İnci Tokatlıoğlu- Mor İnci Kurumsal Koç, Eğitimci ve İş Geliştirme Uzmanı

  Firmamız yönetim danışmanlığı, liderlik danışmanlığı, insan kaynakları danışmanlığı, satış ve pazarlama danışmanlığı ve finan

İnci Tokatlıoğlu- Mor İnci Kurumsal Koç, Eğitimci ve İş Geliştirme Uzmanı
04 Kasım 2016 Cuma 20:45

 

Firmamız yönetim danışmanlığı, liderlik danışmanlığı, insan kaynakları danışmanlığı, satış ve pazarlama danışmanlığı ve finans danışmanlığı hizmetlerini bünyesinde birlikte çalıştığı uzmanlarla vermektedir. Kurumsal ihtiyaçlar belirlendikten sonra iletişim, satış ve pazarlama, kurumsal gelişim ve finans alanlarında eğitimleri içeriklerini firmaların ihtiyaçlarına göre butik oluşturarak vermekteyiz. Ayrıca liderlik akademimiz var. Bununla da yöneticilerin lider olarak geliştirilmesini eğitim ve koçluklarla sağlamaktayız.

En çok danışmanlık verdiğiniz şirket profili nedir?

En çok orta ölçekli KOBİ’lerle çalışmalar yapmaktayız. Ancak bunun yanında küçük ölçekli firmalara da ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarda bulunduk.

Danışmanlık sonrası takip ve analiziniz nasıl oluyor? Sonuçları nasıl yorumluyorsunuz?

Danışmanlık tamamen firmaya özgü bir süreçtir. Burada yapılan çalışmaların sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesi için desteklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde eski alışkanlıklara dönüş her zaman hızlı olacaktır. Bu nedenle bu çalışmaların devamlılığı için koçluk yapılmaktadır. Mor inci’yi diğer firmalardan ayıran en belirgin özellik firmada farkındalık yaratılarak değişimin içselleştirilmesi çalışmalarıdır. KOBİ koçluğu başlığı altında yapılan çalışmalarla kurumun bütününe bakarak hangi alanlarda çalışılması gerektiği konusunda ekipte ve liderde farkındalık yaratıyoruz. Karar vermelerini, eyleme geçmelerini ve yeni hedefler oluşturmalarını sağlıyoruz.

Sonrasındaki takip ilerlerken zorlanmalarını, değişimi reddetmelerini veya motivasyonlarının düşmesini engellemektedir. Bunun için belirli aralıklarla analizler yapıyoruz. Aldıkları kararların ne kadarını gerçekleştirdiklerini kontrol ediyoruz. Şirket KPI’larını ölçüyoruz. Burada kurumu engelleyen faktörleri ortaya çıkartıp bunlar için koçluklara devam ediyoruz.

Danışmanlık firmaları ve koçluk, şirketlerin neden ilk önceliği olmaktadır?

Bugüne kadar rastladığımız en belirgin olgu şirket patronlarının işin uygulamacısı olarak girişimci ruhları ile bu işe atılmaları ve buldukları piyasa boşluğundaki pazarda değer yaratmaları ancak bunu kurum büyüyüp iç dinamikleri arttıkça yönetimsel becerileri olmadığı için sürdürememeleridir.

Rekabet her geçen gün zorlaşmaktadır. Müşteri memnuniyeti ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle yapılan işlerin en uygun zamanda istenen kalitede doğru pazarlamayla müşteriye ulaşımı sağlanmalıdır. Ancak bu noktada insan unsuru devreye girmekte ve insan yönetimi önem kazanmaktadır. Doğru stratejilerle ve doğru planlamayla gitmek gerekmektedir. Buna hazır olamayan şirketlerde maalesef bu sistem içinde küçülüp yok olmaya mahkumdur.

Kısacası sadece işin nasıl olduğunu bilmek değil onu yönetmek de gerektiğinden ve bir çok KOBİ sahibi de bu bilgiden yoksun olduğundan bilen kişilerden yani uzmanlardan destek almak sağlıklı büyümeleri ve rekabet edebilmeleri için önem kazanır. Bu nedenle yönetim danışmanlarından destek almaları gerekir.

mor-inci-12

Ekibinizin uzmanlıklarından bahsedebilir misiniz?

Ekip içinde kendi dalında uzman kişilerle çalışmaktayız. 7 senelik koçluk geçmişim ve 700 saatten fazla aldığım yaşam, ilişkiler, performans, liderlik, satış pazarlama ve KOBİ koçluğu, NLP ve liderlik eğitimleri ve yine 750 saatten fazla koçluk seanslarım, onlarca saat verdiğim eğitimler ve farklı organizasyonlarda yapılan yönetim danışmanlıklarım sayesinde yönetim danışmanlığı ve kurumsal koçluk alanında ben İnci Tokatlıoğlu olarak uzmanlaşmış bulunmaktayım.

Bunun yanında bana destek veren bölge yöneticiliğinden ayrılmış, alanında uzman finans danışmanı, senelerce satış ve pazarlama konusunda ekipleri yönetmiş satış ve pazarlama uzmanı ve eğitmeni ayrıca yine insan kaynaklarında eğitimler veren ve İK cı yetiştiren insan kaynakları uzmanı ile çalışmaktayım. Farklı danışmanlık alanları da gerektikçe kurucu üyesi olduğum Ege Yönetim Danışmanlığında birlikte yol aldığım ve konularında uzman arkadaşlarımda farklı projelerde bize katılmaktadır.

KOBİ'ler için özellikle yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

KOBİ’lerde çalışmaya başlamamız için genelde referans ya da internet sitemiz sayesinde gerçekleşmektedir. Belli sıkıntıları aşamayan ve yerinde saydığını düşünen büyüyen problemlerle baş edemeyen kurum sahipleri ile ön görüşme yaparak sorunlarının ne olduğunu anlamaya çalışırız. Kendimizi KOBİ doktoru olarak sınıflandırırsak sancı çeken hastamızda ilk teşhis çok önemlidir.  Bu karşılıklı ilk görüşme sorun tespiti ve öneriler için çok önemlidir.

Kurumun ilk röntgenini çekmek ve checkup’ını yapmak ve gerçek sorun tespiti için bizim önerimiz durum analizi ile başlamaktır. Bunu SWOT-PEST analizleri ve 360 derece performans değerlendirmeleri ile yaparız. Burada esas resim ortaya çıkar buna göre stratejimizi belirleriz. Bunun için kurumun vizyonunu ve misyonunu revize ederiz. Çalışanlar, müşteriler, satış ve pazarlama ve finans konularında stratejik yol haritası oluştururuz. Onları rakiplerinden ayıracak ve markalarını güçlendirecek alanlar için çalışmalar hazırlarız.

Eğer derinlemesine revizyona ihtiyaç varsa o zaman özellikle finans, yönetim, satış ve pazarlama veya marka konumlandırma alanlarında 8-12 ay arası sürecek çalışmaları başlatırız. Bu danışmanlık çalışmaları sırasında bilgiye ihtiyaç duyulduğunda kurum içinde ihtiyaç olan alanlarda eğitimler veririz. Yönetimsel becerileri zayıf olan yöneticilere de koçluklar yaparak farkındalık yaratırız.

KOBİ'ler için danışmanlık ne kadar önemlidir?

Yapılan araştırmalara göre farklı desteklerle ve kredilerle açılan KOBİ’lerin %87 si ilk 3 yıl içinde kapanmaktadır. Geri kalanlarında %60’ı ilk 5 yılda kalanın %95’i ilk 10 yıl da faaliyetlerini sonlandırmaktadır. Bu da KOBİ’lerin piyasadaki rekabete ve pazara hazırlıklı olmadıklarını, bir girişimcinin iş planı yapmadan sadece iş fikriyle kendi uzman olduğu alanda bir işletme kurduğunu fakat bunu devam ettiremediğini bize göstermektedir. Bu nedenle şirketlerin danışmanlık firmalarından yardım alması çok önemlidir

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.