Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku: 'İşimize Yenilik Katmaya Çalışıyoruz'

Bankanızın 2017 hedeflerini açıklar mısınız? Kredi portföyünüzün yüzde kaçını KOBİ kredileri oluşturacak?

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku: 'İşimize Yenilik Katmaya Çalışıyoruz'
13 Aralık 2016 Salı 08:38


  • Bankanızın 2017 hedeflerini açıklar mısınız? Kredi portföyünüzün yüzde kaçını KOBİ kredileri oluşturacak?


Dünya pazarlarında meydana gelen belirsizlikler ve bu yılın inişli çıkışlı bir yıl olması KOBİ’lerdeki büyümeyi bir miktar yavaşlatsa da, yükseliş trendi ve verilere baktığımızda KOBİ bankacılığındaki büyümenin gelecek yılda devam edeceğini söyleyebiliriz.  Özellikle KOBİ’lerin ihtiyaçlarının en uygun koşullarda karşılanması ve taleplerinin hızlı, etkin bir şekilde cevaplanması önem arz etmektedir. Benzer fiyatlamaların sunulduğu sektörde farklılaşmanın dinamiği temel bankacılık ürünlerinin yanında hizmet çeşitliğinin artırılması ve müşteri sadakatini sağlamak olacaktır.  Bu amaçla Albaraka olarak inovasyon çalışmalarına önem veriyor ve işimize yenilik katmaya çalışıyoruz.

ftg_5868a

Bizim önümüzdeki dönem stratejik hedefimiz KOBİ’lere daha yüksek hacimlerde ve daha geniş ürün yelpazesi ile tüm kanallar üzerinden etkin bir biçimde erişim sağlamak olacaktır. KOBİ kredilerinin toplam portföyümüz içindeki payını %40’a çıkarmayı hedefliyoruz.

  • Küçük ve orta boy işletmelerin finansmana erişimde karşılaştığı sorunlara çözüm olarak ne gibi stratejiler geliştirdiniz? Krediye daha rahat ulaşabilmeleri adına neler yapacaksınız?


Ülkemiz ticaretinde en önemli sorunlardan biri KOBİ nitelikli firmaların mali tablolarındaki yetersizliklerdir. KOBİ’ler finansal raporlama kabiliyetlerini artırdıkça, krediye erişim imkânı artacaktır. Bu anlamda, finansal muhasebe yeterliliğinin artması, zamanında ve doğru raporlama kabiliyetlerinin artması gerekliliğine vurgu yapıyoruz.

Bunun yanı sıra firma ortaklarının sahip oldukları varlıkların bilgilerinin bankalar tarafından bilinmesi de firmaların kredi kullanım süreçlerini olumlu etkileyecek bir faktördür. Tüm bu faktörleri göz önünde bulunduran ve aynı zamanda da bankaların pazarlama personelleriyle olan ilişkilerini samimiyet ve şeffaflık zeminine oturtan KOBİ’ler fon kullanım süreçlerinde bir adım öne geçmiş olacaklardır.

  • Son dönemde hükümet ekonomiyi canlandırmak için birtakım adımlar atıyor. Önümüzdeki dönemde kredilerde bir hareketlenme bekliyor musunuz? 


Gelen kredi taleplerini incelediğimizde son dönemdeki piyasa şartlarından ötürü işletme kredisine daha fazla talep olduğunu görüyoruz. Bu yıl özelinde yatırım kredisi talepleri diğer senelere göre nispeten az gelişti. Yatırımlarla ilgili kredilerde bir zayıflık söz konusu olsa da, piyasaların toparlanmaya başlaması ve morallerin yükselmesiyle beraber 2016 yılının son çeyreğinde yatırım kredisi talepleri 2. ve 3. çeyreğe kıyasla bir miktar artış göstermektedir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.