Kemal Sidar- Endüstri Yüksek Mühendisi/Etkin Proje Yönetici Ortağı

Kemal Sidar- Endüstri Yüksek Mühendisi/Etkin Proje Yönetici Ortağı  Firmanız ne gibi danışmanlıklar ve e

Kemal Sidar- Endüstri Yüksek Mühendisi/Etkin Proje Yönetici Ortağı
06 Kasım 2016 Pazar 08:57

Kemal Sidar- Endüstri Yüksek Mühendisi/Etkin Proje Yönetici Ortağı 

Firmanız ne gibi danışmanlıklar ve eğitimler vermekte?

Etkin Proje, Ar-Ge ve İnovasyon dikeyine özelleşmiş şekilde uçtan uca hizmet veren bir danışmanlık firmasıdır. Şirketlerin Ar-Ge birimlerinin yapılandırılması, Ar-Ge Merkezi kurulması, Tasarım Merkezi kurulması, TEYDEB/KOSGEB/Ab gibi uluslar ve uluslararası Ar-Ge fonları için danışmanlık yapılması, üniversite-sanayi işbirliği kurulması, İnovasyon ve Ar-Ge eğitimlerinin verilmesi, Mali denetim hizmetlerinin sağlanması gibi konularda sektör lideri olarak faaliyet göstermektedir. Müşterilerimizi ilk olarak teknik ve mali analizden geçirerek, şirketin ihtiyaçlarını ve fırsatları tespit ediyoruz. Bu kapsamda Ar-Ge ve inovasyon konusunda özelleştirilmiş, özgün ve garantili olarak hizmet sunumunda bulunuyoruz.

En çok danışmanlık verdiğiniz şirket profili nedir?

Ar-Ge ile ilgilenen bir şirket olarak çok farklı sektörlerden ve boyuttan müşterilerimiz bulunmaktadır. Örneğin 5 kişilik bir yazılım firması da 650 Ar-Ge mühendisi olan uluslararası bir firma da bizden hizmet alabilmektedir. Hizmet anlayışımızı esnek ve özelleştirebilir tuttuğumuz için firmaların boyutlarından bağımsız olarak ihtiyaca göre hizmeti derinleştirebilir ve çeşitlendirebilir durumdayız. Müşteri seçiminde bizim için kritik olan; yaptığımız analiz neticesinde elde ettiğimiz Ar-Ge potansiyeli ve müşterimizin vizyonudur. Zira vizyonu Ar-Ge’yi kapsamayan şirketler de mükemmel analiz sonuçları bile etkisiz kalmaktadır.

Sektörel olarak ele aldığımızda ise müşterilerimizin yazılım, elektronik, makine, otomotiv, gıda, kimya, malzeme gibi sektörlerden yine Ar-Ge’ye önem veren yerli ve yabancı firmalar olduğunu görüyoruz. Özellikle sektörünün lideri olan firmalar sunduğumuz hizmetlerin kapsamı ve başarı garantimiz nedeniyle Etkin Proje ile çalışmayı tercih ediyorlar.

Danışmanlık sonrası takip ve analiziniz nasıl oluyor? Sonuçları nasıl yorumluyorsunuz?

Ar-Ge projeleri doğaları nedeniyle uzun soluklu ve yenilenen süreçlerdir. O nedenle müşterilerimiz ile birlikteliğimiz kısa vadeli veya tek seferlik değil, uzun süreli ve artan hacimli olarak ilerlemektedir. Proje hazırlığı yapılan bir konuda projenin tüm süresi boyunca da teknik, mali ve idari danışmanlıklar sunulmaya devam etmektedir. Bu sayede müşterilerimiz ile iş ortaklığı modeline geçmiş olmaktayız. Yapılan aylık ve üçer aylık ilerleme analizleri ile projenin, Ar-Ge merkezinin veya  tasarım merkezinin hedeflere uygun ve mevzuat ile tutarlı şekilde ilerlemesi sağlanmaktadır. Elde edilen sonuçlara baktığımız da danışmanlık verdiğimiz tüm projelerde sektörün çok üzerinde bir başarı oranı görülmektedir. Bunun bir kanıtı da müşteri bağlılığımızın gerçekten çok yüksek olmasıdır.

ofis4

Danışmanlık firmaları, şirketlerin neden ilk önceliği olmaktadır?

Esasında hiçbir şey göründüğü kadar kolay, anlatıldığı kadar zor değildir. Yani birçok firma kendi süreçlerini danışmanlığa ihtiyaç duymadan ilerletebilir. Ancak burada esas faktör fayda/maliyet analizidir. İyi bir danışman sadece yolu değil yoldan gitmeyi de bilir. Bu sayede müşterisine zaman kazandırır, verimi artırır ve maliyetleri düşürür. Firmaların kendi başlarına 100 birim maliyet ile yapabilecekleri işi 60 birim maliyet ile üstelik daha verimli şekilde halledebilir. O nedenle teknik deneyimi geniş, tecrübeli ve sözleşmesine sadık danışmanlarla çalışmak, firmaların büyümesinde katalizör etkisi yaratır.

Ekibinizin uzmanlıklarından bahsedebilir misiniz?

Etkin Proje sektörünün en geniş ve en deneyimli teknik danışman kadrosuna sahiptir. 1 doktora üstü, 4 doktora mezunu, 3 doktora öğrencisi ve birçok yüksek lisans mezunu ile 35 kişilik mühendislik kadrosu bulunmaktadır. Ar-Ge teşvikleri her ne kadar sanki mevzuat işi gibi lanse edilse de esasında teknik bir iştir ve Ar-Ge projelerinin analizi de yüksek teknik bilgi sahibi danışmanlar tarafından yapılmalıdır. Farklı mühendislik dallarından oldukça tecrübeli bir mühendis kadrosuna sahip olan Etkin Proje, müşterilerine doğrudan teknik girdi sağlayabilecek kadar proje konularına hâkimdir.

KOBİ'ler için özellikle yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

KOBİ’ler ekonomimizin adsız kahramanlarıdır. Özellikle Ar-Ge faaliyetlerinde bulunarak katma değerli ürün ve hizmetler geliştiren, bir de ihracatta bulunan KOBİ’ler ülkemizi geleceğe taşıyacak en önemli aktörlerdir. Etkin Proje’nin portföyünde %60’a yakın yer tutan KOBİ müşterilerimiz bizim için öncelikli müşterilerdir. Kurumsallaşma ve proje yönetimi konularında daha fazla destek ihtiyacı bulunan KOBİ müşterilerimiz ile daha yakından ve etkin çalışmalar yapmaktayız. Bu sayede KOBİ müşterilerimiz ile daha iç içe ve sonuç odaklı çalışmalar yürütebilmekteyiz.

KOBİ'ler için danışmanlık ne kadar önemlidir?

Kurumsallaşma sürecini tamamlamamış ve yeterli sermaye derinliği bulunmayan her firma da yönetim aynı anda çok fazla konu ile uğraşması gerekir. Bu nedenle hem iş körlüğü hem de anlamsız bir yoğunluk oluşur. Bu kısır döngüyü kırmanın yolu ise dışarıdan yardım alarak, üçüncü bir gözün şirketin üzerinde olmasıdır. Bunu sağlayan ise danışmanlardır. KOBİ’ler için doğru danışmanla çalışmak çok önemlidir. Zaten kısıtlı olan kaynağın faydasız ve verimsiz danışmanlık süreçlerine aktarılmaması ve sonuç odaklı ve garantili hizmet beklentisinin yerleşmesi gerekmektedir. Böyle bir iş birliği kurulursa işte o zaman KOBİ’ler çarpan etkisinden faydalanır ve minimum kaynak tüketimi ile maksimum faydayı yaratabilir. Ancak burada önemli olan elde edilen bilginin zaman içerisinde kurum hafızasına alınması ve sürekli aynı konularda dışarıdan beslenen bir şirket haline dönüşmemektir.

Danışmanlık anlamında ödülleriniz var mıdır?

Yıllar içerisindeEtkin Proje tarafından birçok yeni ürün ve hizmet sektöre sunulmuş ve buna bağlı olarak başarılar elde edilmiş, ödüller kazanılmıştır. Etkin Proje yazılım ekibi tarafından geliştirilen ve üniversite-sanayi işbirliğini akıllı şekilde yöneten “köprü projesi” İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından hibe ile desteklenmiştir. Arendi isimli Ar-Ge ve inovasyon yazılımımız Teknokent’e kabul edilmiştir. Yazılımlardan elde edilen gelirler ile 3 yıl üst üste bilişim 500 listesine girme başarısı sağlanmıştır. İkişer yıllık dönemler ile ölçülen ve TEPAV, TOBB tarafından düzenlenen “Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi” yarışmasında 2 dönem üst üste listeye girilmiş ve bunu başarabilen az sayıda firmadan biri olunmuştur. Yaptığımız çalışmalar neticesinde çeşitli kurum ve kuruluşlardan teşvik ödülleri ve plaketler alınmıştır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.