Çocuklar Sokakta Oynamayı Tablete Tercih Ediyor

DORinsight’ın Çocuk ve Teknoloji Araştırması’na göre ailelerin yüzde 81’i çocukların teknoloji ürünleriyle vakit geçirmesine izin veriyor.

Çocuklar Sokakta Oynamayı Tablete Tercih Ediyor
kobiaktuel
kobiaktuel
13 Mayıs 2019 Pazartesi 14:46

Çocukların çoğunluğu günde bir-iki saatini teknoloji ürünleriyle oynayarak geçiriyor; ancak çocuklar hâlâ sokakta oynamayı tabletle vakit geçirmeye tercih ediyor.

Türkiye’nin en büyük izinli veri tabanına sahip online araştırma şirketlerinden DORinsight, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için hazırladığı Çocuk ve Teknoloji Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırma, ebeveynlerin teknolojiyi gelecek için faydalı bulduğunu ve çocuklarını bu ürünlerden uzak tutmadığını ortaya koydu. 1-11 Nisan 2019 tarihleri arasında online olarak tamamlanan araştırmaya; Türkiye temsili, çocuğu olan ABC1C2DE sosyo-ekonomik segmente mensup 2 bin 22 kişi katıldı. Araştırma kapsamında katılımcılara, çocukların teknoloji ürünlerine olan ilgisine yönelik sorular yöneltildi. Araştırmadan dikkat çeken başlıklar ise şöyle sıralanıyor:

Yüzde 81’i İzin Veriyor

Katılımcıların yüzde 81’i çocukların teknoloji ürünleriyle vakit geçirmesine izin verirken, yüzde 15’i sadece tatil dönemlerinde izin verdiğini belirtti. Yüzde 63’ü çocukları için ders ve oyun oynama saatleri belirlerken yüzde 6’sı belirlemediğini, yüzde 21’i günden güne farklılık gösterdiğini, yüzde 10’u ise kendisinin karar verdiğini söyledi.

Günde İki Saat Ders Çalışıyorlar

Katılımcıların yüzde 39’u çocuklarının günde iki saat çalıştığını, yüzde 33’ü bir saat, yüzde 15’i üç saat, yüzde 6’sı üç saat üzeri, yüzde 7’si ise hiç ders çalışmadığını dile getirdi. Çocuklarının günde kaç saat oyun oynadığı sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 34’ü iki saat yanıtını verirken, yüzde 29’u bir saat, yüzde 18’i üç saat üzeri, yüzde 15’i üç saat, yüzde 4 ü ise hiç oynamadığını belirtti.

Teknolojiyle Bir-İki Saat

Katılımcıların yüzde 47’si çocuklarının teknoloji ürünleriyle günde bir saat vakit geçirdiğini, yüzde 33’ü iki saat, yüzde 9’u üç saat, yüzde 8’i üç saat ve üzeri, yüzde 3’ü de hiç vakit geçirmediğini söyledi.

Çocukların İlk Tercihi Hâlâ Sokak

Katılımcılara çocuklarını en fazla eğlendiren aktivitelerin neler olduğunu sorulduğunda ise yüzde 64’ü arkadaşlarıyla ve akranlarıyla dışarıda oyun oynamak, yüzde 53’ü çizgi film ve film izlemek, yüzde 46’sı evde oyun oynamak, yüzde 40’ı bilgisayar ve konsol oyunu oynamak, yüzde 23’ü alışveriş merkezlerinde oyun oynamak, yüzde 22’si kitap okumak ve yüzde 17’si evcil hayvanıyla vakit geçirmek olarak yanıt verdi.

İnternet Kontrol Altında

Ebeveynlerin yüzde 92’si çocuklarının internet kullanımını denetlediğini belirtti. Katılımcıların yüzde 94’ü bilgisayar oyunlarının zararlı olup olmadığını da kontrol ettiğini aktardı. Katılımcılara çocukların bilgisayar oyunları ve bilgisayar teknolojileriyle vakit geçirmesini gelecek için nasıl değerlendirdikleri sorulduğunda ise yüzde 47’si dijital çağda geleceği için faydalı olacağını, yüzde 33’ü gelişimini olumsuz etkileyeceğini, yüzde 16’sı ise zihinsel gelişimini olumlu etkileyeceğini söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.