Enerji projelerine finansman sağlamaya devam edecek

Tekstil, sağlık, madencilik, inşaat, gıda, tarım ve enerji gibi farklı sektörlerdeki yatırımlara finansman desteği sunan QNB Finansleasing, önümüzdeki dönemlerde ürün gamı ve pazar payını genişletmeyi planlıyor.

Enerji projelerine finansman sağlamaya devam edecek
kobiaktuel
kobiaktuel
04 Nisan 2021 Pazar 20:00

Şirket, ülke çapında gerçekleşecek yenilenebilir enerji projelerini de finanse etmeyi sürdürecek.

QNB Finansleasing, sanayi ve sürdürülebilirlik alanlarındaki yatırımların finansmanı ve önemli projelerdeki iş ortaklıkları ile leasing sektörünün öncü kurumları arasında yer alıyor. Hayata geçirdikleri ve planladıkları yenilikçi iş çözümleri ve ürünlerle her zaman sektördeki yerlerini korumaya devam edeceklerini belirten QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, “Gerek tekstil, sağlık, madencilik, inşaat, gıda, tarım gerekse enerji yatırımları olsun, ülkemizdeki tüm yatırımları değerlendiriyor; finansal çözüm ortağı konumunda müşterilerimizin yanında oluyoruz. Planladığımız projelerimiz arasında ise tüm süreçlerimizi online ortama aktardığımız dijital imza yöntemi ile sektörü geleceğe taşıyacak süreçler ve bireylere leasing altyapısı kurarak, ürün gamı ve pazar payımızı genişletmek var” diyor.

‘Sat-Geri Kirala’ yöntemi

QNB Finansleasing olarak, yenilenebilir enerji ve güneş enerji santrallerinin kurulumu ve tasarımı konusunda, sektörün önemli EPC firmaları ile sözleşmelere imza attıklarını açıklayan Karabiber, bu iş birlikleriyle çatı üzeri güneş enerjisi santrallerinin kurulum ve finansman çözümlerini sağladıklarını belirtiyor. Karabiber, sözlerini şöyle sürdürüyor: “ ‘Sat-Geri Kirala’ işlemleri de sunduğumuz önemli finansman çözümlerinden bir tanesi. Firmaların aktiflerinde kayıtlı gayrimenkul ve sabit kıymetleri (taşınırlar) finansal kiralama firmalarına satıp, geri kiralamalarına dayalı bir finansal kiralama ve fon yaratma yöntemi sunuyoruz.”

Tekne finansmanı revaçta

Tekstil, sağlık, madencilik, inşaat, gıda, tarım ve enerji gibi sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere hizmet verdiklerini kaydeden Karabiber, tekne finansmanının da oldukça revaçta olduğunu ifade ediyor. Karabiber, “Finansman için kiracının mali yapısı ve yatırım malının özelliklerini dikkate alarak yapılacak değerlendirme sonucunda bazı teminatlar talep edilebilir. Bunlar şirket ortaklarının kefaleti, başka bir şirket veya şahsın kefaleti, senet-çek teminat mektubu, menkul kıymet / mevduat rehni, gayrimenkul ipoteği ve peşinat, geri alım sözleşmesi -buy back-, depozito gibi teminatlar olabilir” diye açıklamada bulunuyor.

En önemli değişiklik teknolojik yatırımlarda olacak

Karabiber, pandemi döneminin tüm dünyayı olumsuz etkilemeye devam ettiğini; ancak öncesinde cesaret edilemeyen değişikliklerin de kapısını araladığını belirtiyor. “Bu dönemde, ofis ortamına gereksinim duymaksızın tüm süreçleri daha önce yaptığımız teknolojik yatırımlar sayesinde, evlerimizden yönetebildiğimizi gördük. Hem iç hem dış iş süreçlerimizi elektronik imza kullanarak yönetebiliyor, müşterilerimizle görüşmelerimizi şehir ve ofis ziyareti yerine uzaktan erişimle görüntülü olarak yapabiliyoruz” diyen Karabiber; leasing sektöründe pandemi sonrası en önemli değişikliklerin, teknolojik yatırımlar tarafında gerçekleşeceğini öngörüyor. Karabiber, finansal kiralama sektörünün müşteri adetlerini geliştirme yönünde önemli bir sürecin başlangıcında olduğunu sözlerine ekliyor.

Çatı üzeri güneş enerjisi sistemi yatırımları artıyor

Sektörle ilgili öngörülerini de paylaşan Karabiber, “2020 yılında ertelenen tüketim talepleri 2021 yılında devreye girecek ve buna paralel olarak yatırımlar daha canlı olacaktır. 2021 yılında enerji sektöründe yenilenebilir enerji kaynakları gündem olmaya devam edecek. Bu kapsamda ülke çapında Güneş Enerjisi Santralleri (GES), Çatı GES, Rüzgar Enerji Santralleri (RES), Bio Kütle / Bio Gaz (BES) projelerini finanse etmeye de devam edeceğiz” diyor. Büyümenin en canlı olacağı alanın çatı üzeri güneş enerjisi santrallerinin kurulumu olacağını ifade eden Karabiber, bu projelerin finansmanının QNB Finansleasing’in en çok talep gören çözümleri arasında yer alacağını düşünüyor. Çevre ve iklim konusunda hassasiyetlerin arttığı bir dönemde olunduğunu vurgulayan Karabiber, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Çatı üzeri güneş enerjisi sistemi yatırımları, hem cazibesi giderek artan alanlar arasında yerini alıyor hem de işletme sahiplerine enerji tasarrufu etme imkânı ve nakit akışlarına uygun finansman seçenekleri sunuyor. Özellikle sanayiciler için leasing taksiti ödeyerek, vade sonunda elektrik ihtiyacının büyük bir bölümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından bedelsiz karşılanması sağlanacak. Ek olarak, ihracat potansiyeli olan şirketlere makine yatırımları için finansman desteği sunmaya devam edeceğiz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.