Ruhi Gökmoğol: Kurumsal Hizmetler

Yıl, 2003… Danışmanlık hizmeti almak için beni davet eden bir şirket, açık eksiltme yöntemi ile talipliler arasında seçim yapacaktı. Haberim olma

Ruhi Gökmoğol: Kurumsal Hizmetler
07 Mart 2017 Salı 21:45

Yıl, 2003…
Danışmanlık hizmeti almak için beni davet eden bir şirket, açık eksiltme yöntemi ile talipliler arasında seçim yapacaktı. Haberim olmadan yapılan bu ihale yöntemine teklif sunmadan şirketten ayrıldım.
Çünkü:
Birincisi, ben firmaya davetli olarak gitmiştim ve bir ihaleden haberdar değildim.
İkincisi, talipliler tarafından, şirketin istediği iş ciddiye alınmıyor ve başka bir firmanın dokümanları ile talep edilen işin yapılabileceği sanılıyordu.
Kendi şirketinin değerini dikkate almayan bir yöneticinin, başkasından ciddiyet beklemesinin ne kadar anlamsız olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak danışmanlık mesleği, hangi koşullar altında olursa olsun, meslek etiği ile ilgili temel kuralları göz ardı etmemeyi gerektirir.
Meslek etiği, Yönetim Danışmanları Derneği tarafından verilen bir eğitimdir. Bu eğitim, meslek eğitiminden sonra verilen ikinci adım eğitimidir. Bununla birlikte alınan eğitim, sonunda sertifikaya dönüşen bir uygulamadır. Gerçek değerler, bizlerin karakterinde gizlidir.
Yıl, 2011…
Kurumsal danışmanlık hizmeti talep eden bir işletmenin daveti üzerine, şirket yöneticisi ile görüşmeye gittim. Benden istenen konu, şirketi kurumsallaştırmak değil, şirket yöneticisinin söylediği ya da söylemediği herşeyi, benim üzerimden çalışanlara iletebilmek. Harika bir kahve sonunda, işi kabul etmeyerek şirketten ayrıldım.
Yöneticilik ile ilgili en temel noktaları uygulamayarak, çalışanlarına sözünü dinletemeyen birisinin yerine başkasının sözlerinin geçerli olabileceğini düşünmek, boşa harcanmış bir zamandır. Çünkü çalışanlar tarafından üst yönetimin aktardığı direktifler, dikkate alınmayacak ve sonunda sorumlu olarak yönetim danışmanı suçlanacak.
Yönetim Danışmanlığı, yalnızca bir meslek değildir. Danışmanlığını yürütmüş olduğu işletmenin her türlü sırrına vâkıf olan kişilerin oluşturduğu, endüstriyel bir dayanışma yapılanmasıdır. Bu nedenle, kurumsal hizmetin yalnızca kuramsal boyutu yoktur. Aynı zamanda insan ilişkileri üzerine kurulu bir dengesi de bulunmaktadır. İnsan ilişkisi, bizlerin kişiliğinde gizlidir.
Yıl, 2015…
Yurt dışına ürünlerini satan bir şirket, kurumsal yapılanması adına bir adım atabilmek için bizlerle irtibata geçti. Yapılan sözleşmeye göre, birinci adımda yapılması gereken işler için altı aylık bir süre öngörüldü. Ancak daha ilk konu ile ilgili çalışmalar sırasında, şirketin üst düzey yöneticisi, çalışanlarına müdahale ederek, uygulamanın tersine direktifler vermeye başladı.
Çalışmanın bu şekilde yürümeyeceği, bir rapor ile üst yönetime sunuldu. Üst yönetim, çalışmaların yalnızca kendi vereceği kararlara göre yürütülebileceği, diğer yöntemlerin kendi şirketine uygun olmadığı yönünde bir açıklama yaptı. Sonuç olarak, hizmetin sürdürülemeyeceği yönünde karşılıklı alınan karar ile sözleşme fesh edildi.
Yönetim Danışmanlığı, doğru uygulandığında işletmelerin önünü açan bir hizmettir. Yönetim Danışmanları Derneği tarafından danışman olarak kabul edilen üyelerin verdiği kurumsal hizmetler sayesinde, birçok işletmenin yurt içinde ve/veya yurt dışında marka değeri yükselmiştir.
Bir yandan güncel kuramsal bilgiler ile kendisini yenileyen, diğer yandan elde ettiği deneyimleri, meslektaşları ile paylaşan yönetim danışmanları, ne emir alandır ne de karar verendir.
Yönetim danışmanlığı, işletmelerin yöneticilerine ve sahiplerine, işletmelerine ve markalarına ne kadar değer verdikleri yönünde farkındalık oluşturan bir kurumsal hizmettir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.