandıklarını görüyoruz. Liderlerin başarılarının ardında ise; kendi kaynaklarının neler olduğunu, bunları nasıl kullanabileceğini ve insanların davranışlarının arkasındaki duyguları anlayarak ve onları yöneterek, etkili insan ilişkilerine sahip olmaları yatıyor” diyor. Liderlik gelişim programlarıyla ilgili de bilgiler paylaşan Akşit, “Bu program, katılımcının hem öğrendiği hem de güçlü ve geliştirilebilir alanlarını fark ettiği ve bunları hayata geçirdiği değişik uygulamaların yer aldığı bir süreçten oluşuyor. Dört modülden oluşan program; bünyesinde eğitim, pekiştirme uygulamaları, bireysel koçlukları içeriyor ve bilginin davranışa dönüşmesi yolunda lideri bir yolculuğa çıkarıyor” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.